Lodhja – aktiviteti i pamjaftueshëm i tiroides

  • 19.01.2023
Lodhja – aktiviteti i pamjaftueshëm i tiroides

Nëse jeni dembele, e ngadalshme dhe nga pak depresive, problemi qëndron te ngadalësimi i punës së tiroides, sëmundje që quhet hipotiroidizëm.

Tiroidja është gjëndër e vogël e cila gjendet në qafë dhe e cila kontrollon metabolizmin, shpejtësinë e lëvizjes së gjakut në organizëm.

Mosdiagnostikimi i sëmundjes së tiroides është një nga problemet më të përhapura shëndetësore te gratë, ndërsa shpesh as nuk jemi të vetëdijshme.


Sipas të dhënave të fondacionit amerikan për sëmundjet e tiroides, në moshë prej 60 vjeç, përafërsisht 17 për qind e grave ballafaqohen me sëmundjen e tiroidës, ndërsa shumica as që e dinë këtë.

Shkaktari më i shpeshtë është sëmundja e sistemit imunologjik, e njohur si Tiroiditi Hashimoto. Fjala është për sëmundjen tek e cila organizmi i shkatërron qelizat që e prodhojnë tiroksinën dhe hormonet e tjera të cilat i tajit tiroidja.

Pasojë e kësaj është metabolizmi i ngadalësuar.

Nëse gjëndra e tiroides nuk prodhon hormone të mjaftueshme, atëherë vihet re një ngadalësim i lëvizjeve, depresion, lodhje, lëkurë e thatë, ngërçe muskulore dhe shëndoshje.

Ndërsa shenjat e hipertiroides janë dobësim, nervozizëm, djersitje, rrahje të shpeshta të zemrës, dridhje, ankth, flokë dhe muskuj të dobësuar.

Testet e gjakut, T3 dhe T4 shfrytëzohen për zbulimin e gjendjes së hormonit të tiroides.

Nëse niveli i këtyre hormoneve në organizëm është i ulët, hormonet sintetike mund të përshpejtojnë funksionimin e tiroides, pas së cilës gratë do të duhej ndier veten shumë më mirë. /Telegrafi/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë