Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni çokollatë çdo ditë

  • 27.12.2022
Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni çokollatë çdo ditë

Nëse jeni adhurues i çokollatës ndoshta është konfuze fakti që ndonjëherë rekomandohet si pjesë e dietës dhe ndonjëherë dietologët na thonë të mos e konsumojmë fare

Pra, cila është e vërteta?

Më poshtë lexoni rezultatet e hulumtimit më të fundit se si konsumimi i përditshëm i çokollatës ndikon në organizmin tonë.


Mund të përmirësojë shëndetin e zemrës

Çokollata e zezë dhe qumështi përmbajnë flavonoide, antioksidantë, të cilët kanë përfitime të ndryshme shëndetësore. Me konsum të rregullt, niveli i yndyrës dhe presioni i gjakut në trup stabilizohen, por hulumtimet kanë treguar se kjo vlen vetëm për çokollatën e zezë me bajame.

Mund të zvogëlojë dhimbjet menstruale

Çokollata përmban magnez, çokollata e zezë përmban pak më shumë se qumësht, por në të dyja rastet është një substancë që ndihmon në relaksimin e muskujve. Për këtë arsye, konsumimi i një sasie të moderuar të çokollatës së zezë ose me qumësht mund të zvogëlojë dhimbjet menstruale, dhe disa shkencëtarë mendojnë se kjo është pikërisht arsyeja pse gratë hanë çokollatë gjatë ciklit të tyre menstrual.

Mund të rrisë nivelet e hekurit

Mungesa e hekurit në organizëm mund të shkaktojë lodhje, dobësi dhe thonjtë e ndjeshëm dhe niveli i tij mund të rritet duke konsumuar çokollatë. Çokollata e zezë përmban më shumë hekur se çokollata e qumështit dhe për përthithje më të mirë të hekurit, shkencëtarët rekomandojnë të konsumoni manaferrat ose ushqime të tjera të pasura me vitaminë C së bashku me çokollatën.

Mund të përmirësojë funksionet njohëse

Një studim i vitit 2019 zbuloi se konsumimi i përditshëm i çokollatës së zezë mund të përmirësojë funksionin njohës, i cili besohet të jetë për shkak të pranisë së teobrominës dhe kafeinës. Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime për ta konfirmuar këtë.

Mund të rrisë rrezikun e kolesterolit të lartë

Përveç përfitimeve, ekziston edhe një efekt i dëmshëm i mundshëm i konsumimit të rregullt të çokollatës, veçanërisht çokollatës së bardhë dhe qumështit. Ato janë të larta në acide yndyrore të ngopura dhe sheqerna të shtuara, të cilat mund të çojnë në rritjen e kolesterolit dhe rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. /KP

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë