Vlerat ushqyese dhe përfitimet e shumta shëndetësore nga konsumimi i spinaqit

06.09.2021

Konsumoni spinaqin, se është me përfitime për zemrën dhe sistemin imunitar. Spinaqi është ndër perimet më të mira me gjethe jeshile. Ky ushqim me kalori të ulët është plot me lëndë ushqyese që janë të mira për trupin tuaj në disa mënyra. Nga forcimi i sistemit imunitar – mbrojtja e trupit kundër mikrobeve – tek […]

Vlerat ushqyese dhe përfitimet e shumta shëndetësore nga konsumimi i spinaqit Foto: Ilustrim

Konsumoni spinaqin, se është me përfitime për zemrën dhe sistemin imunitar.

Spinaqi është ndër perimet më të mira me gjethe jeshile. Ky ushqim me kalori të ulët është plot me lëndë ushqyese që janë të mira për trupin tuaj në disa mënyra. Nga forcimi i sistemit imunitar – mbrojtja e trupit kundër mikrobeve – tek ndihma në zemrën tuaj, avantazhet e tij mund t’ju befasojnë.

Rrit Hidratimin

Spinaqi siguron ushqim jetësor, por gjithashtu rrit hidratimin.

Ju mund të mendoni se pirja e ujit dhe pijeve të tjera janë mënyra e vetme për t’u hidratuar. Por ushqimi gjithashtu mund t’ju ndihmojë të arrini atë qëllim. Spinaqi është një perime që përmban pothuajse të gjithë ujin. Shtojeni atë në vaktet dhe ushqimet tuaja gjatë gjithë ditës për H2O shtesë.

Frenon oreksin

Tilakoidet në spinaq mund të zvogëlojnë oreksin.

Studimet sugjerojnë që ekstraktet thylakoid nga bimët si spinaqi mund të zvogëlojnë oreksin. Kjo ndodh sepse ato ulin nivelet e një hormoni urie dhe rrisin hormonet që ju bëjnë të ndiheni të ngopur. Thylakoids gjithashtu mund ta bëjnë stomakun të zbrazët më vonë.

Ndihmon në parandalimin e osteoporozës

Kalciumi, mangani dhe vitamina K në spinaq ndihmojnë në ruajtjen e kockave të shëndetshme.

Spinaqi ka kalcium, mangan dhe vitaminë K, të cilat janë të rëndësishme për kockat e shëndetshme. Trupi juaj gjithmonë po heq qafe dhe po rindërton indet kockore. Osteoporoza – një gjendje që i bën kockat tuaja të dobëta dhe prishen lehtë – ndodh kur sasia e kockave të reja nuk zëvendëson sa duhet kockën e thyer. Nëse nuk merrni mjaft kalcium gjatë gjithë jetës tuaj, shanset tuaja për të marrë osteoporozë janë më të larta.

Parandalon zhvillimin e anemisë nga mungesa e hekurit

Spinaqi është i pasur me hekur, i cili ndihmon në ndërtimin e qelizave të kuqe të gjakut të shëndetshme.

Spinaqi është një burim vegjetarian i hekurit, një mineral që ju nevojitet për të ndihmuar qelizat e kuqe të gjakut të sjellin oksigjen në zona të ndryshme të trupit tuaj. Kur keni shumë pak hekur, ju merrni anemi nga mungesa e hekurit. Kjo gjendje mund t’ju bëjë të ndiheni të dobët, të trullosur dhe të keni probleme me frymëmarrjen.

Forcon sistemin imunitar

Vitaminat, mineralet dhe magnezi në spinaq ndihmojnë në forcimin e sistemit tuaj imunitar.

Spinaqi ka vitamina dhe minerale si vitamina E dhe magnez që mbështesin sistemin tuaj imunitar. Ky sistem ju mbron nga viruset dhe bakteret që shkaktojnë sëmundje. Gjithashtu mbron trupin tuaj nga gjërat e tjera që mund t’ju dëmtojnë, si toksinat.

Ndihmon në zhvillimin e foshnjës

Folatet dhe vitamina B6 në spinaq janë të nevojshme për zhvillimin e duhur të trurit të fetusit dhe tubit nervor.

Ka shumë folate në spinaq. Kjo vitaminë parandalon defektet e lindura të tubit nervor si spina bifida tek foshnjat. Kjo është arsyeja pse mjeku juaj mund t’ju thotë të merrni një shtesë me acid folik (versioni i folatit i prodhuar nga njeriu) nëse jeni shtatzënë. Ju gjithashtu merrni vitaminë B6 nga spinaqi, e cila është e rëndësishme që truri i foshnjës tuaj të zhvillohet në barkun tuaj dhe pasi ata të lindin.

I mban sytë të shëndetshëm

Spinaqi është i pasur me lëndë ushqyese si luteina, zea-ksantina dhe vitamina C që ndihmojnë në ruajtjen e shikimit të mirë.

Luteina dhe zeaksantina janë karotenoide në spinaq që ulin shanset për të pasur probleme afatgjata të syve. Për shembull, si vitamina C, ato ulin shanset për të marrë katarakt. Ju gjithashtu merrni vitaminë A nga spinaqi, i cili mbështet shikimin e mirë.

Lufton radikalët e lira të oksigjenit

Antioksidantët në spinaq ndihmojnë në luftimin e dëmtimit të radikalëve të lirë.

Ju mund të merrni antioksidantë nga frutat dhe perimet, dhe spinaqi nuk bën përjashtim. Antioksidantët kufizojnë dëmin që molekulat e quajtura “radikalet e lira” mund të bëjnë për qelizat tuaja. Dëmtimi i qelizave nga radikalet e lira mund të luajë një rol në sëmundje si diabeti, kanceri dhe sëmundja e Parkinsonit.

Mbështet shëndetin kardiovaskular

Nitrati dhe kaliumi në spinaq ndihmojnë në mbajtjen e shëndetshme të zemrës dhe enëve të gjakut të shëndetshme.

Spinaqi është një burim i nitratit inorganik, të cilin studimet sugjerojnë se mund të zvogëlojë mundësinë tuaj për të marrë sëmundje të zemrës. Hulumtimet tregojnë se mund të ulë presionin e gjakut dhe t’i bëjë arteriet tuaja më pak të ngurtësuara, ndër përfitimet e tjera. Ju gjithashtu merrni kalium nga spinaqi, i cili ndihmon që zemra juaj të funksionojë siç duhet.

Spinaqi është anti-inflamator

Inflamacioni është pjesë e mënyrës sesi trupi juaj shërohet pasi lëndoheni ose bini në kontakt me një substancë të rrezikshme. Por inflamacioni afatgjatë mund të jetë i pashëndetshëm. Ngrënia e ushqimeve si spinaqi që kanë përfitime kundër inflamacionit është një mënyrë që ju mund të zvogëloni inflamacionin në trupin tuaj.

Ofron shumëllojshmëri të gatuari

Spinaqi është i gjithanshëm dhe mund ta hani në shumë mënyra të ndryshme.

Ju mund ta hani këtë perime të gjithanshme në shumë mënyra dhe të fitoni avantazhet e saj shëndetësore. Shijoni spinaqin të papërpunuar në një sallatë ose të përzier në një smoothie për përmbajtjen e tij të folatit. Ju gjithashtu mund të skuqni spinaqin ose ta gatuani atë pa u shqetësuar për humbjen e shumë ushqyesve të tij. Spinaqi i ngrirë është një tjetër mundësi për supat, zierjet dhe gatimet me vezë. Thjesht shkrini dhe shtrydhni ujin shtesë.