Bizneset Vende Pune Ofertat

Shkolla shqiptare e vallëzimit “SHOTA” në Zvicër feston 30-vjetorin e themelimit

Shkolla shqiptare e vallëzimit “SHOTA” në Zvicër feston 30-vjetorin e themelimit

27.10.2023 Zvicër

Pavarësisht jetesës në një shtet tjetër, shqiptarët e Zvicrës gëzojnë atdhedashuri dhe përçojnë vlera burimore të shquara shqiptare.

Ansamblet e këngëve dhe valleve burimore të shqiptarëve në Zvicër për vite me radhë ruajnë vlera kulturore e kombëtare.

Numri i madh i tyre është tregues i atdhedashurisë për vendin e tyre të lindjes.

Edhe shkolla shqiptare e vallëzimit “SHOTA” në Zvicër feston 30-vjetorin e themelimit.

Lidhur me aktivitetet e saj, ansambli ju njofton se më datë Data 04.11.2023 do të mbahet një manifestim, me ç’rastë do të performoj edhe këngë e valle për publikun e pranishëm.

Adresa: Kultur & Kongresshaus Aarau, Schlossplatz 9, 5000 Aarau Ora: 18:30.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Nga nesër në Zvicër, vinjetat elektronike për vitin 2024

Nga nesër në Zvicër, vinjetat elektronike për vitin 2024

Do të jetë lansimi i Big Bang-ut të e-vignetave këtë të premte.

Edhe pse ngjitësit elektronikë janë në dispozicion që nga vera, nga e premtja versioni 2024 do të dalë në treg.

Kërkesa ka të ngjarë të jetë e fortë, pasi shumë shoferë pritet të përdorin opsionin që të mos kenë më një ngjitëse në makinën e tyre.

Gjatë 4 muajve të fundit janë shitur një çerek milion vinjeta elektronike – kryesisht turistëve, pasi banorët do të kishin blerë të tyret në fillim të vitit, shkruajnë mediat zvicerane.

Zyra Federale e Doganave thotë se sistemi tani është testuar mirë dhe ka besim se gjithçka do të funksionojë mirë nga e premtja.

Vinjeta është e lidhur me targën – që do të thotë se atyre që mund të përdorin të njëjtën targë në makina të ndryshme, do t’ju duhet vetëm një. Më parë duhej të blinin një afishe për secilën makinë.

Tradicionalistët mund të kenë ende një afishe nëse duan.

Ka pasur paralajmërime për faqet e internetit të padëshiruara që ofrojnë e-vignetën, por që tarifojnë më shumë se 40 CHF.

Blini vetëm përmes e-vignette.ch – dhe mos paguani kurrë më shumë se 40 CHF.

Faqja e internetit është në dispozicion në anglisht.

Stërngarkohet sistemi i azilit në Zvicër

Stërngarkohet sistemi i azilit në Zvicër

Sekretariati Shtetëror për Migracionin po jep alarmin.

Kërkesat e papërpunuara për azil kanë arritur një nivel të ri.

Sipas “SonntagsBlick”, aktualisht ka konkurrencë mes shteteve për stimuj negativë për azilkërkuesit. Zvicra, si një vend i pasur Shengen në zemër të Evropës, përballet me një disavantazh lokal në këtë drejtim.

Aktualisht ka konkurrencë mes shteteve për stimuj negativë për azilkërkuesit.

Sipas raporteve të brendshme, pretendohet se sa herë ndodh një ngjarje tragjike, si një rrëshqitje dheu në Libi, një tërmet në Marok apo një luftë në Gaza, Baume-Schneider kjo ngre mundësinë e një kontigjenti refugjatësh shtesë.

Aktualisht janë rreth 15,800 kërkesa për azil në pritje në Zvicër. Punonjësit e Sekretariatit Shtetëror për Migracionin (SEM) duhet të punojnë jashtë orarit.

Zërat e brendshëm akuzojnë këshilltarin federal, Baume-Schneider, se ka sjellë në mënyrë refleksive mundësinë e një kontigjenti shtesë refugjatësh sa herë që ndodh një ngjarje tragjike.

Rritja e kërkesave për azil po shkakton probleme për punonjësit e Sekretariatit Shtetëror për Migracionin (SEM).

Numri i aplikimeve të pazgjidhura ka arritur një nivel të ri: “Aktualisht kemi rreth 15,800 kërkesa për azil në pritje”, citoi “SonntagsBlick” të thoshte një zëdhënës i SEM, transmeton albinfo.ch.

Kjo ka të bëjë kryesisht me numrin e vazhdueshëm të lartë të kërkesave të reja për azil, vazhdoi autoriteti.

SEM ka qenë në gjendje të zgjerojë burimet e tij në këtë fushë në muajt e fundit, “por këto aktualisht nuk janë të mjaftueshme për të zvogëluar numrin”.

Në fund të tetorit 2023, në zonën e azilit punonin 833 punonjës, të shpërndarë në 727 pozicione me kohë të plotë. Një vit më parë kishte 656 punonjës, të shpërndarë në 560 pozita me kohë të plotë.

Deri më tani, sipas SEM, “nuk janë planifikuar rritje të mëtejshme të burimeve në drejtorinë e azilit”.

Por, në varësi të zhvillimit të numrit të kërkesave të reja për azil, kjo “sigurisht mund të ndryshojë përsëri”, vazhdoi Sekretariati i Shtetit. “Ne po e ndjekim këtë zhvillim nga afër dhe me vëmendje”, theksuan ata.

Pse Zvicra nuk mund të mbështetet te punëtorët e huaj për të plotësuar mungesat e saj të fuqisë punëtore

Pse Zvicra nuk mund të mbështetet te punëtorët e huaj për të plotësuar mungesat e saj të fuqisë punëtore

Zvicra prej kohësh është e varur nga punëtorët nga vendet evropiane për të plotësuar vendet e lira të punës në tregun e saj të punës. Por kjo mund të ndryshojë brenda disa viteve të ardhshme.


Për më shumë se dy dekada, Zvicra është mbështetur tek njerëzit nga Bashkimi Evropian dhe vendet e Shoqatës Evropiane të Tregtisë së Lirë (EFTA) për të mbuluar nevojën e saj për punëtorë të kualifikuar.

Aktualisht, në Zvicër janë të punësuar rreth 1.7 milionë punëtorë nga shtetet e BE/EFTA (Norvegji, Islandë, Lihtenshtajni dhe Zvicër).

“Gjatë 20 viteve të fundit, imigrimi nga BE-ja ka qenë thelbësor për të përmbushur kërkesën për fuqi punëtore,” sipas të Sekretariatit Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO).

Edhe në të ardhmen, “rritja e mëtejshme e popullsisë në moshë pune do të vazhdojë të varet nga emigracioni, madje edhe më shumë se aktualisht”. tha SECO. “Numri i njerëzve që largohen nga tregu i punës për të dalë në pension priret të jetë më i lartë se numri i punëtorëve që vijnë”, – një fenomen që do të zgjerojë më tej deficitin në tregun zviceran të punës dhe ku punonjësit e BE-së do të jenë veçanërisht të nevojshëm.

Megjithatë, nuk duket e mundshme që vendi të mund të vazhdojë të mbështetet në fuqinë punëtore të huaj pafundësisht.

Pse është kjo?

Parashikimet demografike për Zvicrën tregojnë se, deri në vitin 2029, do të ketë një mungesë prej 28,400 njerëzve në tregun e punës – një numër i konsiderueshëm në një vend të vogël si Zvicra.

Në vitet e kaluara, punëtorët nga vendet e BE/EFTA ishin punësuar për të mbushur këtë boshllëk.

Megjithatë, hendeku demografik – domethënë mungesat e krijuara nga punëtorët në pension – është edhe më i madh në shumicën e vendeve evropiane, sipas ekonomistit Manuel Buchmann.  

“Vetë vendet e BE-së kanë nevojë për këtë fuqi punëtore të aftë dhe janë të gatshëm të bëjnë shumë për të siguruar që shtetasit e tyre të mos largohen nga vendi,” tha ai.  

“Kjo është arsyeja pse do të bëhet gjithnjë e më e vështirë për të sjellë njerëz nga Bashkimi Evropian në Zvicër,” shtoi ai. “Kjo në mënyrë të pashmangshme do të ndikojë në ekonominë e Zvicrës, e cila ndoshta do të tkurret për shkak të mungesës së punëtorëve.”

Si do ta kompensojë Zvicra këtë humbje të fuqisë punëtore të huaj?

Një nga zgjidhjet që sugjeron Buchmann është inkurajimi i punonjësve që të punojnë më gjatë – domethënë, përtej moshës së tyre të pensionit statutor prej 65 vjeç për burrat dhe 64 vjeç për gratë (mosha e daljes në pension për këta të fundit do të rritet gradualisht në 65 duke filluar nga viti 2025).

Një sugjerim tjetër është që të rekrutohen më shumë fuqi punëtore nga jashtë BE-së/EFTA.

Megjithatë, kjo mund të mos jetë e realizueshme.

Kjo për shkak se ministrja e drejtësisë së Zvicrës, Elisabeth Baume-Schneider i ka kërkuar Këshillit Federal të reduktojë kuotat e lejeve që qeveria vë në dispozicion për njerëzit nga vendet e treta çdo vit.

Në 2022 dhe 2023, qeveria lëshoi ​​12,000 leje për njerëz jashtë BE-së / EFTA, por Baume-Schneider po bën thirrje që kjo kuotë të ulet në 9,600 leje në 2024.

Këshilli Federal do të vendosë në javët e ardhshme nëse dëshiron të veprojë sipas propozimit të Baume-Schneider dhe të shtrëngojë vidhat për imigracionin në vendin e tretë dhe nëse po, kur.

PRIMA QERAMIKA Tjera Shirokë, Suharekë,
Kosovë
BeeApiterapia Tjera Terrnje-Suharek,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende29 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë