Llojet e mjaltit dhe përfitimiet për shëndetin

Varietetet e mjaltit klasifikohen kryesisht sipas llojit të luleve nga është mbledhur nektari.

Llojet e mjaltit dhe përfitimiet për shëndetin

Cilësia, ëmbëlsia dhe vetitë medicinale varen më së shumti nga lulet ku ai është mbledhur.

Disa lloje mjalti kanë një aromë të butë, ndërsa të tjerët janë mjaft të fortë.


Disa janë më të mirët për shërimin e plagëve ose për të luftuar infeksionet, ndërsa të tjerë janë më të dobishëm për trajtimin e presionit të lartë të gjakut ose dhimbjeve të fytit.

Në këtë artikull ju njohim me disa lloje mjalti dhe me përfitimet që secili ofron për shëndetin.

Mjalti i tërfilit

Vetitë e mjaltit të tërfilit ndryshojnë në varësi të vendit ku prodhohet, prandaj ai mund të ketë ngjyrë qelibari, por mund të jetë edhe i bardhë.

Ky lloj ka veti të forta antioksiduese dhe përmban sasi të larta të flavonoideve (që besohet se mbështesin funksionin e mushkërive dhe zemrës) dhe acideve fenolike (që thuhet se mbështesin sistemin nervor).

Mjalti i sherebelës

Ky është një mjaltë me ngjyrë të lehtë, që kristalizohet shumë ngadalë.

Përveç vetive natyrale antioksiduese, besohet se ky lloj është i mirë për tretjen.

Mjalti i boronicës

Ai është një zgjedhje e shkëlqyer për konsum të përditshëm.

Ka veti të mira antibiotike dhe disa studime kanë treguar se është efektiv në trajtimin e sëmundjeve kronike.

Mjaltë luleradhiqeje

Ky mjaltë kthehet në ngjyrë qelibari të errët ndërsa fillon të formojë kristale dhe ka një aromë të këndshme të luleve të pranverës.

Është i njohur për forcimin e sistemit imunitar, si dhe ndihmon në shëndetin e zorrëve dhe traktit gastrointestinal.

Mjalti hikërror

Ngjyra e tij kafe e errët tregon se është i fortë në shije dhe i trashë në strukturë.

Njihet për fuqinë e forta antibakteriale dhe për përmbajtjen e lartë të antioksidantëve.

Thuhet se është efektiv kundër disa prej infeksioneve më të vështira dhe është një zgjedhje e shkëlqyer për të trajtuar kollën dhe dhimbjet e fytit.

Ndihmon gjithashtu në uljen e kolesterolit dhe është një nga varietetet që përdoret më shpesh për kujdesin e plagëve dhe lëkurës.

Mjalti i luleve të egra

Përbëhet nga nektari i llojeve të ndryshme të luleve të egra.

Ngjyra, shija dhe intensiteti i tij mund të ndryshojnë në varësi të burimeve të nektarit të cilat ndryshojnë me stinët.

Përfitimet shëndetësore janë kryesisht efektet bazë antioksiduese dhe frenuese të kollës.

Megjithatë, ka një përfitim specifik nga mjalti i luleve të egra! Shumë besojnë se konsumimi i tij është një mënyrë e mirë për të luftuar alergjitë.

Mjalti i shqopës

Ai ka nivelet më të larta të acideve fenolike dhe njihet për parandalimin e dëmtimit qelizor që mund të shkaktohet nga radikalet e lira në trup.

Kjo mund të ndihmojë në luftimin e sëmundjeve të rënda si ato të zemrës.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë