Përfitimet shëndetësore të limonit

27.10.2021

Ata rriten në pemë limoni dhe janë një përzierje e citonit dhe gëlqeres origjinal. Ka shumë mënyra për të shijuar limon, por ato kanë shije shumë të thartë dhe zakonisht nuk hahen vetëm ose si një frut i tërë. Në vend të kësaj, ata shpesh janë garniturë në vakte dhe lëngu i tyre përdoret shpesh […]

Përfitimet shëndetësore të limonit Foto: Ilustrim

Ata rriten në pemë limoni dhe janë një përzierje e citonit dhe gëlqeres origjinal.

Ka shumë mënyra për të shijuar limon, por ato kanë shije shumë të thartë dhe zakonisht nuk hahen vetëm ose si një frut i tërë.

Në vend të kësaj, ata shpesh janë garniturë në vakte dhe lëngu i tyre përdoret shpesh për të siguruar një aromë të thartë. Ata janë një përbërës kyç në limonadë.

Një burim i madh i vitaminës C dhe fibrave, limonat përmbajnë shumë komponime bimore, minerale dhe vajra esenciale.

Këto fruta të verdhë gjithashtu kanë shumë përfitime të mundshme shëndetësore. Ngrënia e limonave mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe gurëve të veshkave.

Ky artikull ju tregon gjithçka që ju duhet të dini rreth limoneve.

Fakte të vlerave ushqyese

Limonat përmbajnë pak yndyrë dhe proteina. Ato përbëhen kryesisht nga karbohidratet(10%) dhe uji (88-89%).

Një limon i mesëm siguron vetëm rreth 20 kalori.

Ushqyes në 1/2 filxhan (100 gramë) të limonit të papërpunuar :

 • Kalori: 29
 • Uji: 89%
 • Proteina: 1,1 gram
 • Karbohidrate: 9.3 gramë
 • Sheqer: 2,5 gram
 • Fiber: 2,8 gram
 • Yndyrë: 0,3 gram

Karbohidratet

Karbidratet në limon përbëhen kryesisht nga fibra dhe sheqerna të thjeshta, të tilla si glukoza, fruktoza dhe saharoza.

Fibra

Fibra kryesore në limon është pektini.

Fibrat e tretshme si pektini mund të ulin nivelet e sheqerit në gjak duke ngadalësuar tretjen e sheqerit dhe niseshtës.

Fibrat dietike janë një pjesë e rëndësishme e një diete të shëndetshme dhe të lidhura me përfitime të shumta shëndetësore.

Vitaminat dhe mineralet

Limonat sigurojnë disa vitamina dhe minerale.

 • Vitamina C. Një vitaminë esenciale dhe antioksiduese, vitamina C është e rëndësishme për funksionin imunitar dhe shëndetin e lëkurës.
 • Kaliumi. Një dietë e lartë në kalium mund të ulë nivelet e presionit të gjakut dhe të ketë efekte pozitive në shëndetin e zemrës.
 • Vitamina B6. Një grup i vitaminave të lidhura, B6 është i përfshirë në konvertimin e ushqimit në energji.

Komponime të tjera bimore

Komponimet e bimëve janë substanca bioaktive natyrale që gjenden në bimë, disa prej të cilave kanë përfitime të fuqishme shëndetësore.

Komponimet e bimëve në limon dhe fruta të tjera agrume mund të kenë efekte të dobishme në kancer, sëmundje kardiovaskulare dhe inflamacion.

Këto janë komponimet kryesore të bimëve në limon:

 • Acid citrik. Acidi organik më i bollshëm në limon, acidi citrik mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të gurëve të veshkave.
 • Hesperidin. Ky antioksidant mund të forcojë enët e gjakut dhe të parandalojë atherosclerosis – ndërtimin e depozitave yndyrore (pllakë) brenda arterieve tuaja.
 • Diosmin. Një antioksidant që përdoret në disa ilaçe që ndikojnë në sistemin e qarkullimit të gjakut, diosmin përmirëson tonin e muskujve dhe redukton inflamimin kronik në enët e gjakut.
 • Eriocitrin. Ky antioksidant gjendet në lëvozhgën dhe lëngun e limonit.
 • D-limonene. E gjetur kryesisht në lëvozhgë, d-limonene është përbërësi kryesor i vajrave thelbësore të limonave dhe aroma e veçantë e limonave. Në izolim, ajo mund të lehtësojë thartirën e stomakut dhe refluksin e stomakut.

Shumë nga përbërësit e bimëve në limon nuk gjenden në sasi të lartë në lëng limoni, kështu që rekomandohet të hani të gjithë frytin – përjashtuar lëvozhgën – për përfitim maksimal.

Përfitimet shëndetësore të limonave

Frutave agrume, duke përfshirë limonin, janë të lidhur me përfitime të shumta shëndetësore.

Vitaminat dhe fibrat e tyre, si dhe komponimet e tyre të fuqishme bimore, ka të ngjarë të jenë të rëndësishëm.

Shëndeti i zemrës

Sëmundja e zemrës, përfshirë sulmet në zemër dhe goditjet, është shkaku më i zakonshëm i vdekjes në botë.

Marrja e frutave me vitaminë C është e lidhur me rrezikun e zvogëluar të sëmundjes së zemrës.

Nivelet e ulëta të vitaminës C në gjak janë gjithashtu të lidhura me rritjen e rrezikut të goditjeve, sidomos në mesin e atyre që janë mbipeshë ose kanë presion të lartë të gjakut.

Futja e fibrave të izoluara nga frutat e agrumeve është treguar të zvogëlojë nivelin e kolesterolit në gjak dhe vajrat esenciale në limon mund të mbrojnë LDL (të këqija) grimcat e kolesterolit nga oksidimi.

Studimet e fundit në minj tregojnë se përbërësit e bimës hesperidin dhe diosmin mund të kenë efekte të dobishme për disa faktorë kyç të rrezikut për sëmundjet e zemrës.

Parandalimi i gurëve të veshkave

Acid citrik në limon mund të zvogëlojë rrezikun e gurëve të veshkave.

Disa studime kanë treguar se lëng limoni dhe limonata mund të jenë efektive në parandalimin e gurëve të veshkave, por studime të tjera nuk kanë gjetur efekt.

Parandalimi i anemisë

Anemia shpesh shkaktohet nga mungesa e hekurit dhe është më e zakonshme tek gratë para menopauzës.

Limonat përmbajnë sasi të vogla të hekurit, por ato janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C dhe acid citrik, të cilat mund të rrisin absorbimin e hekurit nga ushqimet e tjera.

Për shkak se limonat mund të rrisin absorbimin e hekurit nga ushqimet, ato mund të ndihmojnë në parandalimin e anemisë.

Kanceri

Lemonët mund të ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të shumë llojeve të kancerit, përfshirë kancerin e gjirit. Kjo mendohet të jetë për shkak të përbërësve bimore si hesperidin dhe d-limonene.

Ujë me limon

Shumë njerëz pijnë ujë limoni – ose të nxehtë apo të ftohtë – disa herë në ditë.

Receta është zakonisht lëng i freskët i shtrydhur nga 1 / 2-1 limon në një filxhan (240 ml) të ujit.

Pirja e ujit me limon të shtrydhur të freskët mund të ketë disa përfitime shëndetësore.

Ujë limoni është një burim i pasur i vitaminës C dhe përbërësve të bimëve, të cilat mund të përmirësojnë funksionin imun, të mbrojnë nga sëmundjet e ndryshme dhe të rrisin thithjen e hekurit.

Acid citrik në limon zvogëlon rrezikun e gurëve të veshkave duke holluar urinën dhe duke rritur përmbajtjen e citratit.

Duke pasur parasysh se një pjesë e tulit të frutit shkon në përzierje, pektinat në tul mund të nxisin plotësinë dhe të ushqejnë bakteret miqësore në zorrën tuaj, duke nxitur kështu shëndetin e mirë dhe uljen e rrezikut të sëmundjes.

Për gjërat më të mira, aroma e limonit që rrjedh nga vajra esenciale mund të zvogëlojë stresin dhe të përmirësojë gjendjen shpirtërore.

Limonada duhet të ketë përfitime të ngjashme shëndetësore – përveç sheqerit të shtuar, e cila është e pashëndetëshme kur konsumohet tepër.

Efektet anësore

Limonat përgjithësisht tolerohen mirë, por agrumet mund të shkaktojnë reaksione alergjike në një numër të vogël njerëzish.

Ata gjithashtu mund të shkaktojnë alergji të kontaktit dhe acarim të lëkurës tek njerëzit me pezmatim të lëkurës.

Limonat janë mjaft acidik, kështu që ngrënia e shpeshtë mund të jetë e dëmshme për shëndetin e dhëmbëve nëse smalti i dhëmbëve dëmtohet.