Samsung Galaxy S22 praktik: Është më interesant në brendësi

12.02.2022

Do t’ju falet nëse mendoni se Galaxy S22 i sapolançuar duket shumë si telefoni i vitit të kaluar. E bën. Por pasi të jesh në gjendje të punosh praktikisht me S22 dhe S22+, është e qartë se, si me shumë gjëra, është ajo që është brenda ajo që ka rëndësi. Dhe për vitin 2022, Samsung […]

Samsung Galaxy S22 praktik: Është më interesant në brendësi Foto: Ilustrim

Do t’ju falet nëse mendoni se Galaxy S22 i sapolançuar duket shumë si telefoni i vitit të kaluar. E bën. Por pasi të jesh në gjendje të punosh praktikisht me S22 dhe S22+, është e qartë se, si me shumë gjëra, është ajo që është brenda ajo që ka rëndësi. Dhe për vitin 2022, Samsung ka paketuar disa përmirësime të mëdha për ekranin, performancën dhe kamerat e S22 që vërtet e ndajnë atë nga pajisja e vitit të kaluar.

Tani, përpara se të kalojmë te teknologjia e re, disa nga ndryshimet e dizajnit të S22 përfshijnë një gamë të përditësuar ngjyrash (e zezë, e bardhë, jeshile dhe rozë) dhe përdorimin e një materiali të ri të krijuar nga rrjetat e peshkut të ricikluara – të cilat Samsung i përdori për të bërë mbajtësja e çelësit të telefonit, me material shtesë të ricikluar pas konsumit të përdorur gjithashtu në modulin e altoparlantit dhe butonat anësore të S22.

Diku tjetër, të dy S22 dhe S22+ kanë ekrane të sheshtë-jo të rrumbullakosura të bëra nga Gorilla Glass Victus+, një shasi e ndërtuar nga aliazhi Armor Alumini i Samsung, një fotografi selfie me 40 megapiksel të montuar në qendër dhe tre kamera të pasme: një 50MP ultra e gjerë, 12MP – e gjerë dhe një telefoto 10 MP me zmadhim 3x. Pra, jo një ndryshim i madh, por gjithsesi nuk është se S21 kishte nevojë për një rinovim të plotë.

Në të njëjtën kohë, është e rëndësishme të theksohet se në 6.1 dhe 6.6 inç, përkatësisht, të dy S22 dhe S22+ kanë ekrane pak më të vogla se paraardhësit e tyre. Dhe përpara se të ngrini shpresat tuaja, asnjë nga S22-të e rinj nuk ka një fole kufjesh ose një lexues të kartave SD.

Në vend të kësaj, Samsung u përqendrua në përmirësimin e një numri të komponentëve më të rëndësishëm të S22. Pra, ndërsa ekranet FHD+ të S22 dhe S22+ janë ende 120 Hz, Samsung e uli kufirin e poshtëm të shpejtësisë së tyre të rifreskimit në vetëm 1 Hz (nga 10 Hz) për të ndihmuar në kursimin e energjisë edhe më shumë.

Ndërkohë, të dy telefonat morën përmirësime të rëndësishme të ndriçimit, me S22 të aftë për të goditur 1,300 nits në rrezet e diellit direkte, ndërsa S22+ shkon edhe më lart, duke arritur kulmin në 1,750 nits. Sinqerisht, Samsung ka prodhuar ekranet më të mirë celularë në treg prej vitesh, dhe edhe pse kam pasur vetëm një kohë të shkurtër me S22-të e rinj deri më tani, shkëlqimi i S22 është mjaft mbresëlënës edhe në krahasim me celularët e tjerë premium si iPhone 13.

Thënë kështu, ndoshta risia më e madhe e ekranit në S22 është veçoria e re Vision Booster e Samsung. Duke përdorur sensorët e dritës së ambientit të integruar në telefon, Vision Booster rregullon cilësimet e ekranit si kontrasti dhe ngopja e ngjyrave për ta bërë më të lehtë shikimin e përmbajtjes si jashtë ashtu edhe në mjedise me dritë të ulët (si shikimi i një filmi në telefonin tuaj para gjumit).

Por duhet të përmend se për shkak se zona demo e Samsung nuk kishte shumë mjedise super të ndritshme ose të errëta, Vision Booster është diçka që patjetër do të kërkojë disa testime më të thella për t’u vlerësuar siç duhet.

Në brendësi, përveç 8 GB RAM dhe 128 GB ose 256 GB hapësirë ​​ruajtëse, S22 gjithashtu përmban çipin 4 nm Snapdragon 8 Gen 1 të Qualcomm (ose një Exynos 2200 për shumicën e njerëzve jashtë Amerikës së Veriut). Thënë kështu, ka disa dallime të rëndësishme në specifikat midis S22 dhe S22+, pasi S22 kryeson me karikim me tela 25 vat, një bateri 3,700 mAh dhe Wi-Fi 6, ndërsa S22+ merr karikim me tela 45 vat, një 4,500 Bateri mAh, Wi-Fi 6E pak më i shpejtë dhe komunikime UWB (ultra gjerësi).

Të dy telefonat kanë 5G, karikim pa tel 15 vat, lexues tejzanor të gjurmëve të gishtave në ekran, IP 68 rezistencë ndaj pluhurit dhe ujit dhe kamera me të njëjtën rezolucion përpara dhe mbrapa.

Por kamerat e telefonit janë padyshim aty ku Samsung investoi shumë nga burimet e tij, gjë që ka kuptim tani që linja Galaxy S po përballet me konkurrencë të shtuar nga aparate si iPhone 13 dhe Pixel 6. Në S22, përmirësimi më i rëndësishëm i kamerës është i riu i telefonit Kamera me kënd të gjerë 50 MP, për të cilën Samsung pretendon se përmban pikselë që janë 23 për qind më të mëdhenj se më parë për të tërhequr më shumë dritë në mjedise të errëta. Më pas, për të rritur edhe më tej veçoritë e tij “Nightography”, S22 përdor një teknikë të lidhjes katër me një piksel që kombinon katër piksel ngjitur në një piksel të madh për ndjeshmëri shtesë ndaj dritës së ulët.

Dhe për ata që duan ndihmë shtesë për të kapur video të qarta, Samsung shtoi gjithashtu një veçori të re Auto Inkuadrim që mund të gjurmojë deri në 10 subjekte në të njëjtën kohë ndërsa rregullon fokusin dhe kuadrin e kamerës, me një OIS të ri të avancuar të hedhur për të ndihmuar në hekurosjen e çdo gunga ose dridhje. Gjatë seancës sime praktike, ndërkohë që nuk kisha shumë njerëz për t’u ngjitur përpara kamerave të S22, telefoni gjithsesi bëri një punë mbresëlënëse për t’u kyçur në fytyrën e koleges sime Cherlynn, edhe pse ajo tundej dhe thurrte në të gjithë kornizën. Dhe as që më duhej të prekja ekranin e telefonit për t’u kyçur në fytyrën e saj.

Përndryshe, nëse ju pëlqen të shkrepni portrete, S22 përdor gjithashtu një proces të ri AI Stereo Depth Map që mund të dallojë më lehtë ndryshimin midis subjektit tuaj dhe sfondit për efekte të përmirësuara bokeh dhe ndriçimi në studio. Dhe e re në S22, Modaliteti Portret i Samsung funksionon edhe për kafshët shtëpiake.

Kur bëhet fjalë për softuerin, S22 vjen i para-ngarkuar me One UI 4.0, i cili bazohet në Android 12. Kjo do të thotë që ju merrni të gjitha përmirësimet e fundit të sigurisë të Google duke përfshirë njoftimet kur aplikacionet përdorin mikrofonin ose kamerat e telefonit dhe Panelin e ri të Privatësisë. së bashku me opsionet shtesë të personalizimit të ekranit bazë dhe më shumë.

Dhe për ta bërë pak më të lehtë ruajtjen e gjërave si ID-të dixhitale, informacionin e kartës së kreditit dhe dokumentet e udhëtimit në telefonin tuaj, S22 ka një veçori të re të ruajtjes së sigurt të quajtur Portofoli Samsung.

Ekziston edhe një veçori e re e ndarjes së drejtpërdrejtë në Google Duo që lejon pronarët e S22 të transmetojnë video te njerëzit e tjerë në telefonatë të ngjashme me veçorinë SharePlay të Apple në iOS 15. Fatkeqësisht, as Portofoli Samsung dhe as ndarja drejtpërdrejt në Google Duo nuk ishin të disponueshme për testim, kështu që qëndroni akorduar për më shumë përditësime mbi to.

Për më tepër, për të gjithë linjën S22 (përfshirë S22 Ultra), Samsung po rrit gjatësinë e mbështetjes së softuerit të saj në katër gjenerata të përditësimeve të Android. Pra, ndërsa mbështetja e softuerit të Samsung nuk është ende aq e gjerë sa ajo që do të merrni me një iPhone, është më e gjatë se në thelb çdo gjë tjetër në botën e Android.

Por ajo që mund të jetë pjesa më e mirë për të gjithë këtë, është se pavarësisht të gjitha përmirësimeve të softuerit dhe harduerit, duke filluar nga 800 dhe 1000 dollarë, S22 dhe S22+ do të kushtojnë njësoj si telefonat Galaxy S të vitit të kaluar.

Në shumë mënyra, S22 ndihet si “këmbë” për “shënuesin” e S21. Vitin e kaluar, Samsung nxori një dizajn të ri të ri dhe tani Samsung po e ndjek atë me një mori teknologjish të përmirësuara. Sigurisht, pjesa e jashtme e telefonit mund të mos ketë ndryshuar asnjë ton, por ngjyrat e përditësuara duken mirë, dhe që vjen nga dikush me një Phantom Green Z Fold3 që në fakt duket gri 99 për qind të rasteve, ngjyra e re jeshile në S22 është shumë më e pasur. dhe shumë më të kënaqshme. Dhe ndërkohë që do të na duhet kohë për ta përballuar ritmin e S22, Samsung duke investuar kaq shumë kohë dhe përpjekje në kamerat e reja të telefonit vërteton dobësinë më të madhe të pajisjes së vitit të kaluar. Pra, edhe pse është shumë herët për t’i dhënë dikujt kurorën për telefonin më të mirë të vitit 2022, S22 ndihet si një vazhdim i menduar i një baze tashmë të fortë.

Para-porositë për Galaxy S22 dhe S22+ fillojnë sot me shitjet zyrtare që fillojnë më 25 shkurt. Dhe për ata që bëjnë para-porositje, Samsung po përfshin një përmirësim falas në nivelin tjetër të ruajtjes dhe kredit Samsung me vlerë 100 dollarë (ose 150 dollarë për S22+).