Sa zgjat helmimi nga ushqimi? – Shenjat e para që duhet të dini

 • 03.11.2021
Sa zgjat helmimi nga ushqimi? – Shenjat e para që duhet të dini

Ka disa arsye pse mund të ndodhë dhe çdo lloj ushqimi mund të shkaktojë helmim. Këtu keni gjithçka që duhet të dini rreth helmimit.

Sa zgjat helmimi nga ushqimi?

Helmimi nga ushqimi mund të jetë një sëmundje e keqe, por lajmi i mirë është se në shumicën e rasteve kalon pa trajtim. Mund të duhen disa ditë që të shëroheni dhe ‘NHS’ (Shërbimi Kombëtar i Shëndetit) rekomandon të qëndroni në shtëpi dhe të pini shumë ujë.


Kur të ndiheni sërish të uritur, është mirë të zgjidhni ushqime të buta si banane dhe oriz derisa të shëroheni.

Nëse nuk mund të konsumoni dot ujë, nëse nuk përmirësoheni pas disa ditësh ose keni simptoma të dehidratimit të rëndë (konfuzion, rrahje të shpejta të zemrës, sy të skuqur ose pamundësi për të urinuar), duhet të shkoni te mjeku.

Gratë shtatzëna, ato mbi moshën 60 vjeç, fëmijët e vegjël, ose njerëzit me gjendje të tilla si sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD), sëmundja e valvulave të zemrës, diabeti, sëmundja e veshkave, HIV ose kushdo që i nënshtrohet trajtimit të kancerit, duhet të kërkojnë ndihmë mjekësore gjithashtu.

Sa shpejt fillon helmimi nga ushqimi?

Simptomat e para të helmimit nga ushqimi zakonisht vijnë rreth një ose dy orë pas ngrënies, megjithëse mund të duhen disa orë, apo edhe javë, për tu zhvilluar.

Simptomat kryesore përfshijnë:

 • Ngërçe barku
 • Humbja e oreksit
 • Marrje mendsh/ të përziera
 • Të vjella
 • Diarre (e cila mund të përfshijë edhe gjak ose mukus)
 • Mungesa e energjisë/dobësisë
 • Temperaturë të lartë
 • Dhimbje muskujsh
 • Të dridhura

Çfarë e shkakton helmimin nga ushqimi?

Ushqimi mund të kontaminohet nëse nuk gatuhet siç duhet, nuk ruhet në frigorifer nëse është e nevojshme, nëse ka kaluar datën e përdorimit të tij.

Jini të kujdesshëm me dërrasat e copëtimit, thikat etj. të cilat kanë rënë në kontakt me mishin e papërpunuar.

Ushqimet që mund të prishen përfshijnë:

 • Mish i papërpunuar si viçi, derri dhe shpendët
 • Midhjet
 • Qumësht i pasterizuar
 • Ushqime të gatshme si mish i prerë në feta, patate, djathëra të butë dhe sanduiç të paketuar paraprakisht.
N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë