Ekspozimi i tepërt në diell – ndikimi tek shëndeti dhe kujdesi që ju duhet

Ekspozimi në diell na mundëson plotësimin e nevojës për vitaminën D e cila është shumë e rëndësishme për shëndetin.

Ekspozimi i tepërt në diell – ndikimi tek shëndeti dhe kujdesi që ju duhet

Megjithatë kur qëndrojmë në diell për një kohë shumë të gjatë, rreziqet janë të shumta.

Ekspertët shëndetësorë kanë renditur disa nga simptomat që manifesohen në organizëm kur e teproni me të qëndruarin në diell.


Djersitje e mangët

Djersitja është mënyra më e mirë e trupit për të rregulluar temperaturën e brendshme.

Nëse vëreni që trupi juaj nuk ka djersirë dhe se lëkura është e thatë dhe e nxehtë, atëherë me siguri ju keni pësuar një goditje të fortë nga vapa.

Kjo e fundit mund të shkaktojë dëmtim të shumë organeve përfshirë trurin.

Rrudhat

Rrudhat normalisht janë një shenjë e plakjes por edhe shpërbërjes së kolagjenit dhe fibrës si pasojë e rrezeve ultravjollcë.

Kufizoni ekspozimin në diell dhe mos harroni të lyheni gjithmonë me krem mbrojtës.

Perdja e syrit

Ekspozimi i tepërt në diell mund të nxisë shfaqjen e perdes së syrit dhe mjegullimin e shikimit.

Ekspertët këshillojnë mbajtjen e syzeve mbrojtëse kundër rrezeve ultravjollcë.

Dhimbje muskulare

Dehidratimi si pasojë e ekspozimit të gjatë në diell mund të shkaktojë kontraktime të muskujve dhe dhimbje të forta.

Nëse përballeni me ngërce të tilla, zhvendosuni në hije dhe pini sa më shumë lëngje.

Nëse dhimbjet nuk largohen brenda orës kërkoni ndihmë mjekësore.

Marramendje

Marramendja dhe konfuzioni janë shenja të goditjes nga vapa.

Nëse vëreni diçka të tillë mos prisni që simptomat të largohen vetë dhe kërkoni ndihmë mjekësore.

Gjendje të fikëti

Nëse ndiheni të këputur, keni marramendje ose ju duket sikur do ju bjerë të fikët nga çasti në çast, atëherë duhet të dini që truri nuk po furnizohet me gjak.

Nxehtësia e madhe ul sasinë e gjakut që rrugëton drejt trurit.

Ekspertët thonë se duhet të hidratoheni menjëherë me lëngje dhe elektrolite.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë