Këto ushqime janë të pasura me “yndyrna të shëndetshme”

  • 24.01.2023
Këto ushqime janë të pasura me “yndyrna të shëndetshme”

Kur flasim për ushqime të pasura me yndyrë, priremi menjëherë të mendojmë se duhen shmangur si murtaja. 

Megjithatë, jo të gjitha yndyrnat janë të njëjta: në fakt, ndërsa është mirë të hani sa më pak të ashtuquajturat yndyrna të ngopura dhe të pangopura të modifikuara, ka yndyrna të përcaktuara si “të shëndetshme” (d.m.th. yndyrna të pangopura, të pangopura dhe mono të pangopura) të cilat janë të mira për shëndetin tonë.

Këto yndyrna të shëndetshme , në fakt, i lejojnë trupit tonë, ndër të tjera, të përthithë vitamina të shumta, të forcojë sistemin imunitar dhe janë aq të dobishme sa Swiss Nutrition Society (SSN) rekomandon marrjen midis 20 dhe 35 për qind të marrjes ditore të kalorive. formë yndyre.


Pra, le të zbulojmë se cilat ushqime janë të pasura me yndyrna të shëndetshme për të ngrënë gjatë ditës për t’i bërë mirë trupit tonë.

1. Vaj ulliri ekstra i virgjër

Për t’u marrë kryesisht i papërpunuar, vaji i ullirit ekstra i virgjër ka shumë efekte të dobishme për shëndetin. Në fakt, vaji i ullirit ekstra i virgjër është i ulët në yndyrna të ngopura dhe i pasur me yndyrna të shëndetshme të pangopura, i dobishëm për parandalimin e çrregullimeve kardiovaskulare, kontribuon në prodhimin e insulinës, ndihmon në luftimin e diabetit, ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe është i pasur me polifenole. antioksidantë natyralë të dobishëm për mbrojtjen e membranave qelizore dhe për parandalimin e tumoreve.

2. Kos grek
Kosi grek është një rostiçeri e shëndetshme dhe e shijshme, me më pak sheqer se kosi i zakonshëm dhe gjithashtu i përshtatshëm për njerëzit që vuajnë nga intoleranca ndaj laktozës falë dekompozimit bakterial të sheqernave të qumështit.

I pasur me lëndë ushqyese, kalcium, kalium, proteina dhe probiotikë, të dobishëm për florën bakteriale, kosi grek ka shumë veti të dobishme dhe, ndër të tjera, rrit ndjenjën e ngopjes, përshpejton metabolizmin, kontribuon në formimin e masës muskulore, ul gjakun. presion dhe redukton rrezikun e diabetit të tipit 2. Plus, i kombinuar me fruta dhe drithëra integrale kthehet në një ëmbëlsirë të shijshme!

3. Peshku i “shëndoshë”.
Salmoni, toni, skumbri, trofta janë kryesisht peshq yndyrorë, por shumë të pasur me acide yndyrore omega 3, EPA dhe DHA, të cilat ndihmojnë në reduktimin e gjendjeve inflamatore të trupit tonë dhe forcimin e sistemit imunitar, dhe me proteina, të cilat ndihmojnë në rritjen e masës. muskujve. Ato janë gjithashtu të shijshme edhe nëse gatuhen në furrë ose në avull dhe me pak erëza.

4. Avokado
Për t’u ngrënë në formën e një salce, të freskët ose në një smoothie, avokado është një frut i pasur me kalori, por edhe me yndyrna të shëndetshme mono të pangopura dhe i dobishëm për trupin tonë. Në fakt, avokado ndihmon në luftimin e kolesterolit dhe diabetit, lehtëson tretjen, është i dobishëm për të luftuar problemet e zorrëve, si dizenteria dhe është një burim i shkëlqyer i vitaminave, si A, D, E, K dhe B. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, avokado është ideal për gratë shtatzëna, pasi është i pasur me acid folik, dhe për fëmijët.

5. Fruta të thata
Arrat , shqemat dhe bajamet janë një burim i shkëlqyer i yndyrave të shëndetshme të pangopura dhe proteinave me bazë bimore, dhe janë të pasura me antioksidantë, si vitamina E dhe fibra dietike, për të ndihmuar në ruajtjen e një sistemi të shëndetshëm tretës.
Për më tepër, sipas rezultateve të një studimi të publikuar në British Journal of Nutrition, një dietë e pasur me arra mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës me 30%, diabetit me 50% dhe incidencës së goditjes me 50%.

7. Çokollatë e zezë
Çokollata e zezë, pra e përbërë nga të paktën 45% masë kakao, është lloji më i vlefshëm i çokollatës dhe me përmbajtje më të ulët kalori krahasuar me të tjerat (e bardhë dhe qumësht). Falë substancave që përmban kakao, çokollata e zezë, edhe më mirë nëse është tepër e errët, ka efekte të dobishme në sistemin kardiovaskular, zemrën, arteriet dhe humorin, duke ndihmuar në parandalimin e diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare; gjithashtu ka veti afrodiziake dhe stimuluese dhe përmban antioksidantë që reduktojnë efektet e stresit oksidativ.

8. Vaj liri
Vaji i lirit nuk është vetëm një eliksir i mrekullueshëm bukurie për lëkurën dhe flokët, por është edhe një produkt i pasur me përfitime për të gjithë trupin. Për t’u ngrënë i papërpunuar dhe perfekt për të shoqëruar pjatat e freskëta si sallatat dhe gatimet e lehta me bazë perimesh, vaji i farave të lirit në fakt ka një veprim të fuqishëm ushqyes dhe antioksidant, mbron mukozën e stomakut dhe zorrëve dhe stimulon sistemin imunitar.

Për më tepër, falë pranisë së acideve yndyrore omega 3 dhe 6, ky vaj mbron zemrën, rregullon rrahjet e zemrës dhe mbron të gjithë sistemin kardiovaskular, si dhe ul kolesterolin, duke ndihmuar në asgjësimin e triglicerideve, duke mbajtur arteriet të pastra dhe duke ribalancuar presionin e gjakut.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë