Bizneset Vende Pune Ofertat

Këshilli i Përgjithshëm i LDK-së, kjo është lista e plotë

Këshilli i Përgjithshëm i LDK-së, kjo është lista e plotë

20.11.2023 Lajme

Lidhja Demokratike e Kosovës ka zgjedhur Lumir Abdixhikun për një mandat të ri në krye të partisë. Bashkë me kryetarin, LDK ka zgjedhur edhe Këshillin e Përgjitshëm të partisë.

Pjesë e listës është edhe djali i Ibrahim Rugovës, Uka.

Anëtarët e Këshillit kanë mandat 4 vjeçar ndërsa lista do të plotësohet me shtatë anëtarë të ri nga mërgata të cilët do të përcaktohen nga diaspora e LDK-së.

Lista e plotë është kjo:

Adnan Lahu, Adriatik Zenuni, Alban Bytyçi, Alban Rraci, Alban Zogaj, Albulena Muja-Bajraktari, Alush Gashi, Amir Simnica, Anila Reçica, Anila Morina, Anton Quni, Arben Berisha, Arben Gashi, Arbër Ismaili, Ardian Llumnica, Ardian Shala, Ardita Rrahmani, Arjeta Salihu, Armend Agolli, Armend Zemaj, Artanë Ratkoceri, Avdi Pireva, Avdullah Hoti, Avdyl Aliu, Bajrush Morina, Bekim Gashi, Berat Rukiqi, Besa Gaxherri, Besian Mustafa, Besnik Osmani, Behgjet Xheladini, Blerta Vula, Brikenda Kryeziu, Bujar Pllana, Burim Berisha, Burim Krasniqi, Daut Azemi, Diamant Bytyçi, Doarsa Kica-Xhelili, Donjeta Dragusha, Donjetë Sheqiri, Doruntinë Maloku, Driton Rukiqi, Driton Selmanaj, Edona Gashi, Egzon Pacolli, Egzon Qorri, Ekrem Hyseni, Ema Nikçi, Fadil Aliu, Fatmir Asllani, Fatlume Jaha, Fatmir Ademaj, Fatmir Rexhepi, Fetah Rudi, Fikrie Shala, Flamur Bytyçi, Flamur Istrefi, Florian Dushi, Flutura Kamberi, Gazmend Muhaxheri, Gent Beqiri, Gentrit Murseli, Gëzim Plakolli, Granit Berisha, Hasan Ajeti, Hasan Aliu, Hazir Borovci, Hykmete Bajrami, Hyrije Dobrunaj, Ilir Ferati, Ilir Fetahu, Imet Rrahmani, Imri Ahmeti, Isa Fejzullahu, Ismet Beqiri, Izet Sadiku, Jehona Lushaku-Sadriu, Jeta Rafuna, Jeton Biçkaj, Kastriot Shabani, Kimete Kuka-Hasallari, Korab Krasniqi, Krenar Xhaferi, Kujtim Shala, Kushtrim Sopa, Latif Ramadani, Linda Bekteshi, Lirije Kajtazi, Lutfi Haziri, Marigona Geci, Miketa Hajdari, Mirjeta Kalludra, Mirsad Kamerolli, Muhamet Hamiti, Mybera Mustafa, Naim Qunaku, Naim Pira, Netja Bejta, Nexhat Ramadani, Paris Guri, Pëllumb Bajqinovci, Qamil Kolloni, Ragip Mustafa, Rexhep Urbogaj, Rrezarta Krasniqi, Ruzhdi Shehu, Sadije Osaj, Sami Salihu, Salih Morina, Selajdin Bytyçi, Shefqet Shehu, Shemsie Bytyçi, Shkëlzen Hajdini, Shkëmb Manaj, Shkumbin Gashi, Shqipe Pantina, Sibel Halimi, Sokol Haliti, Sokol Shaqiri, Ukë Rugova, Urim Suka, Valdet Hashani, Valentina Bunjaku-Rexhepi, Vali Ahmeti, Valon Murtezaj, Visar Azemi, Visar Berisha, Vjollca Kadolli, Vjollca Konjusha, Vlora Dumoshi, Xhafer Gashi, Xhafer Tahiri, Xhenet Syka, Xhavit Uka.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Opozita e ndarë përballë pushtetit – PDK, LDK e AAK e akuzojnë njëra-tjetrën

Opozita e ndarë përballë pushtetit – PDK, LDK e AAK e akuzojnë njëra-tjetrën

AAK-ja e akuzon PDK-në dhe LDK-në. PDK-ja e akuzon LDK-në dhe AAK-në. LDK-ja i mbron qëndrimet e saj dhe konfirmon dallimet me partitë tjera opozitare: “Sjemi trup i përbashkët”.

Opozita është e ndarë. Të tri partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës kanë qëndrime të ndryshme nga njëra-tjetra se si duhet kundërshtuar Qeveria e udhëhequr prej Albin Kurtit.

Megjithëse kritikat për pushtetin i kanë përgjithësisht të njëjta, PDK-ja, LDK-ja dhe AAK-ja nuk duken shumë të koordinuara me njëra-tjetrën në veprime.

Në fund të majit AAK-ja inicoi një mocion mosbesimi ndaj Qeverisë Kurti, pasi kryetari i kësaj partie, Ramush Haradinaj tha se kryeministri Albin Kurti ishte përgjegjës për situatën e rëndë në veri të vendit dhe se qeverisja e tij po paraqiste rrezik për vendin.

AAK-ja mbeti e vetme në këtë iniciativë dhe procedimi i mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë u bë i pamundur.

“Çka është duke ndodhur tek opozita? Ku e keni problemin kolegë opozitarë, PDK dhe LDK, që po mendoni ende se kush përfiton? Vetëm një përfitues është, Kosova dhe interesi ynë. Unë nuk shoh më detyra të zakonshme për vete në këtë parlament derisa nuk deklaroheni si iu ka hije. Pse nuk e keni guximin?”, pati thënë Haradinaj në një seancë të Kuvendit më 22 qershor.

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, pati thënë se kjo po bëhej për protagonizëm. “Tendenca për ta luajtur rolin e një protagonisti, pa e pasur mundësinë për ta bërë një gjë të tillë, unë mendoj që nuk u ndihmon as atyre partive, në këtë rast as AAK-së e aq më pak zhvillimeve politike në vend”, deklaronte Krasniqi.

Haradinaj thoshte se shkarkimi i Qeverisë ishte “është urgjente” dhe “interes kombëtar”, pasi “Kosova me këtë kryeministër po hyn në një rrugë pa krye”. Duke kërkuar edhe më tej mbështetjen e të tjerëve për shkarkimin e Kurtit, ish-kryeministri shkruante në Facebook se “hezitimi për të vepruar në kohë të një krize kaq të thellë e me pasoja të paimagjinueshme për vendin është bashkëfajësi”.

Por më vonë, AAK-ja ishte më e butë ndaj Qeverisë. Kur PDK-ja dhe LDK-ja kërkonin llogari nga Qeveria për pranimin e propozimit të ndërkombëtarëve për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, Haradinaj thoshte se e kishte lexuar draft-statutin dhe se ai nuk dilte jashtë Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës.

LDK-ja, që në njëfarë mënyre ishte ndarë nga pjesa tjetër e opozitës që në fillim të kësaj legjislature duke e mbështetur zgjedhjen e Vjosa Osmanit presidente, thotë se do ta ndjekë “rrugën institucionale”.

PDK-ja është shprehur e bindur se Osmani e shkeli Kushtetutën duke vendosur të mos e dekretojë Blerim Isufajn për kryeprokuror të shtetit në tetor. Por partitë opozitare nuk u morën vesh për t’i mbledhur 30 nënshkrime për ta adresuar këtë çështje në Gjykatën Kushtetuese. Afati për dërgimin e vendimit të Osmanit në Kushtetuese skadoi dhe PDK e fajësoi LDK-në se nuk i ka ofruar nënshkrimet e deputetëve të saj për këtë çështje.

Avokati i Grupit Parlamentar të PDK-së, Faton Fetahu tha para një jave se kishte pasur premtim publik për këtë, por që më pas LDK-ja ishte tërhequr “në mënyrë të pashpjegueshme” dhe se 25 nënshkrimet e mbledhura nuk mjaftuan.

“Fatkeqësisht, në mungesë të vullnetit, dështoi sigurimi i tridhjetë nënshkrimeve të nevojshme për të ngritur çështjen nëse Presidentja e Republikës së Kosovës ka kryer shkelje serioze të Kushtetutës… Nuk më takon mua të jap vlerësime politike se pse një grup parlamentar edhe pas premtimit publik për dhënien e nënshkrimeve, u tërhoq në mënyrë të pashpjegueshme”, tha ai.

Ndërkohë, partia e Lumir Abdixhikut ka vazhduar t’i votojë marrëveshjet ndërkombëtare, pavarësisht PDK-së dhe AAK-së që kishin vendosur ndryshe.

Partia e Haradinajt të enjtën iu bashkua konstruktivitetit të LDK-së për t’i votuar disa prej marrëveshjeve ndërkombëtare që prej muajsh kishin mbetur pa kaluar në Kuvend. Kjo ishte një përgjigje pozitive ndaj ambasadorit të Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, i cili kishte shprehur shqetësimin për “mosmiratimin e vazhdueshëm të marrëveshjeve ndërkombëtare në Kuvend që mund të sjellin miliona përfitime për qytetarët e Kosovës”.

Një reagim goxha i ashpër erdhi nga PDK-ja, e cila e vazhdoi rezistencën. Anëtari i kësaj partie, Betim Gjoshi shkroi në Facebook se LDK-ja dhe AAK-ja iu nënshtruan diktatit të Kurtit.

“Pas LDK-së, sot edhe AAK u dorëzua në “gjirin e ngrohtë” të Albin Kurtit, duke iu nënshtruar diktatit të tij e duke e ndryshuar qëndrimin për mosvotimin e marrëveshjeve ndërkombëtare. Lehtësisht u avulluan deklaratat për paaftesinë e dëmet e Qeverisë, për mashtrimet dhe rrezikimin e të ardhmes së Kosovës. U harruan edhe sanksionet që Qeveria Kurti ia solli vendit e që për shkak të tyre ende janë të pezulluara afër 300 milionë euro fonde për Kosovën”, shkroi ai.

Sipas Gjoshit, “këto sallto politike zakonisht kanë një prapavijë”.

“Cila është ajo që e solli këtë ligështim të sotshëm të një pjese të “opozitës”, ndoshta e marrim vesh së shpejti”, shkroi ai.

Lumir Abdixhiku ka thënë në një intervistë më 17 tetor se është gabim mosvotimi i marrëveshjeve ndërkombëtare.

“Termin opozitë, unë kategorikisht e kundërshtoj si terminologji politike, përveç që është funksion në parlament, por si trup i përbashkët nuk është. Është e qartë në diskursin politik në Kosovë ku opozita portretizohet si një, e nuk jemi një për besë. Kjo është shumë me rëndësi ta kuptojmë të gjithë. Ne jemi parti të ndara dhe në shumë hapa, kemi bindje krejtësisht të ndryshme”, ka thënë ai.

Abdixhiku ka thënë se pushtetit i konvenon që opozitën ta portretizojë si një dhe se LDK-ja dallon substancialisht nga partitë tjera opozitare.

40-vjeçari i cili më 19 nëntor u rizgjodh kryetar i LDK-së edhe për një mandat katërvjeçar, tha se në opozitë LDK-ja do ta ndjekë rrugën “e përgjegjshme për interesat shtetare të Republikës”. Ai tha në Kuvendin Zgjedhor të partisë më të vjetër në vend se komunikimi i LDK-së sot “është një model i vërtetë politik në Kosovë dhe jo vetëm”.

“Si pjesë e opozitëbërjes parlamentare, LDK-ja në Kuvendin e Republikës ka ndjekur rrugën institucionale, të përgjegjshme për interesat shtetare të Republikës dhe në mbrojtje të demokracisë dhe lirisë së mendimit. Grupi ynë parlamentar, përkundër kërkesave jo të pakta publike, nuk ka replikuar opozitëbërjen destruktive e polarizuese për standard veprimi në këtë vend. Përkundrazi, duke ruajtur e duke kultivuar me plot përkushtim sjelljen tonë politike, grupi ynë ka arritur të shndërrohet në zë udhëheqës opozitar në vend. Kam thënë çdoherë: ne nuk bëhemi si ta sepse s’jemi si ta.Ne thjesht jemi Lidhja Demokratike e Kosovës”, është shprehur Abdixhiku.

Ai vlerëson se grupi parlamentar i LDK-së ka arritur sukses në ndaljen e “tendencave kapëse të pushtetit”, duke dëshmuar “paaftësinë e Qeverisë”.

Lumir Abdixhiku rizgjidhet në krye të LDK-së

Lumir Abdixhiku rizgjidhet në krye të LDK-së

Lumir Abdixhiku është zgjedhur sërish kryetari i LDK-së në Kuvendin e 10-të Zgjedhor të këtij subjekti.

Përplasje mes deputetëve të PDK-së dhe LDK-së në Kuvendin e Kosovës

Përplasje mes deputetëve të PDK-së dhe LDK-së në Kuvendin e Kosovës

Përveç përplasjeve pozitë e opozitë në Kuvendin e Kosovës, sot pati edhe përplasje mes deputetëve të opozitës, konkretisht mes deputetes Doarsa Kica-Xhelili nga LDK dhe deputetit Hajdar Beqa nga PDK.

E gjitha nisi pas një deklarate të deputetit Beqa drejtuar deputetes së LVV-së, Mirlinda Tishkuaj-Kqiku ku i tha se “ të respektoj si femër por si politikane jo”.

Pas kësaj fjalën e mori deputetja Kica-Xhelili e cila kritikoi deputetin Beqa për deklaratën e tij.

“Nuk po më vjen mirë për diskutimet e fundit. Nuk ki nevojë me respektu dikë veç pse është femër apo mashkull, duhesh me respektu se e ki koleg të Kuvendit. Kjo gjuhë e urrejtjes pa dallim nuk ka me na bë nder as sot as nesër as kurrë”, tha Kica-Xhelili.

Kundërpërgjigja pasoj nga deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa, i cili ia kujtoi Kica-Xhelilit kohën kur ishte pjesë e LVV-së, duke i thënë se “edhe ju keni kontribuar në mbjelljen e gjuhës së
urrejtjes”.

“Deputete unë përkundrazi e thash e respektoj si grua femër jo si politikane. Unë nuk kam mbjellë as nuk mbjelli gjuhë të urrejtjes, atë e ka bërë partia që është në pushtet dhe besoj që në një formë edhe ju keni kontribuar në këtë pjesë nëse i merr dhe i shikon postimet tua në të kaluarën kur ishit pjesë e këtij subjekti. Unë i respektoj edhe gratë edhe burrat por gratë pak më shumë ashtu e kam traditë familjare”, tha deputeti Beqa.

Ai më tej kërkoi nga kolegia e tij opozitare që të citoj drejtë fjalimet e dikujt.

“Kur të citosh fjalimin e dikujt është mirë me citu drejt sepse je deputete sikurse unë, nuk je mësueses as drejtohesh me na tregu çka me thanë sepse nuk të kemi kërkua këshillë”, tha Beqa.

E deputetja e LDK-së u përgjigj duke i thënë se “vazhdoj mos ta kem të qartë pse u preke kaq shumë se krejt çka thash ishte që duhet të kthehemi në temë”.

Kompania e pastrimit JOKER Tjera Suharekë,
Kosovë
Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende23 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë