Mësimdhënësit hyn në javën e tretë të grevës

  • 28.01.2019
Mësimdhënësit hyn në javën e tretë të grevës

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, me pajtimin e mësimdhënësve dhe drejtorëve të shkollave, kanë hyrë në javën e tretë të grevës, ku paralajmëruan se kjo grevë do të zgjasë, deri sa Qeveria e Kosovës të marrë masa ndaj kërkesave tona.

Sipas Sindikatës së Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, ende asnjë marrëveshje nuk është arritur në mes SBAShK-ut dhe Qeverisë së Kosovës, për kërkesat e tyre, për rritjen e koeficientit të pagës deri në 30%.


Kryetari i SBAShK-ut tha se: “Greva do të vazhdojë. Ne jemi optimist se komisioni parlamentar për administratë duke punuar dhe duke parë situatën, do të veprojnë si duhet, ose do ta realizojnë kërkesën tonë, ose do ta tërhiqnin ligjin, që pastaj të punohet në të me koka të ftohta”.

Sipas, statistikave thuhet se më shumë 350 mijë nxënës dhe rreth 110 mijë studentë, janë duke ndenjur në shtëpi për shkak të grevës së mësimdhënësve, kurse këshilli i prindërve ka deklaruar se kjo grevë po dëmton nxënësit si dhe po i humbet e drejta e arsimimit, po ashtu ata paralajmëruan protestë në ditën e martë nëse greva nuk ndërpritet.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë