Franz Beckenbauer do të nderohet në ceremoninë e hapjes së UEFA EURO 2024

11.06.2024

Bota e futbollit do t’i bëjë homazhe ikonës gjermane, e njohur me dashuri si ‘Der Kaiser’, e cila u nda nga jeta në fillim të këtij viti.

Franz Beckenbauer do të nderohet në ceremoninë e hapjes së UEFA EURO 2024 Foto: AFP/Getty Images

UEFA do të nderojë ikonën e ndjerë të futbollit gjerman Franz Beckenbauer në ceremoninë e hapjes së UEFA EURO 2024 përpara ndeshjes së vendit pritës kundër Skocisë në Munich Football Arena (21:00 CET) të premten.

Dy kapitenëve të gjallë fitues të Kampionatit Evropian të UEFA-s të Gjermanisë, Bernard Dietz (1980) dhe Jürgen Klinsmann (1996), do t’i bashkohet gruaja e Beckenbauer, Heidi, ndërsa do të sjellin Kupën Henri Delaunay – trofeu që do t’u jepet fituesve pas finales në Berlin. më 14 korrik – në fushë para fillimit të turneut, duke siguruar që të tre triumfet e Gjermanisë në UEFA EURO të përfaqësohen në ceremoni.

Një figurë e jashtëzakonshme që i dha formë futbollit gjerman si askush tjetër, Beckenbauer ishte kapiten i Gjermanisë Perëndimore në Kampionatin Evropian të UEFA-s 1972 dhe lavdinë e Kupës së Botës FIFA 1974 si lojtar, ndërsa ai gjithashtu i udhëhoqi ata në Kupën e Botës FIFA 1990 si trajner. Ai ishte pjesë e skuadrës së Bayern Munichut që fitoi tre Kupa Evropiane të njëpasnjëshme midis 1974 dhe 1976, ndërsa ai gjithashtu ngriti pesë tituj të Bundesligës (katër si lojtar dhe një si trajner) në një karrierë shumë të dekoruar. Një marrës i Çmimit të Presidentit të UEFA-s në vitin 2013, Beckenbauer ndërroi jetë në janar në moshën 78-vjeçare.