Shumë njerëz i përziejnë këto ushqime, por mund të shkaktojnë probleme shëndetësore!

  • 27.03.2023
Shumë njerëz i përziejnë këto ushqime, por mund të shkaktojnë probleme shëndetësore!

Si të humbni peshë lehtë dhe pa mundim!

Cilët probiotikë janë më të mirët kur dëshironi të humbni peshë dhe cilat gabimet bëjmë gjatë vaktit të parë të mëngjesit?

Drejtuesi kryesor i trupit tonë është glukoza. Ne duhet të kemi të gjitha në dietën tonë – karbohidrate, yndyra dhe proteina. Karbohidratet nga frutat dhe sallatat. Mund të jenë edhe patate, por në kombinim me panxhar, ose oriz të bardhë në një pjatë të gatuar. Ata që kanë rezistencë ndaj insulinës ose diabet duhet të shmangin bananet, fiqtë, ananasin, gujavat, avokadot, hurmat.


Duhet të shmangen trans-yndyrat dhe acidet yndyrore të ngopura, si p.sh. biskotat, petullat, të gjitha ushqimet që përgatiten në fritezë, petullat… Bëni ‘nutella’ të shëndetshme nga lajthitë, bajamet, lëngu i portokallit, kakao dhe çiçibanozi, transmeton Telegrafi.

Mjalti është ëmbëltuesi më i shëndetshëm për fëmijët, kurse stevia për të rriturit që duan të humbin peshë. Qoftet në salcë domatesh me kungull të njomë ose pure patatesh, por pa gjalpë, mund të jenë një drekë e mrekullueshme. Mishi dhe patatet mund të konsumohen, por jo mishi i skuqur me patate të fërguara.

Gjithashtu, dy proteina nuk përzihen kurrë në dietë, gjë që njerëzit e bëjnë shpesh, thonë nutricistët.

Asnjë kombinim i mishit dhe djathit, vezëve dhe jogurtit, proshutës dhe djathit, kremit dhe gjalpit. Kështu krijohen produktet metabolike negative, të cilat manifestohen me fryrje, gazra, dhimbje stomaku dhe të përziera. Frutat dhe perimet para se t’i hani lani me zeolit ose sodë buke.

Kur peshën tonë e përpjesëtojmë me 27, atëherë fitojmë sasinë e lëngjeve që duhet të pimë në ditë – ujë, çaj dhe lëng të shtrydhur. Kjo nuk vlen për personat me sëmundje kardiovaskulare pasi duhet të kenë kujdes me lëngjet. Për ta, masa është rreth një litër e gjysmë në ditë. Femrat që kanë probleme me mbajtjen e ujit duhet të përfshijnë në rutinën e tyre masazhin dhe dushin në mënyrë alternative me ujë të nxehtë dhe të ftohtë.

Nëse i shpërndani vaktet tuaja gjatë gjithë ditës, nuk ka asnjë shans që të bini në hipoglicemi kur sytë, stomaku dhe koka do të jenë të uritur. Shmangni pijet e gazuara, sepse vetëm një gotë përmban deri në gjashtë lugë çaji sheqer!

Nëse jeni duke humbur peshë, rekomandimi për pijet alkoolike është vera e bardhë dhe më pas duhet të hidhni një lugë uthull molle në 150 ml ujë të ngrohtë për të neutralizuar acidin. 

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë