Bizneset Vende Pune Ofertat

Ngjarjet e datës 30 tetor

Ngjarjet e datës 30 tetor

30.10.2023 Lajme

Mbahet procesi gjyqësor ndaj Thaçit dhe të tjerëve. (Hagë, në ora 09:00).

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban takimin e radhës. (Objekti i KGjK-së, në ora 09:00)

Mbahet marshi sensibilizues në luftën kundër kancerit të gjirit me moton ” Zbulimi i hershem, mbijetesë”. (Sheshi “Adem Jashari”, Ferizaj, në ora 10:00).

Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Kuvendi i Kosovës, në ora 11:00).

Presidentja Vjosa Osmani pret në takim presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. ( Kabineti i Presidentes, ora 13:15. Pamje në fillim të takimit, ndërkaq më pas do të ketë konferencë për media).

Programi i BE-së për Sektorin e Drejtësisë në Kosovë mban takimin e dymbëdhjetë të Komitetit Drejtues. Merr pjesë ministrja e Drejtësisë Albulena Haxhiu. (Hotel “Sirius”, Prishtinë, në ora 13:30).

Kryeministri Albin Kurti pret në takim presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:40. Mediat mund të marrin pamje në oborrin e Qeverisë. Ekipet e mediave duhet të jenë në oborrin e Qeverisë më së voni në ora 14:15).

Mbahet ceremonia e lansimit të Strategjisë së Futbollit të Vajzave. Merr pjesë kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi. (Hotel “Emerald”, Prishtinë, ora 18:00).

Hapet ekspozita “Mbijetesa e sportit të Kosovës 1991-1999” e Gani Kosumit. (Salla e atelesë përballë Sallës së Kuqe të Pallatit të Rinisë, Prishtinë, ora 18:00).

Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB) shënon 21-vjetorin e themelimit dhe të veprimtarisë në mbrojtjen dhe promovimin e bizneseve vendore. (Hotel “Amazona”, Magj. Prishtinë –Mitrovicë, në ora 18).

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!
Çka do të ndodhë sot në vend, këto janë ngjarjet kryesore

Çka do të ndodhë sot në vend, këto janë ngjarjet kryesore

Ngjarjet e datës 2 dhjetor

Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës për vitin 2024. (Kuvendi i Kosovës, salla C-203, ora 10:00)

Grupi Parlamentar i AAK-së mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

Kryetari i Degës së LDK-së në Gjilan Lutfi Haziri mban konferencë për media. (Selia e LDK-së, Gjilan, ora 12:00)

Ngjarjet e ditës

Ngjarjet e ditës

Ngjarjet e datës 30 nëntor 2023.

Aktivitetet ditore të Ministrisë së Drejtësisë për fushatën ’16 Ditë Aktivizëm kundër dhunës me bazë gjinore”:

Ora 07:50-Aktivitet në tren me ANJF Prishtinë-Pejë

Ora 10:00- Townhall në Pejë

Ora 11:00-Punëtori-vetëmbrojtje *Qendra Nacionale e Xhudos, Pejë)

Ora 15:00- Nënshkrimi i memorandumit të bashkëpunimit me bashkësitë fetare. (Ministria e Drejtësisë, Prishtinë)

Ora 20:00-Shfaqja “Gratë”. (Teatri Kombëtar, Prishtinë)

Këshilli i Mediave të Shkruara të Kosovës dhe Misioni i OSBE-së në Kosovë, organizojnë tryezën e diskutimit “Siguria dhe etika e gazetarëve gjatë raportimit në situata krize”. (, Prishtinë, ora 09:30)

Ndahet Çmimi mjedisor për shkolla “Dervish Roxhaja” që realizohet për herë të parë në Kosovë, në kuadër të Caritasit zviceran. ( Prishtinë, ora 09:30)

Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) mban konferencën ndërkombëtare “Modelet e dhunës seksuale gjatë luftës ndaj burrave dhe djemve”. ( Prishtinë, ora 09.30-16:00)

Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procedurat për furnizimin dhe menaxhimin me rezervat shtetërore, keqpërdorimet dhe abuzimet e mundshme me rezervat shtetërore nëpërmjet kualifikimit të procedurës si sekret shtetëror për furnizime të tilla, konstituon Komisionin. (Kuvendi i Kosovës, salla N-10, ora 09:30)

Komisioni për Legjislacion shqyrton raportin me amendamente të komisionit funksional me amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për metrologji. (Kuvendi i Kosovës, salla N-302, ora 09:30)

Mbahet vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

Mbahet mbledhja e Kuvendit Komunal të Deçanit. (Salla e Kuvendit Komunal Deçan, ora 10:00)

Mbahet mbledhja e Kuvendit Komunal të Gjilanit. (Salla e Kuvendit Komunal Gjilan, ora 10:00)

Hapet Konventa e Industrisë së Drurit. Marrin pjesë Albin Kurti, kryeministër i Kosovës, Rozeta Hajdari, ministre e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë. (,Prishtinë, ora 10:00)

Mbahet takimi i 237-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Salla e takimeve, kati 6, objekti i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, ora 11:00)

Zjarrfikësit e Kosovës mbajnë protestë për shkak të mospërmbushjes së kërkesave të tyre. (Para objektit të Qeverisë) 

Qendra për Kulturë dhe Edukim “Sheshi” përuron leksikonin “Sportistë dhe çlirimtarë”. (Instituti Albanologjik i Prishtinës, ora 12:00)

Zyra për Qeverisje të Mirë/Zyra e Kryeministrit në bashkëpunim me Shoqatën Handikos organizojnë konferencën  me rastin e Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, kati 0, ora 13:30)

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci do të vendosë gurthemelin e çerdhes në Podujevë. (Ora 14:00)

Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 16:00)

Ngjarjet e paralajmëruara për sot në Kosovë

Ngjarjet e paralajmëruara për sot në Kosovë

Ngjarjet e datës 28 nëntor 2023:

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, me rastin e 28 Nëntorit. (Ora 08:30)

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj Pjetër Shalës në Gjykatën Speciale. (Hagë, ora 09:30)

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe te varri i heroit Isa Boletini. (Boletin, ora 10:00)

Komuna e Prizrenit organizon homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë. (Ora 10:00)

Bëhet zbulimi i shtatores së tribunit shqiptar, Ramiz Cernica. (Para zyrës së Kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

Për nder të 28 Nëntorit mbahet seancë solemne e Kuvendit Komunal të Prishtinës. (Komuna e vjetër, ora 10:00)

Komuna e Prizrenit organizon përurimin e shtatores së heroit Agim Shala. (Rruga Remzi Ademaj, përball KK Prizren, ora 11:00)

EC Ma Ndryshe organizoj ekspozitën “Artefaktet e Kosovës që janë marrë nga Serbia”. (Sheshi i Dëshmorëve, Prizren, ora 11:00)

Kryetari i Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti, merr pjesë në homazhet për nder të Ditëve të Nëntorit. (Sheshi “Adem Jashari”, Lipjan, ora 11:00)

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje bëjnë homazhe te shtatorja e Ismail Qemailit në Prishtinë. (Ora 11:30)

Në kuadër të aktiviteteve të fushatës globale “16 Ditët e Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore”, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu bëjnë homazhe te Memoriali Heroinat. (Memoriali Heroinat, përballë NeëBorn- Prishtinë, ora 11:40)

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje bëjnë homazhe te memoriali “Heroinat”, në Prishtinë. (Ora 11:45)

Mbahet shfaqja për fëmijë Libri Shumëngjyrësh. (Teatri Dodona, Prishtinë, ora 12:00)

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje bëjnë homazhe te shtatorja e Zahir Pajazitit në Prishtinë. (Ora 12:00)

Bëhet zbulimi i shtatores së ish-deputetit të Kuvendit të Kosovës dhe Heroit të Kosovës, Smajl Haradinaj në Pejë (Rruga Nënë Tereza, në afërsi të Shkollës së Mjekësisë-afër rrugës kryesore drejtimi për Rugovë, ora 12:00)

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje bëjnë homazhe te shtatorja e Skënderbeut në Prishtinë. (Ora 12:15)

Ecje e kryetarit të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama përgjatë sheshit në festimet e Kryeqytetit. (Ora 12:30)

Mbahet koncert në sheshin “Zahir Pajaziti” dhe bëhet shpalosja e flamurit. (Ora 13:00)

Komuna e Vushtrrisë mban Akademinë Qendrore Solemne për shënimin e Ditës së Flamurit. Do të ketë edhe një performancë nga Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Hasan Prishtina”. (Qendra e Kulturës, Vushtrri, ora 13:00)

Lëvizja Vetëvendosje organizon tribunën “e lirë e mosvarame”-udhëve të Ismail Qemailit dhe 28 Nëntori. (Muzeu Etnologjik, kompleksi Emin Gjiku, Prishtinë, ora 18:00)

Komuna e Prizrenit organizon koncert festiv me rastin e 28 Nëntorit. (Sheshi shadervan, ora 19:00)

Filarmonia e Kosovës mban “Koncertin me klasikët shqiptarë”, nën drejtimin e dirigjentit Edon Ramadani. (Pallati i Rinisë dhe Sportit, hyrja është pa pagesë, ora 20:00)

M-L Solution Call Center Brigada123,
Kosovë
Nails by Teuta Tjera Rr. Brigada 123, Sheshi, Suharekë,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Kompania e pastrimit JOKER Tjera Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende29 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë