Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

7 gjërat që na krijojnë probleme me harresën dhe na dëmtojnë kujtesën

7 gjërat që na krijojnë probleme me harresën dhe na dëmtojnë kujtesën
Eurolinda Zenelaj

02.10.2020 / Shëndeti

Zgjedhjet Lokale: Reklamo këtu !!!

Informimi i paanshëm dhe i drejtë i publikut është edhe...

Lexo më shumë

Në jetët tona ka ngjarje dhe përjetime të cilat sigurisht ndikojnë në anën psikologjike të njeriut të cilat shpeshëherë ndikojnë jo mirë.

Në këtë artikull mund të mësoni 7 gjërat të cilat na krijojnë probleme me harresën dhe na dëmtojnë kujtesën.

Stresi dhe ankthi kronik

A nuk do të ishte një ëndërr të kesh një jetë pa stres?Mendojeni si një ëndërr sepse nuk është e mundur. Një nga arsyet që keni përjetuar harresë kohët e fundit mund të jetë stresi i tepruar. Ndërsa vetë jeta është një seri gëzimi dhe ankthi, stresi i tepërt mund të sjellë kërdi në trupin dhe trurin tuaj.


Depresioni

Për shkak se çdo sëmundje mendore ndikon në tru dhe nerva, nuk është për t’u habitur që gjithashtu mund t’ju bëjë të harroni. Sipas statistikave të fundit, mbi 24 përqind e popullsisë së Shteteve të Bashkuara përjetojnë depresion klinik çdo vit. Besohet se shumë raste të tjera nuk diagnostikohen.

Një simptomë dalluese e depresionit është humbja e interesit për gjërat që dikur ishin të këndshme. Kur depresioni ju bën të ndiheni të pashpresë, dhe sikur të varroseni në rërë, do të jetë më e vështirë të mbani mend gjërat. Nëse keni vështirësi të mbani mend gjërat dhe keni shenja të tjera depresioni, merrni parasysh të shihni një profesionist të shëndetit mendor.

Abuzimi me alkoolin

Alkooli është i njohur për zbardhjen e qelizave të trurit tuaj , duke ju bërë të harroni se ku jeni ose çfarë po bëni. Alkoolizmi kronik jo vetëm që dëmton trupin tuaj, por mund të bëjë dëmtime të përhershme në trurin tuaj.

Ilaçet

Kur ofruesit e kujdesit shëndetësor ju përshkruajnë ilaçe, arsyeja është se përfitimet do të tejkalojnë çdo efekt anësor të mundshëm. Nëse keni vështirësi me kujtesën tuaj, a keni menduar që ilaçet tuaja mund ta shkaktojnë atë? Nëse nuk është një efekt anësor, mund të jenë dy ose më shumë barna që ndërveprojnë.

Mungesa e gjumit

Kur nuk flini mjaftueshëm, asgjë nuk është në rregull në botën tuaj. Ju jeni në një mjegull në tru për pjesën më të madhe të ditës dhe keni probleme për të kujtuar ndonjë gjë. Ilaçi i zakonshëm i përtypjes së kafesë dhe ngrënies së kalorive boshe jep vetëm një efekt të kundërt sepse ju bën vetëm më të rraskapitur.

Ju ktheheni nga puna dhe rrëzoheni në divan për një gjumë të gjatë. Fatkeqësisht, pushimi juaj i zgjatur bën që ju të jeni zgjuar gjerësisht në mes të natës. Nëse jeni bllokuar në këtë cikël marramendës, do t’ju bëjë të harroni.

Kushtet e tiroideve

Tiroidja juaj është një gjëndër endokrine në formë fluture e ulur nën laring në qafën tuaj. Qelizat e trupit tuaj varen nga tiroidja për të funksionuar si duhet. Ajo prodhon dy lloje të hormoneve të quajtura tiroksinë (T4) dhe triiodotironinë (T3) të dërguara në të gjithë rrjedhën tuaj të gjakut. Për ta mbajtur tiroiden të shëndetshme, ju duhet mjaftueshëm jod në dietën tuaj.

Ushtrim jo i mjaftueshëm

Ju tashmë e dini që stërvitja e mban trupin tuaj të shëndetshëm dhe të përshtatshëm, por a e dini se përfiton edhe mendja juaj? Nëse mbingopeni dhe nuk bëni mjaft ushtrime, mund të bëheni me mbipeshë. Studime të panumërta tregojnë një lidhje shqetësuese midis mbipeshes, funksionit më të ulët të trurit dhe problemeve të kujtesës.

Për të rejat më të fundit bëhuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : SuharekaOnline

Të fundit