Nuk respektuan ligjin anti-COVID, dënohen mbi 600 qytetarë

Nuk respektuan ligjin anti-COVID, dënohen mbi 600 qytetarë
Eurolinda Zenelaj

19.03.2021 / Kronika

Numri i rasteve pozitive me COVID-19 gjatë muajit mars të këtij viti ka shënuar rritje të dukshme, duke e krahasuar me dy muajt paraprakë.

Një gjë e tillë po bëhet e ditur nga Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike, nga ku edhe po raportohen qindra raste pozitive me këtë virus për çdo ditë.

Pavarësisht situatës me pandeminë COVID-19, në Kosovë si në shumë vende tjera të botës, bartja e maskës dhe mbajtja e ditancës janë obligative, por shumë qytetarë të vendit nuk po i respektojnë këto masa mbrojtëse.

Që nga muaji gusht i vitit të kaluar, Policia e Kosovës shqipton gjoba në bazë të ligjit anti-COVID, ligj ky i miratuar nga qeveria, e që për qëllim ka parandalimin e përhapjës dhe menaxhimin e situatës me pandeminë COVID-19.

LEXO EDHE:  Ministria e Shëndetësisë: 80-90 për qind e rasteve të fundit me COVID-19 janë të variantit Delta

Policia e Kosovës, ndër tjerash ka bërë të ditur se vetëm gjatë ditës së mërkurë ka dënuar 636 qytetarë të cilët nuk e kanë respektuar këtë ligj.

Rikujtojmë se gjatë ditës së mërkurë në Kosovë janë konfirmuar 704 raste pozitive me COVID-19 dhe janë regjistruar 5 viktima nga ky virus.

Themele të sigurta të së ardhmes, N.T.P.SH “HALITI”, gjiganti i ndërtimit në Suharekë

Të investosh në të ardhmen është gjëja më e duhur që çdo person do duhej ta ketë parasysh në secilin...

Lexo më shumë

Të fundit