Bien për 2% çmimet e derivateve

  • 22.01.2019
Bien për 2% çmimet e derivateve

Në shtetin e Kosovës po vazhdon mos rritja e ekonomisë, dhe ky dobësim po ndikon fuqishëm tek çmimi i derivateve. Kjo varfëri ekonomike dhe shumë faktorë tjerë kanë bërë që sot të shënohet një rënie e çmimeve të derivateve deri në 2%.

Ky dobësim ekonomik nuk po zhvillohet vetëm në Kosovë, por po zhvillohet në shumë vende të botës, ku rënie ekonomike ndodhi edhe në shtetin e Kinës, dhe nga ajo rënie shkaktoi dobësim të vlerës në tregjet financiare të Azisë. Shumë kompani priten të mbyllen, ku është raportuar se né 30 vitet e fundit, ky vit është viti me rritjen më të dobët ekonomike. Një fuçi me naftë është shitur në ditën e martë deri në 61.25 dollarë.


Duke pasur parasysh rënien ekonomike në Kosovë e shtetet e tjera, çmimet e derivateve, janë duke qëndruar stabile, për arsye të prodhimeve që janë duke u zvogëluar, në qdo shtet ky zvogëlim i prodhimeve të naftës ka filluar të zbatohet që nga ky fillimvit.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë