Lëngje frutash dhe perimesh që ju mbrojnë nga gripi

Lëngje frutash dhe perimesh që ju mbrojnë nga gripi
F K

04.05.2021 / Shëndeti

Vitamina C është një nga vitaminat më popullore në botë. Ajo ka marrë famë për aftësinë që ka në të luftuarit e të ftohtit dhe forcimin e sistemit imunitar.

Duke qenë se vitamina C tretet në ujë dhe organizmi nuk arrin ta prodhojë vetë, njeriu duhet të ushqejë trupin vazhdimisht me këtë vitaminë.

Rregulli i përgjithshëm është që të rriturit duhet të konsumojnë rreth 75-90 miligramë vitaminë C në ditë, por ka studime që rekomandojnë të paktën 500 miligramë në ditë.

Disa njerëz arrijnë të përballojnë edhe doza më të larta deri në 2000 miligramë vitaminë në ditë.

Ndaj sasia e 500 miligramëve konsiderohet një kufi i shëndetshëm, por kur bëhet fjalë për suplementë, AgroWeb.org ju këshillon që si fillim të konsultoheni me një mjek.

Më poshtë, AgroWeb.org do t’ju sugjerojë një listë me lëngje të plota frutash dhe perimesh të pasura me vitaminë C.

Portokalle dhe kunguj të njomë
Përbërësit

1 kungull të njomë ose kungulleshkë
1 portokall
Lëngu i një gjysëm limoni të shtrydhur
1 lugë gjelle me fara lini
1 filxhan me kuba akulli
Kur vjen puna tek lëngjet e plota, kungulli i njomë futet në listën e artikujve të anashkaluar.

Por niveli i lartë i kaliumit dhe vitaminës B6 e bën kungullin të domosdoshëm për këto lëngje.

Vitamina B6 ndihmon në trajtimin e disa çrregullimeve psikologjike dhe fizike, duke nisur që nga sëmundjet e zemrës, depresioni, gurët në veshka dhe humbja e kujtesës.

Portokalle, Spinaq dhe Luleshtrydhe
Përbërësit

42 gramë spinaq
1 portokalle e qëruar
Gjysëm filxhani me luleshtrydhe
Gjysëm lugë çaji me kanellë
1 filxhan me qumësht me pak yndyrë
1 filxhan me kuba akulli
Ky lëng është i pasur me fibër dhe plot shije. Portokalli dhe luleshtrydhet të sjellin pranverën ndërkohë që spinaqi shumë i pasur me hekur i dhuron energji të menjëhershme organizmit.

Kanella i jep një dimension shtesë çdo lëngu dhe së bashku me qumështin e bën lëngun kremoz sipas preferencës.

Portokalle, Panxhar dhe Karrotë
Përbërësit

140 gramë karrota të prera
1 kokërr panxhar
1 portokall i qëruar
1 gotë ujë
1 filxhan me kuba akulli
Ky lëng është i pasur me fibër dietike. Panxhari është një burim i mirë i fibrës dhe kaliumit, një mineral thelbësor për muskujt, ekuilibrat e lëngjeve dhe tensionit të gjakut.

Karrotat janë ndër perimet më të ushqyeshme që ofrojnë shumë minerale dhe një sasi të konsiderushme të vitaminës A.

Nga tani në Physio Cure Clinic edhe trajtim i rrudhave, pikave të zeza dhe gjithçka për fytyrën tuaj

Pastrimi i fytyrës shërben për mirëmbajtjen e shëndetit të lëkures, kryerjen normale të funksioneve të qelizave si dhe ndriçimin e...

Lexo më shumë

Të fundit