Eliminoni sheqerin nga dieta juaj për të përmirësuar ndjeshëm shëndetin

  • 24.11.2022
Eliminoni sheqerin nga dieta juaj për të përmirësuar ndjeshëm shëndetin

Një studim i ri pohon se eliminimi i sheqerit nga dieta për vetëm nëntë ditë mund të përmirësojë ndjeshëm shëndetin, raporton Independent.

Studimi, i cili u botua në një revistë, zëvendësoi marrjen e sheqerit në 43 fëmijë obezë me niseshte dhe pretendon se ka vërtetuar se sheqeri është i dëmshëm për shëndetin, jo për shkak të kalorive, por për shkak të përpjekjeve metabolike.

Autori i studimit Robert Lustig, një endokrinolog pediatrik në Spitalin e Fëmijëve në San Francisko, tha se studimi zbuloi se gjatë ndjekjes së dietës së re, nivelet e kolesterolit u përmirësuan dhe nivelet e insulinës u ulën te pjesëmarrësit në studim.


“Gjithçka është përmirësuar. Këto gjetje mbështesin idenë se është thelbësore që prindërit të monitorojnë marrjen e sheqerit nga fëmijët e tyre dhe të jenë të vetëdijshëm për efektet shëndetësore të ushqimeve që hanë fëmijët e tyre”, tha ai.

Hulumtimi i Lustig sfidon teorinë e mbështetur nga kompanitë shumëkombëshe, duke argumentuar se obeziteti nuk është rezultat i marrjes së sheqerit, por rezultat i marrjes së tepërt të kalorive.

Lustig i kushtoi vëmendje të veçantë kësaj dhe gjatë hulumtimit ata ruajtën peshën e fëmijëve, dhe ata që humbën peshë u inkurajuan të hanin më shumë.

“Kaloritë nga sheqeri janë më të këqijat, sepse ato kthehen në yndyrë në mëlçi, duke rritur rezistencën ndaj insulinës dhe duke rritur rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës dhe mëlçisë”, tha Lustig. /KP/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë