Bizneset Vende Pune Ofertat

Teknologjia e re për aeroplanë që zvogëlon turbulencat gjatë fluturimit deri në 80 për qind

Teknologjia e re për aeroplanë që zvogëlon turbulencat gjatë fluturimit deri në 80 për qind

19.10.2023 Teknologji

Të gjithë që udhëtojnë, pavarësisht kushteve, duan një udhëtim të rehatshëm dhe të sigurtë.

Kjo vlerën edhe për fluturimet me aeroplan, por turbulencat mund të jenë të dëmshme për aeroplanë por edhe pasagjerë.

Arsyeja për turbulenca zakonisht ndodhë si pasojë e presionit atmosferik, rrymave të ajrit, në veçanti të ajrit të ftohtë dhe nxehtë rreth maleve si dhe kur ka riga shiu.

E disa hulumtime kanë konstatuar se turbulenca rritet si pasojë e ndryshimeve klimatike, por një kompani austriake pretendon se ka zhvilluar një sistem që zgjedhë këtë problem në mënyrën më efikase.

Fjala është për kompaninë Turbulence Solutions me seli në Vjenë, që synon të zvogëlojë pasojat e turbulencës, duke përcjellë, parashikuar dhe mbajtur nën kontroll situatën me ndihmën e një sensori dhe softuerit për kontrollin e fluturimit.

Sistemi i quajtur Turbulence Cancelling mund të zvogëlojë turbulencat që ndihen te pasagjerët, deri në 80 për qind.

Ky sistem përbëhet nga dy shufra prej dy metrash, që janë të pajisura me sensorë për rregullimin apo balancimin e krahëve të aeroplanëve. 

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
SuharekaOnline Media Rr. Brigada 123, pn, 23000 Suharekë,
Kosovë
Theranda Basket OJQ Sport Rr Brigada 123,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende30 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë