Shpalosja e programeve nga partitë politike, këto janë kërkesat e punëtorëve shëndetësor

  • 04.02.2021
Shpalosja e programeve nga partitë politike, këto janë kërkesat e punëtorëve shëndetësor

Federata Sindikale e Shëndetësisë ka njoftuar se iu janë adresuar partive poltike si: Lëvizjës Vetëvendosje, Lidhjës Demokratike të Kosovës, Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës Socialdemokrate për disa kërkesa.

Njëra ndër kërkesat e personelit shëndetësor është rritja e buxhetit në shëndetësi.

Ndërsa edhe kanë pyetur se cili është plani i tyre për menaxhimin e pandemisë COVID-19.


Gjithashtu nga FSSH-ja tregojnë se do t’i përcjellin me vëmendje të gjitha premtimet e partive politike.

Komunikata e plotë:

Në vazhdën e komunikimit publik dhe të sinqertë të Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës me opinionin e mbarë Kosovar, Ju njoftojmë se dje me datë 03.02.2021 ju kemi adresuar partive politike si në vijim:

Lëvizja Vetëvendosje- LVV,

Lidhja Demokratike e Kosovës -LDK,

Partia Demokratike e Kosovës- PDK,

Alenaca për Ardhmërinë e Kosovës -AAK dhe,

Nisma Socialdemokrate- NISMA

Këto janë kërkesat e punëtorëve shëndetësor për partit politike në kohë kur ata po e shpalosin programin e tyre:

  1. Sa është e paraparë rritja e buxhetit në shëndetësi?
  2. Si do të jetë plani juaj për menaxhimin e Pandemisë COVID-19?
  3. Si do të përmirësohet mirëqenia e punëtorëve shëndetësor(pagat) forma dhe mënyra e saj?

Në fund Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës dhe anëtarësia e saj e gjërë me vëmendje do të përcjellin premtimet por njëkohësisht do të mbajnë në mend të gjitha ato të cilat nuk janë realizuar.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë