Ibrahim Rugova u “helmua”!?

  • 19.01.2019
Ibrahim Rugova u “helmua”!?

Analisti politik Haki Abazi, përmes një video lidhjeje për emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala në RTV Dukagjini ka hedhur dyshime se ish-presidenti Rugova mund të ishte helmuar dhe se vdekja e tij nuk ishte nga sëmundja.

Abazi ka thënë vdekja e Rugovës duhet të shihet e ndërlidhur me vdekjet e bashkëpunëtorëve të tij pas luftës.


“Këta njerëz që janë vrarë, kanë qenë pengesë për ardhjen në pushtet të disa njerëzve që deri në atë kohë nuk kanë arritur në asnjë formë të vendosin fuqinë e tyre në elektoratin e Kosovës”.

“…Vrasja e Uk Bytyqit, plagosja e Fetah Rudit, vrasja e Xhemail Mustafës, Enver Malokut dhe vrasja e mëvonshme e Tahir Zemajt, bashkuar me idenë që ndaj Rugovës janë bërë edhe disa atentate të pasuksesshme për ta eliminuar nga skena politike, janë dyshime se rrjedhimisht nuk kishte mbetur formë tjetër për të eliminuar fizikisht Rugovën përmes helmimit. Formë kjo e përdoruar ndaj Jaser Arafatit apo edhe në disa raste të tjera në botë”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Analisti ka përmendur edhe një rast tjetër, që sipas tij është dyshim i fortë se Rugova ishte tentuar të eliminohej fizikisht.

Ai thotë se edhe rrëzimi i avionit të OKB-së në Mitrovicë në nëntor në vitit 1999, ku humbën jetën 24 persona ishte një plan për eliminimin e Rugovës.

“Dua të përmend edhe një dyshim tjetër të bazuar, që mund të ketë pasur nisma për eliminimin e Rugovës. Në rastin e rrëzimit së avionit të Kombeve të Bashkuara në pjesën veriore të Kosovës, në njërin nga fluturimet ishte planifikuar të kthehej edhe Rugova nga Italia”.

Abazi ka thënë se këto të dhëna shtojnë edhe më shumë dyshimet se si vdiq Rugova dhe cila ishte diagnoza e sëmundjes së tij.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë