Zgjedhjet e 14 shkurtit, për postin e kryeministrit garojnë tre kandidatë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka mbyllur afatin e aplikimit të subjekteve politike dhe dorëzimin e listave të kandidatëve për deputetët që duan të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt 2021.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka njoftuar se gjatë kohës së rezervuar janë dorëzuar për aplikim dhe certifikim dhe listën e kandidatëve, gjithsejt: 28 subjekte politike, prej tyre: 21 parti politike; 2 koalicione; dhe 5 iniciativa qytetare.

Elezi gjithashtu njoftoi se numri i përgjithshëm i kandidatëve të këtyre subjekteve politike është 1 079 kandidatë.

Në këto zgjedhje të parakohshme parlamentare për postin e kryeministrit garojnë tre kandidatë: nga Partia Demokratike e Kosovës garon Enver Hoxhaj, ndërsa nga Lëvizja Vetëvendosje garon Albin Kurti dhe nga Lidhja Demokratike e Kosovës garon Avdullah Hoti.

Rikujtojmë se këto tri parti poltike tashmë i kanë bërë publike listat me emrat e kandidatëve për deputetë.

Emrat e kandidatëve për deputet mund t’i lexoninë tabelën e mëposhtme.

PDKLVVLDK
1 ENVER HOXHAJ1 Albin Kurti1 Avdullah Hoti
2 URAN ISMAILI2 Vjosa Osmani Sadriu2. Kujtim Shala
3 ELIZA HOXHA3 Glauk Konjufca3. Hykmete Bajrami
4 BEDRI HAMZA4 Vasfije Krasniqi4. Agim Veliu
5 MEMLI KRASNIQI5 Avni Dehari5. Behgjet Pacolli
6 EVGJENI THAÇI-DRAGUSHA6 Albulena Haxhiu6. Lirije Kajtazi
7 XHAVIT HALITI7 Arben Vitia7. Anton Quni
8 BAJRUSH XHEMAILI8 Donika Gërvalla8. Arben Gashi
9 BLERTA DELIU-KODRA9 Gani Krasniqi9. Ardita Dushi
10 ABELARD TAHIRI10 Shqipe Selimi10. Driton Selmanaj
11 MËRGIM LUSHTAKU11 Liburn Aliu11. Lumir Abdixhiku
12 GANIMETE MUSLIU12 Hekuran Murati12. Doruntine Maloku Kastrati
13 RASHIT ÇALAJ13 Armend Muja13. Besian Mustafa
14 FERAT SHALA14 Arbërie Nagavci14. Arban Abrashi
15 ARIANA MUSLIU-SHOSHI15 Adnan Rrustemi15. Besa Gaxherri
16 RAMIZ KELMENDI16 Haxhi Avdyli16. Ardian Shala
17 ELMI REÇICA17 Fatmire Kollçaku17. Armend Zemaj
18 BESA ISMAILI-AHMETI18 Mimoza Kusari Lila18. Vlora Dumoshi
19 SYLEJMAN ÇERKEZI19 Haki Abazi19. Frasher Demaj
20 NEZIR ÇOÇAJ20 Ardian Gola20. Imet Rrahmani
21 VALDETE IDRIZI21 Rozeta Hajdari21. Valentina Bunjaku Rexhepi
22 KUJTIM GASHI22 Xhelal Sveçla22. Ibrahim Makolli
23 KURTAN KAJTAZI23 Saranda Bogujevci23. Shkemb Manaj
24 LULJETA VESELAJ-GUTAJ24 Faton Peci24. Marigona Geci
25 RAMË VATAJ25 Fitore Pacolli25. Shkelzen Hajdini
26 RRUSTEM MUSA26 Hydajet Hyseni26. Hatim Baxhaku
27 MEXHIDE MJAKU-TOPALLI27 Hysamedin Feraj27. Rrezarta Krasniqi
28 HAJDAR BEQA28 Jahja Koka28. Muharrem Svarqa
29 ILIR TAHIRI29 Yllza Hoti29. Ilir Ferati
30 KRISTINA GASHI-BYTYQI30 Hajrulla Çeku30. Saranda Musliu
31 FATON ABDULLAHU31 Bajram Mavriqi31. Fidan Rekaliu
32 ARDIAN KASTRATI32 Besim Muzaqi32. Shkumbin Gashi
33 FLORETË ZEJNULLAHU33 Doarsa Kica Xhelili33. Vlora Limani Hajnuni
34 ISAK SHABANI34 Fitim Uka34. Islam Pacolli
35 SEJDI HOXHA35 Tinka Kurti35. Florian Dushi
36 XHEVAHIRE IZMAKU36 Fitim Haziri36. Besart Dreshaj
37 ILIR KURTISHI37 Arbëreshë Hyseni Kryeziu37. Fetah Rudi
38 MENDUH ABAZI38 Arbër Rexhaj38. Sali Asllanaj
39 DONJETA BYTYQI39 Dimal Basha39. Ganimete Ismajli
40 IMRI ILAZI40 Burim Karameta40. Ekrem Hyseni
41 ARBEN FETOSHI41 Enver Dugolli41. Faton Bislimi
42 ALBINA LLESHI42 Arijeta Rexhepi42. Brikenda Kryeziu
43 HYZER RIZANI43 Valon Ramadani43. Xhavit Uka
44 RRAHMAN JAKUPI44 Valdet Januzaj44. Jetlir Zyberaj
45 GRESË BARALIU45 Albana Morina Xharra45. Mimoza Shahini
46 GËZIM KRASNIQI46 Agon Batusha46. Hysni Gerguri
47 SKENDER UKAJ47 Fatmir Humolli47. Fadil Gashi
48 BESA BUÇINCA48 Jeta Statovci48. Filloreta Berisha
49 VALON GRABOVCI49 Alban Hyseni49. Brahim Selimaj
50 FADIL NURA50 Hysen Durmishi50. Shefqet Shehu
51 VESA BROJA51 Arta Bajralia51. Fatlume Jaha
52 ISA HAJDARI52 Arion Thaqi52. Fahredin Spahija
53 HISEN BERISHA53 Ali Tafarshiku53. Ali Topalli
54 HYRIJE XHEMAJLAJ-THAQI54 Angjelina Krasniqi54. Mirlinda Sopi-Krasniqi
55 FADIL BEKA55 Artan Abrashi55. Adnan Merovci
56 BESIM HALIMI56 Rrustem Leti56. Feim Salihu
57 AGIME ROSHAJ57 Shqipe Metaj Isufi57. Myvera Mustafa
58 ARBEN GECAJ58 Luan Aliu58. Visar Hoti
59 ASLLAN BAJRAMI59 Labinotë Demi Murtezi59. Jeton Biqkaj
60 SHQIPE ZOGU60 Adriana Matoshi60. Fatbardha Emini Halabaku
61 QAZIM QESKA61 Avni Zogjani61. Fehmi Cena
62 SABEDIN VISHI62 Mirsad Shkreta62. Ibrahim Kryeziu
63 KOSOVARE MURSELI63 Arjeta Fejza63. Ardita Rrahmani
64 NAIM MUSLIU64 Nasuf Bejta64. Nuredin Ibishi
65 KADRI KRYEZIU65 Gazmend Gjyshinca65. Avdi Pireva
66 ARTA NALLBANI66 Jetmira Vrenezi66. Flutura Beka Kamberaj
67 SADIK HALITJAHA67 Nijazi Isaku67. Mirsad Sylejmani
68 ISA HAJRIZI68 Drita Millaku68. Ilir Hasani
69 SAFETE MALIQI-QORMEMETI69 Eman Rrahmani69. Kaltrine Demiri
70 PETRIT HAJDARI70 Mefail Bajqinovci70. Anton Berisha
71 ARGJENT TASHOLLI71 Hatixhe Hoxha71. Salih Morina
72 JONA ARIFI72 Ekrem Mustafa72. Lindita Bellaja
73 ABDYL BAJRAMI73 Fjolla Ujkani73. Adnan Lahu
74 MEVLEDIN MAZREKU74 Enver Haliti74. Defrim Gashi
75 DIANA SHEHU-DEVAJA75 Mentor Arifaj75. Zahide Gervalla
76 BETIM ELEZAJ76 Vendenis Lahu76. Flamur Sefaj
77 FITIM SELIMI77 Gegë Lleshi77. Bahtir Kastrati
78 PRANVERA MEROVCI78 Mimoza Shala78. Buleza Kuci
79 ARBEN DAUTAJ79 Visar Korenica79. Ramiz Ramadani
80 HEVZI XHELILI80 Gresa Bytyqi80. Bexhet Xheladini
81 JETMIRE SKERAJ81 Halil Thaçi81. Rita Spahiu
82 MUSLI GUCATI82 Mirlinda Tishukaj82. Ajet Avdili
83 BUJAR KUKLECI83 Hysni Mehani83. Shefki Gashi
84 RAJMONDA KRASNIQI84 Lumnije Mikullovci84. Violete Osaj Tafilaj
85 HAKI MORINA85 Milazim Salijaj85. Shefket Kolgeci
86 MUHAMET GUBETINI86 Bernarda Radoncic86. Zenun Shala
87 FLUTRA HOTI87 Edmond Pruthi87. Aferdita Morina Biffar
88 VETON FIRZI88 Blerim Gashani88. Qendrim Selimi
89 FATMIR DUGOLLI89 Liri Loshi89. Selajdin Fanaj
90 LUMTURIJE BYTYQI-HASANI90 Agime Gashaj90. Alma Lama
91 RUZHDI KURTISHAJ91 Adnan Ademi91. Blerim Rexhbogaj
92 KASTRIOT KRASNIQI92 Rreze Duli92. Valdet Hoxha
93 FLORIDA BAJRAKATRI93 Xhafer Berisha93. Qibrije Hoxha
94 SHABAN KASTRATI94 Albana Gashi94. Isa Shabani
95 IBRAHIM CEKA95 Alban Bajrami95. Xhelal Krasniqi
96 MIHANE KODRA-BEKTESHI96 Leonora Sfarqa96. Sabrije Drancolli
97 SEVDI DERNJANI97 Shpejtim Arifi97. Nazmi Iberdemaj
98 ALI STUBLLA98 Besnik Zeqiraj98. Veton Gashi
99 ADELINA GRAINCA99 Jehona Ferizi99. Drenusha Zeka
100 BUJAR CAKOLLI100 Ilir Aliu Kapiti100. Syle Hoxha
101 FLORIM KRYEZIU101 Nazlie Bala101. Shpetim Sojeva
102 ZIJUSH AHMETI102 Uran Halimi102. Arlinda Uka
103 SAMI HOXHA103 Jeton Lajqi103. Fadil Halili
104 AVDULLAH MUSLIU104 Nita Bakalli Istrefi104. Ismail Kasumi
105 GANI NEZIRI105 Abdyl Gashi105. Sabedin Berisha
106 GARIP SAHITI106 Driton Hyseni106. Ismet Maki
107 GAZMEND BYTYQI107 Orges Tafilaj107. Hasan Qyqalla
108 LULZIM ABAZI108 Shenaj Shala108. Isa Podrimja
109 BEKIM HAXHIU109 Gramos Agusholli109. Ibrahim Syla
110 DONJET BISLIMI110 Salih Zyba110. Fitim Havolli
RAPORTO