Ky gjyqtar do ta gjykojë finalen e Kupës së Botës

  • 16.12.2022
Ky gjyqtar do ta gjykojë finalen e Kupës së Botës

Gjyqtari polak, Szymon Marciniak, do të gjykojë finalen e Kupës së Botës 2022 mes Francës dhe Argjentinës të dielën pasdite.

Marciniak, i cili do të asistohet nga Paweł Sokolnicki dhe Tomasz Listkiewicz, do të shkruajë historinë, duke u bërë arbitri i parë polak që merr përgjegjësinë për një finale të Kupës së Botës.

Emërimi i Marciniak do të jetë një goditje për Anthony Taylor – i cili është ende në Katar – dhe Michael Oliver – i cili u dërgua në shtëpi nga FIFA.


Marciniak ishte përgjegjës për gjyqtarin e fitores 2-1 të Francës ndaj Danimarkës në fazat e grupeve dhe fitoren 2-1 të Argjentinës kundër Australisë në 16-shen e fundit.

Polaku ka drejtuar lojëra në të gjithë botën dhe madje ka marrë përgjegjësinë për humbjen 1-0 të Liverpool ndaj Atletico Madrid në 2020-ën.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë