E ruani çokollatën në frigorifer? – Është një ide e keqe

  • 22.11.2022
E ruani çokollatën në frigorifer? – Është një ide e keqe

Nuk ka person që mund t’i rezistojë çokollatës

Shumica hanë disa rreshta dhe nuk mund të ndalen në vetëm një.

Çokollatën e blerë apo pjesën e mbetur të çokollatës shumica e ruajnë në frigorifer, gjë që nuk është edhe aq e rekomandueshme.


Shija e çokollatës, domethënë e kakaos, humb cilësinë dhe plotësinë në temperatura më të ulëta.

Temperatura ideale për ruajtjen e kësaj ëmbëlsire të preferuar sillet midis 18 dhe 21 gradë, transmeton Telegrafi.

Çokollatën të cilën nuk e keni ngrënë, mbështilleni në folie apo në mbështjellëse në të cilën tashmë ishte kur e keni blerë.

Nëse nuk jeni ndonjë adhurues i madh i çokollatës dhe ju intereson afati i qëndrueshmërisë, lajm i mirë është që kjo ëmbëlsirë mund të qëndrojë edhe disa muaj pas afatit të shtypur në ambalazh për shkak të flavonoideve të cilat pengojnë oksidimin e yndyrës.

Çokollata e zezë mund të ruajë shumë gjatë cilësinë, madje edhe deri në një vit, ndërsa çokollata me qumësht mund të ruajë shijen dhe aromën e saj të plotë deri në 6 muaj nga data e stampuar në ambalazh.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë