Telefoni i palosshëm i Oppo Find N ka një ekran ‘landscape’ më praktik

15.12.2021

Duke treguar tashmë një prototip të palosshëm disa vite më parë, ishte vetëm çështje kohe para se Oppo, marka e katërt më e madhe në botë e smartfonëve, të hynte në skenë. Pas një teaser nga më parë, sot kompania kineze zbuloi Find N, i cili përmban një ekran të jashtëm 5.49 inç dhe shpaloset […]

Telefoni i palosshëm i Oppo Find N ka një ekran ‘landscape’ më praktik Foto: Ilustrim

Duke treguar tashmë një prototip të palosshëm disa vite më parë, ishte vetëm çështje kohe para se Oppo, marka e katërt më e madhe në botë e smartfonëve, të hynte në skenë. Pas një teaser nga më parë, sot kompania kineze zbuloi Find N, i cili përmban një ekran të jashtëm 5.49 inç dhe shpaloset në një “Serene Display” fleksibël 7.1 inç.

E veçanta e këtij dizajni është se Oppo përdori një raport të pamjes së peizazhit – 9:8.4 (1,920 x 1,792), për të qenë të saktë – për ekranin fleksibël AMOLED, i cili ofron një përdorim më praktik të ekranit të ndarë. Pak si Surface Duo 2 i Microsoft-it, me përjashtim të një paneli të vetëm. Në mënyrë të ngjashme, ekrani i jashtëm AMOLED i Find N vjen me një raport më të njohur të pamjes 9:18 (988 x 1,972), në krahasim me diçka si 9:24.5 e ngushtë në Galaxy Z Fold 3 të Samsung. Trupi më i shkurtër duhet ta bëjë gjithashtu pajisjen më shumë në xhep se konkurrentët e saj.

Oppo shtoi se falë dizajnit të tij të veçantë të menteshës së përkuljes me rënie uji, është në gjendje të zgjerojë këndin e palosjes së panelit fleksibël, duke reduktuar kështu rrudhat – “deri në 80 për qind më pak të dukshme në krahasim me pajisjet e tjera”, e cila me sa duket është e certifikuar nga TÜV Rheinland. I njëjti mekanizëm lejon një dizajn pa boshllëqe kur paloset. Sa i përket vetë ekranit fleksibël, struktura e tij me 12 shtresa me sa duket e lejon atë të përballojë mbi 200,000 palosje – edhe në temperatura të ulëta deri në -20 gradë Celsius ose -4 gradë Fahrenheit. Mjerisht, nuk ka asnjë vlerësim IP për Find N, por Oppo na siguron se pajisja ka kaluar testet e lagështisë dhe spërkatjes së vetë kompanisë.

Për habinë tonë, Find N mundësohet nga Snapdragon 888 pak më i vjetër i Qualcomm, në krahasim me Snapdragon 8 Gen 1 të ardhshëm ose Snapdragon 888 Plus ekzistues. Oppo shpjegoi se kjo është për shkak të ciklit më të gjatë të zhvillimit të këtij projekti. Për të qenë të drejtë, ky çip 5G është ende i bollshëm, plus telefoni gjithashtu vjen me deri në 12 GB RAM LPDDR5 dhe deri në 512 GB hapësirë ​​ruajtëse UFS 3.1, së bashku me ColorOS 12 të bazuar në Android 11, i cili duhet t’i mbajë gjërat të funksionojnë pa probleme në atë 120Hz ekran fleksibël (megjithëse ekrani i jashtëm është i kufizuar në 60 Hz).

Të mirat e tjera në këtë pajisje 275 g përfshijnë një kamerë kryesore 50 megapikselë f/1.8 (sensori Sony IMX766; njësoj si Find X 3 Pro), një kamerë ultra të gjerë 16 megapiksel (IMX481) f/2.2 plus një kamerë 13 megapiksel ( Samsung S5K3M5) f/2.4 2x telefoto në anën e pasme dhe një kamerë selfie 32 megapikselë (IMX615) f/2.4 vrima me vrima në ekranin e jashtëm dhe atë të brendshëm. Ka një bateri 4,500 mAh e cila mbështet karikimin e shpejtë 33W SuperVOOC dhe karikimin me valë 15W AirVOOC; mund ta përdorni telefonin edhe për karikim të kundërt 10 W.

Ndryshe nga shumë Android të fundit, zhbllokimi bëhet me një buton energjie të skanimit të gjurmëve të gishtërinjve të montuar anash, në vend të një lexuesi të gjurmëve të gishtërinjve nën ekran, gjë që ka kuptim pasi do të ishte pak ambicioze të punonte atë sensor në ekranin e madh fleksibël.

Nga ana e softuerit, ky version i ColorOS 12 vjen me një “Modalitet FlexForm” i cili ju lejon të përdorni Find N në formën e një mini laptopi. Kjo vlen për rastet e përdorimit si videotelefonatat, marrja e shënimeve, marrja e fotografive me kalim kohe 4K të qiellit dhe më shumë. Po kështu, ju mund të përdorni ekranin e jashtëm si një pamor selfie, megjithëse kjo nuk është asgjë e re në botën e palosshme.

Karakteristika ime e preferuar këtu është ndoshta gjesti i ndarjes së ekranit: thjesht përdorni dy gishta për të rrëshqitur poshtë në mes të ekranit fleksibël dhe do ta ndani menjëherë ekranin në dysh. Ju gjithashtu mund të prekni tre pikat në mes të këtij ndarësi virtual për të krijuar një shkurtore për kombinimin aktual të aplikacionit. Nëse është e nevojshme, mund të përdorni gjithashtu katër gishta për të shtypur ekranin e madh për ta kthyer aplikacionin aktual në një dritare lundruese.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, ekziston një veçori “rele pa probleme” që ju lejon të kaloni lehtësisht nga ekrani i madh në ekranin më të vogël të jashtëm. Sapo palosni Find N, ekrani i jashtëm do të ofrojë një dritare prej pesë sekondash për t’ju lejuar të rrëshqitni lart dhe ta aktivizoni atë.

Find N vjen në të zezë, të bardhë dhe vjollcë, me ofertën vjollcë që është ekskluzive për modelin e tij të nivelit më të lartë. Në Kinë, ky telefon i ri është menjëherë i disponueshëm për para-porosi përpara lançimit të tij më 23 dhjetor, me modelin bazë (8 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ruajtëse) që kërkon 7,699 juanë (rreth 1,210 dollarë), dhe modelin e nivelit më të lartë (12 GB RAM dhe 512 GB memorie) kushton 8,999 juanë (rreth 1,410 dollarë). Kjo është çuditërisht e përballueshme – edhe më shumë se Mix Fold i Xiaomi.

Mjerisht, Oppo nuk ka në plan të sjellë ende pajisjen e saj të parë të palosshme jashtë Kinës, por njësia jonë e rishikimit sapo u ul në pragun tim disa orë më parë. Do t’i kaloj ditët e ardhshme duke kuptuar nëse kjo pajisje i përshtatet reklamave të saj (dhe nëse mund të ekzekutoj edhe shërbimet e Google në të), kështu që qëndroni të sintonizuar për përshtypjet tona të mëtejshme.