Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Zgjedhjet e 14 shkurtit nuk do të monitorohen nga OSBE-ja

23.01.2021 / Parlamentare 14 shkurt

Zgjedhjet e 14 shkurtit nuk do të monitorohen nga OSBE-ja
Foto: Ilustrim

Mospërfshirja e OSBE-së në monitorimin e procesit zgjedhor në Kosovë, paraqet një mesazh të mirë për vendin ka thënë Eugen Cakolli nga Demokracia në Veprim (DnV).

Ai madje thotë se ky është procesi i dytë zgjedhor që organizohet pa përfshirjen e këtij misioni.  

“Ky do të jetë procesi i dytë zgjedhor që zhvillohet në veri të vendit pa përfshirjen e OSBE-së, meqenëse edhe në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Mitrovicës së veriut për herë të parë KQZ-ja kishte marrë vendim që të mos kërkojë as asistencë teknike nga ana e OSBE-së, asistencë teknike e cila është ofruar në të gjitha proceset zgjedhore pas viti 2013 e më herët”.

“Besoj që ky element përbën një zhvillim pozitiv për KQZ-në në radhë të parë dhe për procesin zgjedhor në tërësi. Tregon një gatishmëri dhe aftësi më të madhe të KQZ-së për të organizuar e administruar procesin zgjedhor edhe në komunat me shumicë serbe ku zakonisht ka pasur trende më të larta për parregullsive. Është një mesazh i mirë që dërgohet nga ana e Kosovës për të gjithë pjesëmarrësit në zgjedhje”.


Përveç kësaj, Cakolli tregon se për shkak të avancimit të procesit zgjedhor nga ky institut do të ketë ndryshime në metodologjinë e vëzhgimit të zgjedhjeve.

“Jo vetëm për shkak të pandemisë, por edhe për shkak të avancimit të procesit zgjedhor si dhe përmirësimit të ndjeshëm të mbarëvajtjes së procesit zgjedhor në këto zgjedhje Demokracia në Veprim ka ndryshuar metodologjinë e vëzhgimit të zgjedhjeve”.

“Kësaj here nuk do të mbulojmë të gjitha vendvotim siç kemi bërë më parë. Mirëpo me anë të një mostre të përcaktuar nga një metodologji statistikore e njohur si PVT ne do të mbulojmë diku rreth 1|4 e vendvotimeve në nivel vendi. Sidoqoftë mostra e përcaktuar nga ekspertë të fushës do të na mundësojë që si Demokraci në Veprim të kemi mbulueshmëri në nivel vendi e cila do të përfaqësojë edhe një mostër e cila tregon që nëse një parregullsi është duke ndodhur në një vendvotim të caktuar, atëherë mostra garanton që një parregullsi e tillë ka gjasa të jetë duke ndodhur edhe në një numër tjetër të vendvotimeve, përkatësisht sikur të kishim mbuluar të gjitha vendvotimet”.

Poashtu Cakolli ka treguar për EO se në këto zgjedhje nga DnV do të ketë gjithsej 489 vëzhgues në vendvotime dhe 100 ekipe mobile ndihmëse.

“I njëjti parim vlen edhe sa i përket rezultateve të subjekteve politike me ç’rast DNV kësaj here do të angazhoj 489 vëzhgues për vendvotime ane mbanë vendit si dhe do të kemi rreth 100 ekipe tjera që do të shërbejnë si ekipe mobile të cilat do të jenë në ndihmë të vëzhguesve tanë nëpër terren, por edhe do të marrin përshtypje të përgjithshme të procesit zgjedhor jashtë qendrave të votimeve. Me anë të kësaj metodologjie i bie që ne do të mbulojmë pjesën më të madhe qendrave të vendosura në të gjitha komunat”.

Sipas Cakollit DnV do të mbulojë  gjithsej 500 vendvotime në zgjedhjet nacionale që pritet të mbahen më 14 shkurt.

“Në bazë të listave tona preliminare ne do të mbulojmë 500 vendvotime në nivel vendi si dhe rreth 100 ekipe tjera rezervë apo mobile. Pra nga gjithsej 2500 vendvotime sa kanë qenë herën e kaluar e që pritet të jetë një numër i përafërt edhe në këto zgjedhje ne do të mbulojnë 500 prej tyre”.

Tutje Cakolli ka deklaruar se për shkak të pandemisë në këto zgjedhje s’do të mbulojnë fushatën zgjedhore në nivel vendi.

“Për shkak të kufizimeve të pandemisë ne kemi vlerësuar që në këto zgjedhje të mos mbulojmë fushatën zgjedhore në nivel vendi. Do të angazhojmë 16 vëzhgues afatgjatë të cilët do të monitorojnë periudhën e fushatës në shtatë qendrat më të mëdha në Kosovë pra në Prishtinë, Mitrovicë, Pejë, Prizren, Ferizaj, Gjilan dhe Gjakovë”.

“Si dhe dy vëzhgues tjerë afatgjatë do të mbulojnë fushatën që do të zhvillohet në komunat ku komuniteti serb është shumicë përfshirë këtu një vëzhgues për pjesën veriore të vendit dhe një tjetër për komunat e tjera”.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *