Projektuar për Marsin, gati për Tokën – një gomë e pathyeshme pa ajër

A mund të quhet me të drejtë një gome një “gome” nëse është bërë kryesisht prej metali? Përgjigja për këtë pyetje do të duhet të presë pasi nomenklatura është më pak e rëndësishme në një kohë kur bota ngadalë po i thotë lamtumirë gomave.

09.10.2021 / Teknologji

Projektuar për Marsin, gati për Tokën – një gomë e pathyeshme pa ajër
Foto: Ilustrim

Disa prototipe të gomave pa ajër tashmë kanë parë dritën e ditës, dhe tani Administrata Kombëtare e Aviacionit dhe Hapësirës (NASA) ka paraqitur rrotën e saj revolucionare, e cila, siç thonë ata, përfaqëson një zgjidhje të qëndrueshme dhe ekologjike.

Historia e rrotave metalike fillon me ekspeditat hapësinore. Në mënyrë që NASA të mos e gjejë veten në vështirësinë për të pasur një gomë të shpuar gjatë turneut në terrenin ekstrem të Hënës dhe Marsit, ishte e nevojshme të hartohej një gomë pothuajse e pathyeshme që do të ishte po aq elastike dhe efikase sa ato që ne përdorim sot.


Vitet e kërkimit i kanë çuar ata në “gome të zgjuar” e cila është bërë nga metali i kujtesës dhe, pavarësisht se sa e shtrini dhe përkulni atë, ai gjithmonë kthehet në strukturën e tij molekulare origjinale.

Kjo gomë nuk përmban ajër dhe mund të zgjasë për aq kohë sa vetë automjeti, madje edhe më gjatë. Resistantshtë rezistent ndaj shpimit dhe nuk mund të konsumohet kurrë, dhe ajo që është më e mira është se zvogëlon ndjeshëm mbeturinat e krijuara nga gomat e përdorura. Gomat e mençura janë të lehta, të qëndrueshme, të thjeshta, të sigurta dhe kanë një gamë të gjerë aplikimesh – nga biçikletat dhe makinat deri tek makineritë e ndërtimit dhe aeroplanët.

Nuk është hera e parë që arritjet shkencore dhe teknologjike të NASA -s kanë hyrë në përdorim të përditshëm të miliona njerëzve. Shumë gjetën një ëndërr paqësore vetëm në shkumën e kujtesës, e krijuar fillimisht për të përmirësuar sigurinë e avionëve, dhe është e sigurt se një gomë e zgjuar do të ketë të njëjtin fat.

Kompania fillestare Kompania SMART Tyre po punon pa u lodhur për të arritur atë qëllim sepse, siç thonë ata në faqen e tyre të internetit, nuk ka kufizime për aplikimin e një gome të zgjuar.

Një epokë e re për çiklizmin

Nën sloganin “Projektuar për Marsin, gati për Tokën”, kompania tashmë ka njoftuar se një prototip i një gome biçikletash, të quajtur “METL”, është gati për prodhim komercial. Duke gjykuar nga cilësitë e gomave me dy rrota, ekziston një shans i madh që METL të rritet në një fabrikë të madhe amerikane të gomave.

Ideja është që gomat e biçikletave të mençura të sigurojnë një udhëtim të rehatshëm si dhe goma, edhe pse ato do të jenë rezistente ndaj grisjes dhe ënjtjes, gjë që shpesh shqetëson çiklistët.

Shtohet se, ndryshe nga prototipi ynë në foto, produktet komerciale do të mbyllen me një gome të veçantë dhe integrim poliuretani, kështu që metali nuk do të jetë në kontakt të drejtpërdrejtë me tokën.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *