Po vjen Samsung Galaxy Watch 7

04.02.2024

Pothuajse është e sigurt se po vjen Samsung Galaxy Watch 7, të paktën sipas mediave që merren me teknologjinë, tashmë kanë rrjedhur informacione të shumta rreth serisë së ardhshme të orëve inteligjente.

Po vjen Samsung Galaxy Watch 7 Foto: Ilustrim

Seritë e mëparshme janë shpallur në verë, zakonisht në muajin korrik ose gusht, për të dalë në shitje afërsisht dy javë pas njoftimit.

Samsung u tërhoq paksa vitin e kaluar, duke njoftuar serinë Galaxy Watch 6 disa javë më herët.

Sigurisht është ende e paqartë nëse kjo taktikë do të vazhdojë me Galaxy Watch 7. Shumë presin që Galaxy Watch 7 mund të prezantohet të mërkurën, 24 korrik, sipas Wareable.

Wear OS 5 do të debutojë

Orët inteligjente më të fundit të Samsung mund të jenë ndër të parat që provojnë softuerin e ri inteligjent të Google. Versioni 5 i Wear OS thuhet se është në punë për Galaxy Watch 7 dhe Pixel Watch 3.

Përmirësimet po vijnë në Samsung Health

Samsung njoftoi tashmë përmirësime të rëndësishme në platformën Samsung Health dhe pajisjet e saj të veshura Galaxy në ngjarjen Galaxy Unpacked në janar. Galaxy Watch 7 do të përshtatë njohuritë e përditshme për gatishmërinë (Vitality Score), aftësitë e reja të analizës së gjumit dhe udhëzimet e kontekstualizuara përmes Galaxy AI krejtësisht të re.

Shefi ekzekutiv i Samsung, Hon Pak, ka njoftuar tashmë se para të mëdha po investohen në veçori që do të ndihmojnë në monitorimin dhe përmirësimin e shëndetit. Ai iu referua matjes së presionit të gjakut dhe sheqerit në gjak pa metoda invazive, por detajet dhe afati kohor për futjen e këtyre veçorive në pajisjet Galaxy nuk dihen.

Lëshimi i mundshëm i Galaxy Watch 7 Pro

Kur bëhet fjalë për orët inteligjente, Samsung lëshon një version më të avancuar Pro çdo vit tjetër. Pra, jo çdo seri ka një edicion Pro, por seria 7 pritet ta ketë sepse seria 6 nuk e kishte, por seria 5 e kishte.

Çipi i përditësuar Exynos

Pasi mbajti të njëjtin çip Exynos W920 për Galaxy Watch 4/5, Samsung prezantoi Exynos W930 të përmirësuar në modelet e vitit të kaluar Galaxy Watch 6. Megjithatë, disa çipa Exynos janë aktualisht në zhvillim dhe nuk është e qartë se cili duhet të jetë në modelin e ri të orëve.