Shkollat e Kosovës vend i tubimeve politike në pandemi

  • 10.02.2021
Shkollat e Kosovës vend i tubimeve politike në pandemi

Rreth 100 objekte shkollore deri tash në Kosovë janë shfrytëzuar për aktivitete politike gjatë fushatës zgjedhore. Të nesërmen, në këto shkolla kthehen nxënësit.

Këshilli i Prindërve të Kosovës dhe Sindikata e Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SBASHK) kanë shprehur shqetësimet për mënyrën se si janë duke i shfrytëzuar partitë politike objektet shkollore për fushatë zgjedhore në kohë pandemie.

Objektet shkollore janë përdorur në disa komuna si Prishtinë, Prizren e Gjakovë.


Ymret Reshiti nga Këshilli i Prindërve të Kosovës, thotë se veprimet e tilla dhe lejimi i një mase të madhe të simpatizantëve të partive politike që të hyjnë në shkolla, është brengosëse për prindërit dhe fëmijët.

“Shqetësim për ne është mbajtja e tubimeve të partive politike në hapësira shkollore, gjë që ne konsiderojmë se është mundësi shumë e madhe e përhapjes së virusit te nxënësit, për shkak se është e pamundur që të dezinfektohen shkollat në ato hapësira të cilat shfrytëzohen dhe frekuentojnë njerëz të ndryshëm, që mund të jenë bartës të virusit dhe që mund ta lënë (virusin) në shkollë. Ky është shqetësimi numër një për ne”, tha Reshiti për Radion Evropa e Lirë.

Edhe kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, Rrahman Jashari, thotë se shkollat nuk do të ishte dashur të jenë vendtakime dhe hapësira për zhvillimin e aktiviteteve politike gjatë fushatës zgjedhore.

“COVID-19 dihet mund të jetë prezent në një kohë të caktuar edhe në metale, në dru e vende të tjera. Nuk është mirë që shkollat të ngarkohen edhe më shumë me vizita të tilla. Partitë politike aktivitetet e tilla mund t’i mbajnë kudo, por jo në objektet shkollore sepse dihet se edhe ashtu gjysmëvjetori i parë përfundoi para kohe për shkak të pandemisë”, tha Jashari.

Sipas Rrjetit të organizatave joqeveritare Demokracia në Veprim (DnV), rrjet që promovon zgjedhje të lira e të drejta përmes monitorimit të procesit zgjedhor, aktivitete politike janë zhvilluar në 98 shkolla.

Në një nga shkollat ku është zhvilluar fushatë zgjedhore në ditët e fundit është Shkolla Fillore “Mustafë Bakija” në Gjakovë. Drejtoresha e kësaj shkolle, Zana Kurtishi-Rudi, th se me një vendim të Komunës së Gjakovës, aktiviteti i njërës nga partitë politike është zhvilluar në shkollë duke respektuar rregullat e rekomanduara. Ajo thotë se hapësira ku është mbajtur aktiviteti është dezinfektuar pas përfundimit të kësaj ngjarjeje.

“Pas përfundimit të aktivitetit hapësira është dezinfektuar. Është vërejtur se gjatë aktivitetit, sepse unë mund ta shoh përmes kamerave, kur është bërë numër më i madh i pjesëmarrësve, disa kanë dalë jashtë (objektit shkollor). Nuk është numëruar (pjesëmarrja e njerëzve), por disa kanë dalë jashtë”, tha Kurtishi- Rudi.

Drejtori i Drejtorisë për Arsim në Komunën e Gjakovës, Gjevalin Nikollbibaj tha se leja e drejtorisë për shfrytëzimin e hapësirave në shkolla është bërë duke pasur për bazë rekomandimet e Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike.

“Lejen nga ne e kanë për pjesëmarrjes të caktuar të individëve. Nuk e di, janë organet e tjera që e përcjellin se a e teprojnë me numër, por sa i takon dezinfektimit, shkollat e kanë për obligim”, tha Nikollbibaj./REL/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë