Zvicra mbulohet me borë, më pas vjen acari

02.12.2023

Të shtunën mbrëma do të bjerë sërish borë e dendur në veri. Të dielën do të ketë kushte ideale për sport bore, edhe pse do të jetë shumë ftohtë. Këshillohet kujdes në rrugë. Qeveria federale pret deri në 25 centimetra borë të freskët veçanërisht në ultësirat e Zvicrës lindore. Për këtë arsye ai ka shpallur […]

Zvicra mbulohet me borë, më pas vjen acari Foto: Ilustrim

Të shtunën mbrëma do të bjerë sërish borë e dendur në veri. Të dielën do të ketë kushte ideale për sport bore, edhe pse do të jetë shumë ftohtë. Këshillohet kujdes në rrugë.

Qeveria federale pret deri në 25 centimetra borë të freskët veçanërisht në ultësirat e Zvicrës lindore. Për këtë arsye ai ka shpallur rrezikshmërinë 3 për pjesë të Zvicrës lindore për shkak të borës. Paralajmërimi fillimisht zbatohet nga e premtja ora 18:00. deri të shtunën në orën 6 pasdite. Rajonet e prekura janë Grisons veriore dhe qendrore, ultësirat qendrore dhe lindore të Alpeve.

Dhjetë centimetra borë e freskët në ultësira

Mbrëmjen e së shtunës priten reshje të shumta bore në ultësira. Sipas Roger Perret nga Meteonews, reshjet e borës në Zvicrën gjermanishtfolëse vazhdojnë edhe gjatë ditës, por në ultësira paradite do të zvogëlohen gjithnjë e më shumë, ndërsa pasdite priten vetëm pak reshje bore. Sipas meteorologëve, deri në mbrëmjen e së dielës do të ketë mbi dhjetë centimetra borë e freskët në shumë vende. “Më së shumti borë pritet në ultësirat e Alpeve. Sasia e borës zvogëlohet nga lindja në perëndim”, thotë Perret. Ndërkohë në jug ende nuk ka parashikime bore.

Sipas Perret, bora do të ndalojë të dielën – por do të jetë shumë ftohtë. “Të dielën në mëngjes do të jetë vërtet dimër me temperatura të ulëta midis minus shtatë dhe minus katër gradë në ultësira,” thotë meteorologu. Në veri, e diela me gjasë do të jetë një ditë akulli me temperatura maksimale që nuk do të shkojnë mbi zero. Mund të jetë veçanërisht i akullt në lartësi më të mëdha: në Engadinën e Epërme termometri bie në -20 gradë dhe më i ulët të dielën në mëngjes.

Mot ideal sportiv me borë të dielën

Moti në male do të jetë i shkëlqyer ditën e dielë, raporton Perret. “Do të ketë kushte ideale për sportet dimërore”, thotë meteorologu. Megjithatë, ai vë në dukje edhe rrezikun e ortekëve, të cilët në disa raste do të jenë të konsiderueshëm. Niveli i rrezikut tashmë është pjesërisht në 3 dhe mund të rritet në 4 në disa vende të dielën. “Mund të jetë e rrezikshme, veçanërisht për vizitorët e turneut,” thotë Perret.

Drejtuesit e mjeteve në ultësira vështirë se mund të presin ngrica të tokës të shtunën, por më së shumti mund të presin kushte më të vështira për shkak të rrugëve të pastruara keq. “Mund të jetë e ndërlikuar aty ku fillon bora”, thotë Perret. Të dielën, akulli i rrëshqitshëm është më shumë problematik: këshillohet kujdes, veçanërisht në zonat e ekspozuara si urat. “Nëse përdorni kripë të mjaftueshme në rrugë, kushtet duhet të jenë në rregull,” thotë Perret.