Dobruna: Blerim Kuçi është dashtë të pushkatohet gjatë luftës

Sokol Dobruna ish-gjykatës i UÇK-së është përgjigjur më detajisht lidhur me rastin e Blerim Kuçit, ku thotë se gjatë kohës së luftës nuk kishte kushte për ta ekzekutuar Blerim Kuçin.

Dobruna: Blerim Kuçi është dashtë të pushkatohet gjatë luftës

I intervistuar nga T7 ish-gjykatësi i UÇK- së, Sokol Dobruna kur është pyetur nëse edhe sot mendon që Blerim Kuçi është dashur të pushkatohet gjatë kohës së luftës ai është përgjigjur se ishte vendim i gjykatës pasi që ishte dezertor.

Rasti i Blerim Kuçit ishte rasti i vetëm që ishte gjykuar pasi që ai kishte dezertuar duke ikur nga ushtria.


Sipas Dobrunës UÇK kishte burgje në Kleçkë, Kravasari dhe Lladrovc.

Sipas raportimeve të mëhershme Blerim Kuçi ishte mbajtur në burgun e Kleçkës në kushte çnjerëzore.

Ish-kryetari i Gjykatës Ushtarake të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sokol Dobruna është ftuar nga Gjykata Speciale që të paraqitet në zyrat e saj më datë 12 të këtij muaji.

‘Më 12 ma ka caktu terminin kur duhet me u paraqit. Më është paraqitur një person që është prezantuar si slloven dhe punëtor i Prokuririsë së Gjykatës Speciale. Unë supozoj se mund të jem qoftë dëshmitar qoftë i akuzum, por nuk e di pse duhet me qenë”, tha ai.

KOMENTE1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • […] Ai madje ka thënë se Dobruna është pyetur edhe për rastin e deputetit të AAK-së, Blerim Kuçi, për të cilin Dobruna kishte lëshuar një urdhër për ekzekutim me arsyen e dezertimit.LEXO EDHE: Dobruna: Blerim Kuçi është dashtë të pushkatohet gjatë luftës […]

 • N'minuta
  Zëri i Qytetarëve
  [FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
  [FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
  Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
  Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
  Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
  Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
  Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
  Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
  Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
  Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
  Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
  Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
  Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
  Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
  Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
  Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
  Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
  Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
  Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
  Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës