Bizneset Vende Pune Ofertat

Mediumi zviceran: Kosova – kantoni i 27-të i Zvicrës

Mediumi zviceran: Kosova – kantoni i 27-të i Zvicrës

10.11.2023 Zvicër

Gazeta zvicerane, Swissinfo.ch ka publkuar një artikull për raportet e kosovarëve dhe zviceranëve.  “Kosova dhe Zvicra: një marrëdhënie intensive”, nis teksti i mediumi zviceran.

Ky artikull shkruan për historinë e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve dhe popujve, kosovarëve dhe zviceranëve.

Për një kohë të gjatë kosovarët mbetën të padukshëm në Zvicër. Në vitet 1990 ata ishin viktima të stereotipeve raciste. Sot ka shumë lidhje mes dy vendeve. Një vështrim se si të dy vendet janë rritur së bashku, vazhdon tutje shkrimi i medias zvicerane për Kosovën.

Artikulli thekson se Kosova ndonjëherë përshkruhet si kantoni i 27-të i Zvicrës. Në Kosovë jetojnë 1.8 milionë kosovarë dhe në Zvicër 250 mijë. Marrëdhëniet kanë qenë të ngushta që kur Zvicra luajti një rol kyç në pavarësinë e shtetit të ri në vitin 2008, shkruan Swissinfo tutje.

Lidhjet midis dy vendeve datojnë që nga përpjekjet e Zvicrës për të rekrutuar punëtorë nga ish-Jugosllavia në vitet 1960. Ndërmjet viteve 1965 dhe mesit të viteve 1970, nga 300 deri në 1,800 punëtorë në vit vinin në Zvicër nga rajonet më të varfra të Jugosllavisë – shumë prej tyre nga Kosova, ku zyra e punës thuhet se dërgonte njerëz direkt në Zvicër. Shumica prej tyre punonin në ferma këtu. Një baba ndiqej shpesh nga djali ose nipi i tij. U transplantuan të tëra pemë familjare.

Punëtorët e joshur në Zvicër nuk kishin ndërmend t’i sillnin familjet e tyre me vete. Që nga Perandoria Osmane, burrat kosovarë kishin shkuar jashtë vendit në kërkim të të ardhurave . “Gurbeti”, apo puna jashtë vendit, është ende temë e këngëve të hidhura: “Aman, aman, Gjermani, e shkreta Zvicër ti, më mashtrove në rini, që të kem gjithë kjo pasuri”, citon SWI një këngë të njohur gurbeti, të kënduar nga Edona Lalloshi.

Pagat iu kthyen familjes së gjerë në Kosovë, të cilës ata donin t’i ktheheshin. Kosovarët në Zvicër, si të ashtuquajtur “punëtorë mysafirë”, kaluan nga një leje pune në tjetrën. Ata shpesh nuk ktheheshin me vite të tëra në vendlindje, nëse nuk ktheheshin fare. Në Zvicër, ata jetonin me modesti, kursim dhe maturi dhe ishin pothuajse të padukshëm. Vetë Kosova për një kohë të gjatë ishte vetëm përshkrim i një peizazhi – jo një shteti apo rajoni.

Kosova shfaqet në hartë

Në vitin 1981, studentët në Kosovë u revoltuan, fillimisht kundër ushqimit të tmerrshëm në mensë, pastaj që Kosova të bëhej një republikë e pavarur brenda shtetit multietnik të Jugosllavisë, e pavarur nga Serbia.

Në të njëjtin vit, 300 demonstrues në Cyrih bënë thirrje për Republikën e Kosovës. Ata denoncuan brutalitetin e shtetit jugosllav ndaj pakicës së tyre. “Aty ku jetoj unë, askush nuk e di që jam shqiptar – ne jemi shumë të kujdesshëm”, tha një aktivist në një intervistë në atë kohë me gazetën e majtë Wochenzeitung. Ai raportoi për hakmarrjet nga të cilat duhej të kishin frikë – nga burgu në torturë deri në vdekje.

Në Europë, konflikti i Kosovës me pjesën tjetër të Jugosllavisë u pa për një kohë të gjatë si një zhvendosje drejt stalinizmit të Shqipërisë fqinje. Ishte një mënyrë për ta reduktuar atë në terma të kuptueshëm për zviceranët. Në vitin 1984, një pjesëmarrës në një tubim tjetër u citua në një gazetë zvicerane: “Për ta vënë atë në një kontekst zviceran, ne thjesht duam kantonin tonë”.

Në vitet 1980, numri i azilkërkuesve kosovarë në Zvicër u rrit në mënyrë të vazhdueshme. Numrat nuk janë regjistruar saktësisht; Kosovarët figurojnë në statistika si jugosllavë. Përderisa fillimisht ishin aktivistët që u larguan, nga fundi i viteve 1980 kosovarët origjinalë në Zvicër filluan t’i sillnin familjet e tyre, edhe pse ky nuk ishte kurrë plani.

Situata dukej shumë e pashpresë që ata të ktheheshin në një afat të shkurtër. Në fund të viteve 1980, Slobodan Millosheviq, presidenti i fundit i Jugosllavisë para luftës civile, e shpalli Kosovën si fushëbetejë vendimtare në procesin e ndërtimit të kombit të Serbisë. Ai rrëmbeu të drejtën e rajonit për t’i menaxhuar punët në mënyrë autonome, të cilën e gëzonte që nga viti 1974. U shpall gjendja e jashtëzakonshme dhe u krijua një shoqëri me dy nivele.

Mediat kosovare u përshtatën, shkollat ​​tashmë mësonin sipas planprogramit serb dhe gjuha shqipe u margjinalizua. Qasja në sistemin e kujdesit shëndetësor u vështirësua për kosovarët dhe ata u detyruan të largoheshin nga ekonomia dhe administrata shtetërore – që në një vend socialist nënkuptonte papunësi dhe varfëri të vazhdueshme dhe të menjëhershme. Kushdo që dëshironte ta vazhdonte punën duhej të nënshkruante një deklaratë besnikërie ndaj shtetit serb, ndonëse pothuajse askush nuk mundi ta bënte këtë. Demonstratat masive kundër kësaj politike të aparteidit u shtypën brutalisht.

UÇK me uniforma zvicerane

Kosovarët themeluan shkollat, stacionet televizive dhe qendrat e tyre shëndetësore. U shfaq një shoqëri e tërë paralele, e mbështetur fuqimisht nga paratë e diasporës që derdheshin në një llogari zvicerane. Në vitin 1991, shteti i Kosovës u shpall, në mënyrë të njëanshme, për herë të parë. Por nuk mori asnjë njohje ndërkombëtare.

Pas luftërave jugosllave, Marrëveshja e Dejtonit i dha fund luftës në Bosnjë e Hercegovinë në vitin 1995. Por nuk u mor parasysh çështja e Kosovës. Ndarja nga Serbia ishte një perspektivë e largët. Për një kohë të gjatë, lufta për Kosovën e lirë u zhvillua në mënyrë jo të dhunshme nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) e Ibrahim Rugovës.

Megjithatë, shtypja serbe dhe shoqëria e dyfishtë vazhduan pa pushim dhe kosovarët ndiheshin gjithnjë e më të papërfaqësuar nga strategjia paqësore e LDK-së. Në mesin e viteve 1990, Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK), doli nga zemërimi i shkaktuar, kryesisht në komunitetet rurale. Në të njëjtën kohë, u krijua një fond donacionesh i quajtur “Das Heimatland ruft” (Vendlindja thërret), të cilin diaspora e përdori për të mbledhur para për materiale lufte, ndër të tjera, përfshirë edhe në Zvicër. Disa herë, UÇK-ja madje thuhet se kishte veshur uniforma të ushtrisë zvicerane të blera këtu.

Konflikti me Serbinë arriti majën në vitin 1998. Në pranverën e vitit 1999, trupat serbe dëbuan një pjesë të madhe të kosovarëve. Gjithsej 13,000 njerëz vdiqën në konfliktin e viteve 1998 dhe 1999. Rreth 10,000 nga të vdekurit ishin kosovarë, dhe rreth 3,000 ishin serbë dhe anëtarë të grupeve të tjera të popullsisë. Dy vende fqinje, Shqipëria dhe Maqedonia, pranuan 670,000 nga 860,000 refugjatë. Mbi 43,000 aplikuan për azil në Zvicër. I vetmi vend që pranoi më shumë azilkërkues ishte Gjermania, e cila është 10 herë më e madhe dhe u dha strehim 53,000 njerëzve. Megjithatë, shumica e atyre që aplikuan për azil në vitin 1999 u kthyen pasi NATO bombardoi Serbinë nga marsi deri në qershor 1999.

Gjermanishtja zvicerane në Prishtinë

Në vitet 1990, kosovarët ikën në një Zvicër që ishte në recesion dhe po përpiqej t’i thoshte lamtumirën rendit të Luftës së Ftohtë.

Partia Popullore Zvicerane e krahut të djathtë, në veçanti, ishte në kërkim të armiqve të rinj. Qysh në vitin 1998, një protestë shpërtheu mbi një poster në Cyrih, në të cilin partia sulmoi një rrjet kontakti për shqiptarët e Kosovës, i krijuar për ta vënë komunitetin në rritje të refugjatëve në kontakt me njëri-tjetrin.

Në vitet 1990, padukshmërisë së kosovarëve i erdhi fundi – ata u bënë pjesë e retorikës politike dhe u përfol se ishin shpërndarës droge dhe njerëz me thika. Imazhi zviceran i diasporës kosovare është përmirësuar gjatë 20 viteve të fundit: pa lojtarë kosovarë si Xherdan Shaqiri apo Granit Xhaka, ekipi kombëtar i futbollit të Zvicrës vështirë se do t’i kalonte raundet preliminare dhe të gjitha partitë politike tani po përpiqen t’i përqafojnë kosovarët e natyralizuar.

Sipas shifrave të vitit 2021 nga Enti Federal i Statistikave, 285,000 njerëz në Zvicër flasin shqip në shtëpi. Shumica e tyre vijnë nga Kosova. Anasjelltas, nuk është e pazakontë të dëgjosh gjermanishten zvicerane në Prishtinë gjatë verës, kur “Schatzis”, siç quhen kosovarët gjermanishtfolës nga diaspora, vizitojnë shtëpinë e tyre të dytë.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Nga nesër në Zvicër, vinjetat elektronike për vitin 2024

Nga nesër në Zvicër, vinjetat elektronike për vitin 2024

Do të jetë lansimi i Big Bang-ut të e-vignetave këtë të premte.

Edhe pse ngjitësit elektronikë janë në dispozicion që nga vera, nga e premtja versioni 2024 do të dalë në treg.

Kërkesa ka të ngjarë të jetë e fortë, pasi shumë shoferë pritet të përdorin opsionin që të mos kenë më një ngjitëse në makinën e tyre.

Gjatë 4 muajve të fundit janë shitur një çerek milion vinjeta elektronike – kryesisht turistëve, pasi banorët do të kishin blerë të tyret në fillim të vitit, shkruajnë mediat zvicerane.

Zyra Federale e Doganave thotë se sistemi tani është testuar mirë dhe ka besim se gjithçka do të funksionojë mirë nga e premtja.

Vinjeta është e lidhur me targën – që do të thotë se atyre që mund të përdorin të njëjtën targë në makina të ndryshme, do t’ju duhet vetëm një. Më parë duhej të blinin një afishe për secilën makinë.

Tradicionalistët mund të kenë ende një afishe nëse duan.

Ka pasur paralajmërime për faqet e internetit të padëshiruara që ofrojnë e-vignetën, por që tarifojnë më shumë se 40 CHF.

Blini vetëm përmes e-vignette.ch – dhe mos paguani kurrë më shumë se 40 CHF.

Faqja e internetit është në dispozicion në anglisht.

Stërngarkohet sistemi i azilit në Zvicër

Stërngarkohet sistemi i azilit në Zvicër

Sekretariati Shtetëror për Migracionin po jep alarmin.

Kërkesat e papërpunuara për azil kanë arritur një nivel të ri.

Sipas “SonntagsBlick”, aktualisht ka konkurrencë mes shteteve për stimuj negativë për azilkërkuesit. Zvicra, si një vend i pasur Shengen në zemër të Evropës, përballet me një disavantazh lokal në këtë drejtim.

Aktualisht ka konkurrencë mes shteteve për stimuj negativë për azilkërkuesit.

Sipas raporteve të brendshme, pretendohet se sa herë ndodh një ngjarje tragjike, si një rrëshqitje dheu në Libi, një tërmet në Marok apo një luftë në Gaza, Baume-Schneider kjo ngre mundësinë e një kontigjenti refugjatësh shtesë.

Aktualisht janë rreth 15,800 kërkesa për azil në pritje në Zvicër. Punonjësit e Sekretariatit Shtetëror për Migracionin (SEM) duhet të punojnë jashtë orarit.

Zërat e brendshëm akuzojnë këshilltarin federal, Baume-Schneider, se ka sjellë në mënyrë refleksive mundësinë e një kontigjenti shtesë refugjatësh sa herë që ndodh një ngjarje tragjike.

Rritja e kërkesave për azil po shkakton probleme për punonjësit e Sekretariatit Shtetëror për Migracionin (SEM).

Numri i aplikimeve të pazgjidhura ka arritur një nivel të ri: “Aktualisht kemi rreth 15,800 kërkesa për azil në pritje”, citoi “SonntagsBlick” të thoshte një zëdhënës i SEM, transmeton albinfo.ch.

Kjo ka të bëjë kryesisht me numrin e vazhdueshëm të lartë të kërkesave të reja për azil, vazhdoi autoriteti.

SEM ka qenë në gjendje të zgjerojë burimet e tij në këtë fushë në muajt e fundit, “por këto aktualisht nuk janë të mjaftueshme për të zvogëluar numrin”.

Në fund të tetorit 2023, në zonën e azilit punonin 833 punonjës, të shpërndarë në 727 pozicione me kohë të plotë. Një vit më parë kishte 656 punonjës, të shpërndarë në 560 pozita me kohë të plotë.

Deri më tani, sipas SEM, “nuk janë planifikuar rritje të mëtejshme të burimeve në drejtorinë e azilit”.

Por, në varësi të zhvillimit të numrit të kërkesave të reja për azil, kjo “sigurisht mund të ndryshojë përsëri”, vazhdoi Sekretariati i Shtetit. “Ne po e ndjekim këtë zhvillim nga afër dhe me vëmendje”, theksuan ata.

Pse Zvicra nuk mund të mbështetet te punëtorët e huaj për të plotësuar mungesat e saj të fuqisë punëtore

Pse Zvicra nuk mund të mbështetet te punëtorët e huaj për të plotësuar mungesat e saj të fuqisë punëtore

Zvicra prej kohësh është e varur nga punëtorët nga vendet evropiane për të plotësuar vendet e lira të punës në tregun e saj të punës. Por kjo mund të ndryshojë brenda disa viteve të ardhshme.


Për më shumë se dy dekada, Zvicra është mbështetur tek njerëzit nga Bashkimi Evropian dhe vendet e Shoqatës Evropiane të Tregtisë së Lirë (EFTA) për të mbuluar nevojën e saj për punëtorë të kualifikuar.

Aktualisht, në Zvicër janë të punësuar rreth 1.7 milionë punëtorë nga shtetet e BE/EFTA (Norvegji, Islandë, Lihtenshtajni dhe Zvicër).

“Gjatë 20 viteve të fundit, imigrimi nga BE-ja ka qenë thelbësor për të përmbushur kërkesën për fuqi punëtore,” sipas të Sekretariatit Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO).

Edhe në të ardhmen, “rritja e mëtejshme e popullsisë në moshë pune do të vazhdojë të varet nga emigracioni, madje edhe më shumë se aktualisht”. tha SECO. “Numri i njerëzve që largohen nga tregu i punës për të dalë në pension priret të jetë më i lartë se numri i punëtorëve që vijnë”, – një fenomen që do të zgjerojë më tej deficitin në tregun zviceran të punës dhe ku punonjësit e BE-së do të jenë veçanërisht të nevojshëm.

Megjithatë, nuk duket e mundshme që vendi të mund të vazhdojë të mbështetet në fuqinë punëtore të huaj pafundësisht.

Pse është kjo?

Parashikimet demografike për Zvicrën tregojnë se, deri në vitin 2029, do të ketë një mungesë prej 28,400 njerëzve në tregun e punës – një numër i konsiderueshëm në një vend të vogël si Zvicra.

Në vitet e kaluara, punëtorët nga vendet e BE/EFTA ishin punësuar për të mbushur këtë boshllëk.

Megjithatë, hendeku demografik – domethënë mungesat e krijuara nga punëtorët në pension – është edhe më i madh në shumicën e vendeve evropiane, sipas ekonomistit Manuel Buchmann.  

“Vetë vendet e BE-së kanë nevojë për këtë fuqi punëtore të aftë dhe janë të gatshëm të bëjnë shumë për të siguruar që shtetasit e tyre të mos largohen nga vendi,” tha ai.  

“Kjo është arsyeja pse do të bëhet gjithnjë e më e vështirë për të sjellë njerëz nga Bashkimi Evropian në Zvicër,” shtoi ai. “Kjo në mënyrë të pashmangshme do të ndikojë në ekonominë e Zvicrës, e cila ndoshta do të tkurret për shkak të mungesës së punëtorëve.”

Si do ta kompensojë Zvicra këtë humbje të fuqisë punëtore të huaj?

Një nga zgjidhjet që sugjeron Buchmann është inkurajimi i punonjësve që të punojnë më gjatë – domethënë, përtej moshës së tyre të pensionit statutor prej 65 vjeç për burrat dhe 64 vjeç për gratë (mosha e daljes në pension për këta të fundit do të rritet gradualisht në 65 duke filluar nga viti 2025).

Një sugjerim tjetër është që të rekrutohen më shumë fuqi punëtore nga jashtë BE-së/EFTA.

Megjithatë, kjo mund të mos jetë e realizueshme.

Kjo për shkak se ministrja e drejtësisë së Zvicrës, Elisabeth Baume-Schneider i ka kërkuar Këshillit Federal të reduktojë kuotat e lejeve që qeveria vë në dispozicion për njerëzit nga vendet e treta çdo vit.

Në 2022 dhe 2023, qeveria lëshoi ​​12,000 leje për njerëz jashtë BE-së / EFTA, por Baume-Schneider po bën thirrje që kjo kuotë të ulet në 9,600 leje në 2024.

Këshilli Federal do të vendosë në javët e ardhshme nëse dëshiron të veprojë sipas propozimit të Baume-Schneider dhe të shtrëngojë vidhat për imigracionin në vendin e tretë dhe nëse po, kur.

Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
N.T.P NEON Tjera Xhavit Bajraktari (Rruga Tranzit),
Kosovë
Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
PRIMA QERAMIKA Tjera Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende30 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë