Bizneset Vende Pune Ofertat

Këto ushqime përmbajnë më shumë kalcium se një gotë qumësht lope

Këto ushqime përmbajnë më shumë kalcium se një gotë qumësht lope

08.04.2023 Shëndeti

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Është mirë t’i hani më shpesh

Zakonisht, kur duam të rrisim përqendrimin e kalciumit, konsumojmë qumësht. Gabim i madh, nëse pyet nutricionistët.

Kalciumi njihet si një lëndë ushqyese që ruan sistemin kockor, dhëmbët dhe thonjtë, por gjithashtu luan një rol shumë të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit nervor, organeve të tretjes, muskujve, metabolizmit dhe qarkullimit të gjakut.

Është shumë e rëndësishme nëse vuani nga dhimbje koke të shpeshta, astma, alergji, ulje e dëshirës seksuale, akne, hipertiroidizëm, ankth, si preventivë e mpiksjes së gjakut etj., transmeton Telegrafi.

Farat Chia

Farat magjike chia në 100 gramë kanë, besoni apo jo, më shumë se 630 miligramë kalcium! Zakonisht konsumohen me kos ose në sallatë, ndërsa vitet e fundit adhuruesit e ushqimit të shëndetshëm shijojnë veçanërisht puding chia, që shpesh e bëjnë vetë.

Sardelet

Ka rreth 400 miligramë kalcium në 100 gram sardele dhe gjithashtu do të gjeni shumë acide yndyrore omega-3 dhe vitaminë D në to.

Portokalli i shtrydhur

Portokalli i shtrydhur është një burim shumë i pasur i vitaminës C, por edhe i kalciumit – ka rreth 350 miligramë në një gotë!

Salmoni

Padyshim që peshku më i shëndetshëm përmban shumë lëndë ushqyese super të shëndetshme dhe është interesant fakti se 150 gramë salmon përmban rreth 340 miligramë kalcium.

Fiqtë

Një filxhan nga ky frutë me lëng përmban rreth 320 miligramë kalcium, por nuk duhet konsumuar çdo ditë, sepse është një ushqim jashtëzakonisht me kalori.

Bajamet

Nga të gjitha frutat me gurë, ky frut përmban më së shumti kalcium – rreth njëzet bajame përmbajnë rreth 75 gramë të këtij minerali, po ashtu ka edhe fibra bimore, vitamina të ndryshme… 

M-L Solution Call Center Brigada123,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Print House Reklama/Shtyp Rr. Bajram Curri - Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende100 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë