Partia e Presidentit del kundër tij dhe Kryeministrit

  • 30.01.2019
Partia e Presidentit del kundër tij dhe Kryeministrit

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), gjatë seancës së sotme në Kuvend të Kosovës, ka dalur kundër idesë së Thaçit, për idetë e korrigjimit të kufijëve po ashtu ata kanë dalur kundër edhe kryeministrit të Kosovës, Haradinajt për organizimin e Konferencës Ndërkombëtare.

PDK bëri thirrje institucionit të presidentit Thaçi dhe Kryeministrit Haradinaj, me qëllim që të heqin dorë nga qasja dhe protagonizmi i njëanshëm politik, por të bëjnë veprime që është në interes të Kosovës.


PDK, e shehë si rrezik real të rihapjes së statusit final të Kosovës, për shkak të idesë së një Konference Ndërkombëtare, ku u zgjidh me shpalljen e pavarsisë së Kosovës, më 17 Shkurt 2008.

Në komunikatë thuhet se: “Pikëpamjet personale janë legjitime, por qëndrimi zyrtar dhe vendimmarrja për vendin duhet të jenë shtetërore, gjithmonë dhe në çdo rast. Kuvendi i Republikës së Kosovës është institucioni më i lartë i shtetit dhe asnjë vendim nuk ka vlerë pa marrë miratimin e deputetëve të tij”.

“Kjo ide përmban rrezikun real të rihapjes së statusit final të Kosovës, i zgjidhur përfundimisht me shpalljen e pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt 2008, si dhe rrezikun e involvimit të Rusisë në proces”, ka thënë PDK-ja.

Anëtarët e PDK-së, detyrimisht kërkojnë që të hiqet dorë nga deklarimet e thirrjes së një Konference Ndërkombëtare për Kosovën.

“Partia Demokratike e Kosovës kërkon edhe një herë nga forcat politike opozitare që t’i marrin përgjegjësisë shtetërore ndaj vendit, për çka kanë marrë votëbesimin qytetar”.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë