Samsung do të ndalojë prodhimin e Galaxy Note në fund të vitit

27.11.2021

Cilat janë planet e Samsung kur bëhet fjalë për të ardhmen e linjës Galaxy Note? Ne kemi ndjekur thashethemet për ndërprerjen e Samsung të serisë Note për një kohë tani, dhe kompania nuk lançoi një Galaxy Note21 këtë vit, duke përmendur mungesën e çipit (megjithëse rënia e shitjeve gjithashtu ka të ngjarë të luajë një […]

Samsung do të ndalojë prodhimin e Galaxy Note në fund të vitit Foto: Ilustrim

Cilat janë planet e Samsung kur bëhet fjalë për të ardhmen e linjës Galaxy Note? Ne kemi ndjekur thashethemet për ndërprerjen e Samsung të serisë Note për një kohë tani, dhe kompania nuk lançoi një Galaxy Note21 këtë vit, duke përmendur mungesën e çipit (megjithëse rënia e shitjeve gjithashtu ka të ngjarë të luajë një rol kyç).

Pavarësisht pranisë së një ndjekësi të vogël, por besnike, Samsung tani duket se ka vendosur të vrasë celularin: Gjigandi korean i smartfonëve thuhet se do të ndalojë prodhimin e të gjitha modeleve Galaxy Note në fund të vitit.

Përveç përfundimit të prodhimit, Samsung supozohet se nuk ka përfshirë asnjë pajisje të re Note në linjën e saj vjetore të smartfonëve për vitin 2022, sipas ET News. Raporti shton se Samsung në thelb duhet të sjellë përvojën e Note në Galaxy S22 Ultra, i cili do të ishte pasardhësi shpirtëror i Note20 Ultra.

Renderet e rrjedhura tashmë janë përpjekur të konfirmojnë se S22 Ultra do të ketë një dizajn të ngjashëm me serinë Note, dhe më e rëndësishmja, një vend të dedikuar për të mbajtur S Pen. Të gjitha veçoritë softuerike ekskluzive të mëparshme-Note thuhet se do të jenë gjithashtu të pranishme kur pajisja pritet të lançohet në fillim të vitit të ardhshëm në shkurt.

Raporti thotë se Samsung po ndalon prodhimin e linjës Galaxy Note për të rritur prodhimin e pajisjeve të saj të palosshme.

Lëvizja supozohet se do të ndihmojë në uljen e kostove të prodhimit, përmirësimin e efikasitetit dhe stabilizimin e prodhimit të serisë Galaxy Z Fold/Flip. Për vitin 2022, Samsung thuhet se i ka vendosur vetes një objektiv vjetor të dërgesave prej 13 milionë njësive për pajisjet e saj të palosshme, që është më i lartë se 12.7 milionë dhe 9.7 milionë njësitë Galaxy Note që arriti të dërgonte në 2019 dhe 2020, respektivisht.

Linja Galaxy Note ka qenë pajisja kryesore e Samsung në gjysmën e dytë të vitit. Me këtë lëvizje, prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve mund të synojë ta zëvendësojë atë me pajisjet e tij të palosshme, të cilat pavarësisht se kanë një çmim më të lartë kanë qenë në gjendje të tërheqin klientët lehtësisht me faktorin e tyre inovativ të formës.

S22 Ultra në vend të Note

Përvoja e Note në thelb duhet të transferohet te Galaxy S22 Ultra. Siç tregojnë fotot e zbuluara nga Digit.in dhe @OnLeaks, supozohet se do të ketë një dizajn në formë kutie dhe do të ketë një vend për S Pen. Duhet të jenë gjithashtu të disponueshme veçoritë ekskluzive të softuerit të serisë Note. Është planifikuar të dalë në treg në fillim të shkurtit.

Sipas raportimeve, Samsung po ndalon gjithashtu prodhimin e gamës Galaxy Note për të rritur prodhimin e pajisjeve të saj të palosshme.