Moti sot, ftohtë me reshje shiu dhe bore

Moti sot, ftohtë me reshje shiu dhe bore
Eurolinda Zenelaj

16.03.2021 / Lajme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se kjo javë do të jetë me mot të ndryshueshëm.

IHK njofton se kjo situatë meteorologjike vjen si pasojë e masave relativisht të ftohta që vijnë nga ana veriperëndimore e Kontinentit.

Parashihet të kemi rënie në fushat barike dhe ato termike dhe si rezultat i këtyre ndryshimeve fizike parashihen reshje shiu dhe bore. Borë kryesisht në viset mbi 800m lartësi mbidetare, ndërsa në viset e ulëta parashihet shi dhe borë.

Kjo situatë do të vazhdojë deri më 19 mars, pastaj mbi vendin tonë parashihen kthjellime dhe rritje të lehta të temperaturave.

Temperaturat minimale gjatë këtyre pesë ditëve të ardhshme parashihen të lëvizin ndërmjet -3 deri 3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 4 deri 7 gradë Celsius.

Kushtet bio-meteorologjike nuk do të jenë të mira për një shtresë të popullatës që kanë sëmundje kronike, ndërsa pjesëmarrësve në trafik ju këshillohet kujdes i shtuar.

Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga drejtimi i veriperëndimit.

RAPORTO