Bizneset Vende Pune Ofertat

WhatsApp përgatitet për lançimin e një roboti bashkëbisedues AI

WhatsApp përgatitet për lançimin e një roboti bashkëbisedues AI

20.11.2023 Teknologji

Detajet e një roboti AI mund të gjenden në versionin beta 2.23.24.26 të WhatsApp dhe nga imazhi i paraqitur mund të vini re një buton të ri ngjitur me butonin e fillimit të një bisede të re.

Duke pasur në konsideratë faktin se inteligjenca artificiale në mënyrë graduale po “pushton” çdo gjë, është e lehtë të themi se do të shohim së shpejti implementimin e saj në një numër platformash shumë popullore që përdorim çdo ditë.

Përtej këtij fakti, inteligjenca artificiale gjeneruese direkt në pajisje do të bëhet një realitet i prekshëm vitin e ardhshëm. WhatsApp është një prej platformave që po përgatitet lançimin e një roboti AI por aktualisht është në fazë testimi beta dhe nuk mund të aksesohet.

Kujtojmë se Meta njoftoi më herët se është duke punuar për të sjellë robotët AI në platformat e saj ndërsa kompania ka punuar gjatë me modelin gjuhësor Llama 2. Mbi të gjitha po punon me Microsoft Bing për tu siguruar se përdoruesit e robotit AI në WhatsApp apo platforma të tjera të kenë eksperiencë të mirë.

Detajet e një roboti AI mund të gjenden në versionin beta 2.23.24.26 të WhatsApp dhe nga imazhi i paraqitur mund të vini re një buton të ri ngjitur me butonin e fillimit të një bisede të re.

Informacionet rreth implementimit apo funksionit të tij mungojnë në këto momente. Funksionaliteti është i disponueshëm momentalisht vetëm për një numër të kufizuar përdoruesish. Nisur nga fakti se Meta po punon në një numër funksionalitetesh për produktet e saj, lançimi i robotit AI në WhatsApp mund të marrë më shumë kohë.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
WhatsApp po rikthen një veçori të cilën e kishte larguar një vit më parë

WhatsApp po rikthen një veçori të cilën e kishte larguar një vit më parë

WhatsApp po rikthen për përdoruesit në ueb veçorinë “View once” për foto dhe video, një funksion i cili u largua një vit më parë “për arsye sigurie”.

Përdoruesit e WhatsApp mund të dërgojnë foto dhe video që mund të shikohen vetëm një herë para se të zhduken nga biseda, por veçoria është e disponueshme vetëm për përdoruesit e Android dhe iOS.

Funksioni ishte ofruar më parë në versionet desktop dhe Web të aplikacionit.

Tani, një raport sugjeron që platforma e mediave sociale po rikthen funksionin “Shiko një herë” (për foto dhe video) për versionet e WhatsApp Web dhe WhatsApp për desktop.

Sipas një raporti, kompania po mundëson këtë opsion për Windows, macOS dhe pajisje të lidhura si iPad.

WhatsApp do të shfaq reklama

WhatsApp do të shfaq reklama

WhatsApp mund të përfshijë reklama, të ngjashme me Instagram Stories, tha shefi i kompanisë Will Cathcart.

Siç raportohet nga TechCrunch, thuhet se reklamat e WhatsApp mund të shfaqen në vende të ndryshme në aplikacion, duke përfshirë kanalet dhe statuset, megjithëse nuk specifikoi periudhën kohore që do të duhet për ta zbatuar këtë.

Një e pyeti Cathcart nëse WhatsApp do të vazhdojë të jetë falas dhe pa reklama, për të cilën ai mori përgjigjen se “WhatsApp nuk do të ketë reklama në inbox apo gjatë shkëmbimit të mesazheve”.

Megjithatë, Cathcart shtoi se kanalet mund të tarrifojnë njerëzit për anëtarësim dhe se pronarët mund të promovojnë diçka brenda kanalit. Aplikacioni i mesazheve në pronësi të Meta ka kërkuar mënyra për të futur reklama që nga viti 2018, kur Facebook donte të provonte të vendoste reklama në statuse,.

Disa vite më parë dukej se kishte një frikë nga përfshirja e reklamave dhe se si do të reagonin përdoruesit, kështu që e gjithë historia u la në sirtar, por është e qartë se reklamat janë ende në karta. 

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe kur s’ka internet

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe kur s’ka internet

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t’i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit.

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t’i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit.

Mjeti i ri i lejon njerëzit të qëndrojnë në linjë duke përdorur serverë proxy, të cilët do t’i lejojnë ata të shmangin llojet e mbylljeve ose blloqeve të internetit që janë krijuar nga disa qeveri.

WhatsApp tha se e lansoi funksionin në përgjigje të një stuhie mbylljesh globale, përfshirë Iranin.

Këto blloqe “mohojnë të drejtat e njeriut të njerëzve dhe u ndalojnë njerëzve marrjen e ndihmës urgjente”, tha kompania në njoftimin e saj.

Kompania tha se “dëshira e saj për vitin 2023 është që këto mbyllje të internetit të mos ndodhin kurrë”. Por vendosi të shtojë veçorinë “në rast se këto mbyllje vazhdojnë”, tha ai.

Ai është i integruar në cilësimet e WhatsApp dhe do t’i lejojë përdoruesit të fusin emrin e një serveri proxy dhe ta përdorin atë për t’u lidhur me internetin.

Proxy serverët punojnë si porta alternative midis një përdoruesi dhe internetit kur metodat tradicionale të lidhjes dhe serverët janë mbyllur ose ndërprerë – duke siguruar lidhjen e nevojshme midis një përdoruesi dhe uebsajtit ose shërbimit që ata dëshirojnë të përdorin.

WhatsApp vuri në dukje se shumë prej tyre janë krijuar nga vullnetarë dhe organizata në mbarë botën për të ndihmuar njerëzit të “komunikojnë lirshëm”, dhe kompania gjithashtu do t’u ofrojë udhëzime njerëzve se si të krijojnë një “Proxy” për të ndihmuar të tjerët.

PRIMA QERAMIKA Tjera Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Reklama R-Sharm Reklama/Shtyp Rr. Brigada 123, Shirokë - Suharekë,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende31 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë