Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Vlerat ushqyese dhe përfitimet e shumta shëndetësore nga konsumimi i spinaqit

Vlerat ushqyese dhe përfitimet e shumta shëndetësore nga konsumimi i spinaqit
F K

06.09.2021 / Shëndeti

Zgjedhjet Lokale: Reklamo këtu !!!

Informimi i paanshëm dhe i drejtë i publikut është edhe...

Lexo më shumë

Konsumoni spinaqin, se është me përfitime për zemrën dhe sistemin imunitar.

Spinaqi është ndër perimet më të mira me gjethe jeshile. Ky ushqim me kalori të ulët është plot me lëndë ushqyese që janë të mira për trupin tuaj në disa mënyra. Nga forcimi i sistemit imunitar – mbrojtja e trupit kundër mikrobeve – tek ndihma në zemrën tuaj, avantazhet e tij mund t’ju befasojnë.

Rrit Hidratimin

Spinaqi siguron ushqim jetësor, por gjithashtu rrit hidratimin.


Ju mund të mendoni se pirja e ujit dhe pijeve të tjera janë mënyra e vetme për t’u hidratuar. Por ushqimi gjithashtu mund t’ju ndihmojë të arrini atë qëllim. Spinaqi është një perime që përmban pothuajse të gjithë ujin. Shtojeni atë në vaktet dhe ushqimet tuaja gjatë gjithë ditës për H2O shtesë.

Frenon oreksin

Tilakoidet në spinaq mund të zvogëlojnë oreksin.

Studimet sugjerojnë që ekstraktet thylakoid nga bimët si spinaqi mund të zvogëlojnë oreksin. Kjo ndodh sepse ato ulin nivelet e një hormoni urie dhe rrisin hormonet që ju bëjnë të ndiheni të ngopur. Thylakoids gjithashtu mund ta bëjnë stomakun të zbrazët më vonë.

Ndihmon në parandalimin e osteoporozës

Kalciumi, mangani dhe vitamina K në spinaq ndihmojnë në ruajtjen e kockave të shëndetshme.

Spinaqi ka kalcium, mangan dhe vitaminë K, të cilat janë të rëndësishme për kockat e shëndetshme. Trupi juaj gjithmonë po heq qafe dhe po rindërton indet kockore. Osteoporoza – një gjendje që i bën kockat tuaja të dobëta dhe prishen lehtë – ndodh kur sasia e kockave të reja nuk zëvendëson sa duhet kockën e thyer. Nëse nuk merrni mjaft kalcium gjatë gjithë jetës tuaj, shanset tuaja për të marrë osteoporozë janë më të larta.

Parandalon zhvillimin e anemisë nga mungesa e hekurit

Spinaqi është i pasur me hekur, i cili ndihmon në ndërtimin e qelizave të kuqe të gjakut të shëndetshme.

Spinaqi është një burim vegjetarian i hekurit, një mineral që ju nevojitet për të ndihmuar qelizat e kuqe të gjakut të sjellin oksigjen në zona të ndryshme të trupit tuaj. Kur keni shumë pak hekur, ju merrni anemi nga mungesa e hekurit. Kjo gjendje mund t’ju bëjë të ndiheni të dobët, të trullosur dhe të keni probleme me frymëmarrjen.

Forcon sistemin imunitar

Vitaminat, mineralet dhe magnezi në spinaq ndihmojnë në forcimin e sistemit tuaj imunitar.

Spinaqi ka vitamina dhe minerale si vitamina E dhe magnez që mbështesin sistemin tuaj imunitar. Ky sistem ju mbron nga viruset dhe bakteret që shkaktojnë sëmundje. Gjithashtu mbron trupin tuaj nga gjërat e tjera që mund t’ju dëmtojnë, si toksinat.

Ndihmon në zhvillimin e foshnjës

Folatet dhe vitamina B6 në spinaq janë të nevojshme për zhvillimin e duhur të trurit të fetusit dhe tubit nervor.

Ka shumë folate në spinaq. Kjo vitaminë parandalon defektet e lindura të tubit nervor si spina bifida tek foshnjat. Kjo është arsyeja pse mjeku juaj mund t’ju thotë të merrni një shtesë me acid folik (versioni i folatit i prodhuar nga njeriu) nëse jeni shtatzënë. Ju gjithashtu merrni vitaminë B6 nga spinaqi, e cila është e rëndësishme që truri i foshnjës tuaj të zhvillohet në barkun tuaj dhe pasi ata të lindin.

I mban sytë të shëndetshëm

Spinaqi është i pasur me lëndë ushqyese si luteina, zea-ksantina dhe vitamina C që ndihmojnë në ruajtjen e shikimit të mirë.

Luteina dhe zeaksantina janë karotenoide në spinaq që ulin shanset për të pasur probleme afatgjata të syve. Për shembull, si vitamina C, ato ulin shanset për të marrë katarakt. Ju gjithashtu merrni vitaminë A nga spinaqi, i cili mbështet shikimin e mirë.

Lufton radikalët e lira të oksigjenit

Antioksidantët në spinaq ndihmojnë në luftimin e dëmtimit të radikalëve të lirë.

Ju mund të merrni antioksidantë nga frutat dhe perimet, dhe spinaqi nuk bën përjashtim. Antioksidantët kufizojnë dëmin që molekulat e quajtura “radikalet e lira” mund të bëjnë për qelizat tuaja. Dëmtimi i qelizave nga radikalet e lira mund të luajë një rol në sëmundje si diabeti, kanceri dhe sëmundja e Parkinsonit.

Mbështet shëndetin kardiovaskular

Nitrati dhe kaliumi në spinaq ndihmojnë në mbajtjen e shëndetshme të zemrës dhe enëve të gjakut të shëndetshme.

Spinaqi është një burim i nitratit inorganik, të cilin studimet sugjerojnë se mund të zvogëlojë mundësinë tuaj për të marrë sëmundje të zemrës. Hulumtimet tregojnë se mund të ulë presionin e gjakut dhe t’i bëjë arteriet tuaja më pak të ngurtësuara, ndër përfitimet e tjera. Ju gjithashtu merrni kalium nga spinaqi, i cili ndihmon që zemra juaj të funksionojë siç duhet.

Spinaqi është anti-inflamator

Inflamacioni është pjesë e mënyrës sesi trupi juaj shërohet pasi lëndoheni ose bini në kontakt me një substancë të rrezikshme. Por inflamacioni afatgjatë mund të jetë i pashëndetshëm. Ngrënia e ushqimeve si spinaqi që kanë përfitime kundër inflamacionit është një mënyrë që ju mund të zvogëloni inflamacionin në trupin tuaj.

Ofron shumëllojshmëri të gatuari

Spinaqi është i gjithanshëm dhe mund ta hani në shumë mënyra të ndryshme.

Ju mund ta hani këtë perime të gjithanshme në shumë mënyra dhe të fitoni avantazhet e saj shëndetësore. Shijoni spinaqin të papërpunuar në një sallatë ose të përzier në një smoothie për përmbajtjen e tij të folatit. Ju gjithashtu mund të skuqni spinaqin ose ta gatuani atë pa u shqetësuar për humbjen e shumë ushqyesve të tij. Spinaqi i ngrirë është një tjetër mundësi për supat, zierjet dhe gatimet me vezë. Thjesht shkrini dhe shtrydhni ujin shtesë.

Të fundit