Samsung Galaxy Z Flip 4, gjithçka që duhet të dini

28.07.2022

Telefonat inteligjentë të palosshëm kanë bërë valë të mëdha në dy vitet e fundit, me Galaxy Z Flip 3 të Samsung vitin e kaluar që ishte një nga të preferuarit tanë të fortë. Gjiganti korean tashmë është duke punuar shumë për modelin e ardhshëm, i cili është pothuajse i sigurt se do të arrijë muajin […]

Samsung Galaxy Z Flip 4, gjithçka që duhet të dini Foto: Ilustrim

Telefonat inteligjentë të palosshëm kanë bërë valë të mëdha në dy vitet e fundit, me Galaxy Z Flip 3 të Samsung vitin e kaluar që ishte një nga të preferuarit tanë të fortë.

Gjiganti korean tashmë është duke punuar shumë për modelin e ardhshëm, i cili është pothuajse i sigurt se do të arrijë muajin e ardhshëm në një ngjarje Unpacked që tashmë është konfirmuar nga Samsung.

Ja gjithçka që dimë deri më tani për Samsung Galaxy Z Flip 4.

Kur do të dalë Samsung Galaxy Z Flip 4?

Samsung ka konfirmuar se do të lansojë produkte të reja më 10 gusht, dhe kjo është pothuajse me siguri kur më në fund do të takojmë zyrtarisht Z Flip 4. Kompania madje pothuajse e ka pranuar të njëjtën gjë në një deklaratë nga presidenti Dr. TM Roh duke deklaruar se “Momenti kryesor për pajisjet e palosshme është këtu”.

Është gjithashtu fakti që ftesa për eventin tregon mjaft qartë anën e një modeli Z Flip, duke formuar një simbol ‘më i madh se’ për të theksuar se 10 gushti do të jetë ‘më i madh se sot’.

Vitin e kaluar Galaxy Z Flip 3 u lançua së bashku me Z Fold 3 në gusht, kështu që është pothuajse e sigurt që Samsung do të marrë një qasje të ngjashme këtë vit, duke zbuluar Flip 4 së bashku me Z Fold 4 dhe me gjasë edhe Galaxy Watch 5.

Lejuesi i njohur Jon Prosser kishte parashikuar tashmë datën 10 gusht, duke pretenduar se para-porositë do të fillojnë gjithashtu atë ditë dhe se të dy telefonat do të dalin në shitje nga 26 gushti. Njoftuesi korean Garyeon Han në thelb pajtohet, megjithëse sugjeron që porositë paraprake nuk do të fillojnë në të vërtetë vetëm disa ditë pas lançimit, më 16 gusht.

Është interesante se Samsung me sa duket ka porositur 8.7 milionë panele – nga 5.1 milionë vitin e kaluar – që do të thotë se po pret të shesë edhe më shumë Flips këtë herë. Ne kemi dëgjuar raporte të ngjashme nga The Elec, i cili në maj raportoi se Samsung ka filluar prodhimin masiv të komponentëve me synimin për të prodhuar mbi 10 milionë pajisje të palosshme në total, ku 70% e tyre janë modele Z Flip 4.

Sa do të kushtojë Samsung Galaxy Z Flip 4?

Përsëri, ne nuk kemi ndonjë detaj të konfirmuar në lidhje me Flip-in e ri, kështu që do të duhet të shikojmë prapa në çmimet e mëparshme për udhëzim. Ja sa kushtojnë në fillim:

Samsung Galaxy Z Flip – 1380$/1300£/1349€
Samsung Galaxy Z Flip 3 – 999$/949£/1049€

Kjo rënie e çmimeve midis gjeneratës së parë dhe të dytë ka shumë të ngjarë për shkak të uljes së kostove të prodhimit. Ashtu si me çdo produkt të gjeneratës së parë, zakonisht përfundoni duke paguar një çmim për të zotëruar teknologjinë më të re.

Ndihet e pamundur që Samsung të ulë çmimin shumë më tepër, veçanërisht në kontekstin e inflacionit aktual.

Në fakt, Pricebaba raporton se në vend të kësaj mund të shohim që çmimet të rriten. Faqja pretendon të ketë çmime evropiane, të cilat do të shohin që telefoni të fillojë nga 1,080 € për 128 GB hapësirë, duke u rritur në 1,160 € për modelin 256 GB dhe 1,280 € për një opsion krejt të ri 512 GB. Çdo rritje çmimi në Evropë ka të ngjarë të përsëritet në SHBA dhe MB.

Thënë kështu, eksperti i industrisë Ross Young mendon se “mund të shohim një ulje çmimi”, duke treguar si dëshmi për faktin se porosia e prodhimit të Samsung në korrik për Z Fold 4 dhe Z Flip 4 është “më shumë se dyfishi” i prodhimit ekuivalent vitin e kaluar. Kjo do të thotë që të dy pajisjet e palosshme së bashku sigurisht, kështu që mund të ndodhë që Fold të ulet në çmim ndërsa Flip të mbetet i njëjtë – ose Samsung mund të vendosë të mos ulë çmimin e asnjërës.

Një përfitim është se klientët amerikanë mund të kursejnë pak duke rezervuar telefonin tani. Teknikisht, ju po rezervoni vetëm një vend të para-porositjes, kështu që nuk keni nevojë të vendosni ende para – vetëm detajet tuaja të kontaktit. Rezervimi i një telefoni (ose Flip ose Fold) ju siguron kredit prej 100 dollarësh në dyqan Samsung dhe mund të merrni deri në 200 dollarë kredi nëse dëshironi të rezervoni gjithashtu një orë inteligjente (me gjasë Galaxy Watch 5) dhe kufje (ndoshta Galaxy Buds 2 Pro) .

Megjithatë, nuk ka asnjë angazhim, kështu që nuk ka asnjë arsye për të mos u regjistruar nëse jeni në SHBA dhe po shqyrtoni telefonin e ri.

A do të jetë Z Flip 4 apo Flip 4?

Një rrudhë interesante këtë vit është se Samsung mund të ndryshojë konventën e emërtimit. Kompania ka hequr “Z” nga emrat e pajisjeve të saj të palosshme në tregje të zgjedhura pa asnjë shpjegim – megjithëse disa spekulojnë se mund të ketë qenë në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, me simbolin “Z” të përdorur ndonjëherë nga forcat e armatosura të Rusisë.

Në çdo rast, janë hapur spekulime se kompania mund të heqë plotësisht ‘Z’, duke e lënë të thjeshtë të palosshme të gjeneratës së ardhshme të quajtur Galaxy Flip 4. Kjo do të ishte më e pastër dhe më e thjeshtë, dhe në sytë tanë sigurisht një ndryshim i mirëpritur, por tani për tani ka pak prova konkrete që çdo ndryshim i markës është në rrugë të mbarë në mbarë botën.

Çfarë specifikash të reja do të shohim në Samsung Galaxy Z Flip 4?

Natyrisht, ne mbetemi në zonën e spekulimeve dhe thashethemeve për momentin, të cilat shpresojmë se do të shpërndahen shumë shpejt me lajmet nga Samsung.

Dizajni dhe ndërtimi

Deri më tani, nuk pritet që Z Flip 4 të jetë një ndryshim radikal i dizajnit nga Flip 3.

Kjo reflektohet në paraqitjet e para që kemi parë të telefonit, të cilat vijnë nga OnLeaks në partneritet me 91mobiles.

Këto tregojnë vetëm disa ndryshime. OnLeaks thotë se dizajni do të jetë në thelb identik me telefonin e mëparshëm, me përjashtim të ndryshimeve të vogla në dimensionet: tani shumë pak më i vogël, por më i trashë në 165.1 x 71.9 x 7.2 mm.

Renderet që atëherë janë ndjekur nga fotot e një versioni të supozuar prototip të telefonit, të ndara fillimisht nga TechTalkTV (megjithëse që atëherë u hoqën).

Një gjë që zbulojnë fotot është një fund i zi i telefonit. Ky ka të ngjarë të jetë modeli Graphite i parashikuar nga Jon Prosser, i cili me sa duket do të nisë së bashku me Bora Purple, Pink Gold dhe Blue.

Nëse preferoni një imazh më zyrtar, 91mobiles ka burim atë që pretendon se është një render zyrtar i Samsung i anës së Z Flip 4. Imazhi nuk zbulon shumë që nuk dimë tashmë, përveçse konfirmon se ndryshimet këtë vit janë delikate. Butonat këtu duken pak më të mëdhenj, vjollca është një ose dy nuanca më e errët dhe kamerat duket se dalin shumë pak më shumë nga trupi i telefonit.

Renderet dhe fotot duket se të gjitha tregojnë një dizajn të menteshës pak të modifikuar, duke rezultuar më qartë në një rrudhje më pak të dukshme të ekranit. Kjo përputhet me një thashetheme të hershme nga një zbulues korean i zgjedhur nga Slash Gear, i cili përshkruan planet për një shasi më të lehtë dhe menteshë të përmirësuar, që është një lajm i mirë pasi kjo mbetet një nga pikat e dobëta të mundshme të çdo modeli rrotullues – dhe kjo është një nga disa zona ku Z Flip 3 është qartë pas xhepit të fundit Huawei P50.

Ne shohim disa prova të një ndryshimi të menteshës edhe në imazhet e para të rrjedhura të kasës për telefonin. Të ndara nga zbuluesi Ice Universe, këto foto zbulojnë atë që sigurisht duket si një menteshë më e hollë.

Mund të shihni më shumë modele të kasave të zbuluara nga dyqani i aksesorëve në Mbretërinë e Bashkuar Mobile Fun – i cili në fakt ka kuti të disponueshme për t’u porositur tashmë – megjithëse këto nuk zbulojnë ndonjë detaj të ri të mrekullueshëm.

Përndryshe, siç raportohet diku tjetër, prerja për ekranin e jashtëm duket pak më e madhe se më parë – megjithëse përndryshe gjërat nuk duken shumë të ndryshme.

Samsung Galaxy Z Flip 3 pa prezantimin e rezistencës ndaj ujit IPX8, por i njëjti zbulues përmend përmirësime në këtë. Mund të supozojmë vetëm se i referohet izolimit ndaj pluhurit që i mungonte Flip 3.

Një ndryshim tjetër thelbësor është në ngjyrat e telefonit. Eksperti i industrisë së ekranit, Ross Young, fillimisht ka zbuluar se cilat janë katër ngjyrat me të cilat do të lansohet telefoni: ari, gri, blu e çelët (duke parë në pamje) dhe vjollcë e lehtë. Megjithatë, ai është shtuar në atë listë, me një sërë ngjyrash të reja kombinimi:

Këto kombinime më të gjera ngjyrash ka të ngjarë të lidhen me raportet nga SamMobile se ne do të shohim shumë më shumë opsione ngjyrash këtë vit përmes rikthimit të ‘Edicionit me porosi’. I prezantuar për Z Flip 3, ky mjet i personalizuar në faqen e internetit të Samsung i lejon blerësit të personalizojnë ngjyrën e pjesës së përparme, të pasme dhe kornizës së telefonit. Aktualisht është i disponueshëm vetëm në disa tregje: Australi, Kanada, Francë, Gjermani, Kore, MB dhe SHBA.

Sipas SamMobile, shërbimi do të zgjerohet jo vetëm për të prezantuar ngjyra të reja (megjithëse ka të ngjarë në të njëjtat opsione të përparme, të pasme dhe kornizë), por edhe për të arritur tregje të reja, veçanërisht në Evropë dhe Azi. Aktualisht ka pesë opsione ngjyrash për pjesën e përparme dhe të pasme, dhe dy opsione të kornizës, për 49 kombinime gjithsej. Faqja thotë se do të ketë “shumë më shumë” këtë herë.

Ekranet

Faqja koreane The Elec raporton se Samsung nuk do t’i ndryshojë shumë ekranet – ose të paktën jo në madhësi. Faqja thotë se ekrani i brendshëm i palosshëm do të jetë sërish 6.7 inç (dhe OnLeaks pajtohet), ndërsa ekrani i jashtëm do të rritet shumë pak nga 1.83 inç në 1.9 in.

Leaker Chun parashikon të njëjtën gjë në ekranin e jashtëm, megjithëse thotë se mund të bëhet edhe më i madh se 2 inç, gjë që që atëherë është bërë jehonë nga Ross Young dhe Yogesh Brar – ai parashikon në mënyrë specifike një panel të jashtëm 2.1 inç. Kjo tingëllon shumë e drejtë, bazuar në fotot e mësipërme.

Siç është përmendur tashmë, mentesha e ridizajnuar duket se e ka bërë gjithashtu më pak të dukshme rrudhjen e ekranit. Leaker Ice Universe ka thënë se rrudha e re është “shumë më e cekët”, që shpresojmë se do të thotë se është më pak e dukshme dhe më e vështirë për t’u ndjerë gjatë rrëshqitjes.

Chipset, RAM dhe memorie

Procesori Qualcomm Snapdragon 888 në Z Flip 3 mund të përmirësohet në Snapdragon 8 Gen 1 i ri, por në fakt duket më shumë gjasa që Flip 4 të përdorë gjeneratën 8 të ardhshme 1+, siç është parashikuar nga disa zbulues, duke përfshirë The Galox dhe Universi i Akullit.

Më çuditërisht, ne e kemi parë atë çip të shfaqet në një listë të Geekbench për Flip 4, të zbuluar nga emri i koduar i motherboard-it të tij ‘taro’.

Opsionet e memories 8 GB dhe ruajtjes 128/256 GB me siguri do të mbeten ashtu siç janë, megjithëse SamMobile parashikon shtimin e një opsioni të ri ruajtjeje 512 GB – një shtesë e mirëpritur pasi, si Z Flip 3, nuk ka gjasa të ketë një vend të kartës MicroSD.

Kamerat

GSMArena ka raportuar se Samsung do të përfshijë një kamerë selfie nën ekran, megjithëse prototipa të shumtë janë në zhvillim aktiv, disa prej të cilave ende kanë një hapje të kamerës me vrima. Kjo sugjeron që Samsung është ende duke testuar aftësitë e qasjes së mëparshme për të parë nëse është gati për kohën kryesore.

Leaker Chun beson se kompania ka vendosur kundër një kamere nën ekran, por shton se Samsung po konsideron një kalim në një kamerë të trefishtë të pasme këtë herë. Pavarësisht kësaj, ai paralajmëron se “cilësia nuk do të përmirësohet në mënyrë dramatike”.

Renderet deri më tani tregojnë vetëm një kamerë të dyfishtë të pasme, dhe kjo është ajo që parashikon edhe Yogesh Brar. Ai pret një kamerë selfie 10Mp dhe një palë kamera të pasme 12Mp (kryesore dhe ultra të gjerë). Këto janë të njëjtat specifika si Z Flip3, megjithëse është e mundur që do të ketë ndryshime më delikate në harduerin e kamerës edhe në të njëjtin numër megapikselësh.

Bateria dhe karikimi

Chun ishte zbuluesi i parë që parashikoi një rritje të madhësisë së baterisë – me 10-20% – me këshilltarë të tjerë që pretendonin se bateria do të mbetet e njëjtë me atë të Flip 3.

Megjithatë, parashikimi i tij duket se është realizuar, pasi GalaxyClub tani raporton një kapacitet të përgjithshëm të baterisë prej 3400 mAh për Flip 4 – një rritje modeste prej 100 mAh nga Flip 3 3300 mAh. Ky informacion erdhi nga zbulimi i dy baterive me kodet e modelit EB-BF721ABY dhe EB -BF722ABY, e cila thuhet se do të përdoret në telefonin e ri.

Njohuri i rregullt Ice Universe është edhe më optimist për baterinë, duke parashikuar një kërcim më të konsiderueshëm në një kapacitet total prej 3700 mAh, që nga koha e përsëritur nga Brar.

Kjo përputhet me certifikimin e baterisë 3C të telefonit, i cili zbulon një kapacitet të vlerësuar prej 3595 mAh – ka të ngjarë të nënkuptojë një kapacitet tipik prej 3700 mAh, shifra që do të reklamonte Samsung. I njëjti kapacitet prej 3595 mAh është parë në fotot e dy baterive që besohet të jenë të destinuara për telefonin – njëra me kapacitet të vlerësuar prej 2555 mAh dhe tjetra 1040 mAh (mos harroni se telefonat Flip përdorën një bateri në secilën gjysmë të trupit).

Ndërkohë, një certifikim i veçantë i karikuesit me 3C zbulon ngarkimin me tela maksimale 25 W – ende relativisht i ngadaltë, por një përmirësim i caktuar në shpejtësinë 15 W të Z Flip 3.

Ngarkimi me valë gjithashtu ka të ngjarë të kthehet, por ndoshta me të njëjtën shpejtësi të ngadaltë 10 W si më parë.

Është ende herët, kështu që shumë nga këto veçori të përfolura mund të ndryshojnë gjatë zhvillimit të pajisjes. Ne do ta përditësojmë këtë artikull pasi të ketë më shumë informacione, prandaj sigurohuni që të vazhdoni të kontrolloni për të parë se çfarë mrekullish ka në dyqan Samsung.