Bizneset Vende Pune Ofertat

Platforma “TikTok” gjobitet me 368 milion dollarë për dështimin në mbrojtjen e të dhënavë të fëmijëve

Platforma “TikTok” gjobitet me 368 milion dollarë për dështimin në mbrojtjen e të dhënavë të fëmijëve

17.09.2023 Teknologji

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale

Rregullatorët evropianë dënuan TikTok me një gjobë 368 milionë dollarë të premten për dështimin në mbrojtjen e privatësisë së fëmijëve, hera e parë që kjo platformë është ndëshkuar për shkeljen e rregullave strikte të privatësisë së të dhënave të Evropës.

Komisioni i Irlandës për Mbrojtjen e të Dhënave, rregullatori kryesor i privatësisë për kompanitë e mëdha teknologjike, selitë evropiane të të cilave janë kryesisht në Dublin, tha se kanë gjobitur platformën TikTok me 368 milionë dollarë dhe vazhdimisht e qortonte platformën për shkeljet që datojnë nga gjysma e dytë e vitit 2020.

Hetimi zbuloi se procesi i regjistrimit për përdoruesit adoleshentë rezultoi në cilësime që i bënin llogaritë e tyre publike si parazgjedhje, duke lejuar këdo që të shikonte dhe komentonte videot e tyre. Këto cilësime të paracaktuara përbënin gjithashtu një rrezik për fëmijët nën 13 vjeç që fituan qasje në platformë edhe pse nuk lejohen.

TikTok tha në një deklaratë se nuk pajtohet me vendimin, “veçanërisht me nivelin e gjobës së vendosur”.

Kompania vuri në dukje se kritikat e rregullatorit përqendroheshin në veçoritë dhe cilësimet që datojnë tre vjet më parë. TikTok tha se kishte bërë ndryshime shumë përpara se të fillonte hetimi në shtator 2021, duke përfshirë privatizimin e të gjitha llogarive për adoleshentët nën 16 vjeç si parazgjedhje dhe çaktivizimin e mesazheve direkte për 13 deri në 15 vjeç.

“Shumica e kritikave të vendimit nuk janë më të rëndësishme si rezultat i masave që kemi prezantuar në fillim të vitit 2021 – disa muaj para fillimit të hetimit”, shkroi në një postim në blog, kreu i privatësisë së TikTok për Evropën, Elaine Fox.

Rregullatori irlandez është kritikuar se nuk ka lëvizur mjaftueshëm shpejt në hetimet e tij ndaj kompanive të mëdha teknologjike që kur ligjet e BE-së për privatësinë hynë në fuqi në 2018. Për TikTok, rregullatorët gjermanë dhe italianë nuk u pajtuan me pjesë të një projektvendimi të lëshuar një vit më parë, duke e vonuar atë më tej.

Për të shmangur pengesat e reja, selisë së Brukselit të bllokut 27-vendesh i është dhënë detyra për të zbatuar rregullore të reja për të nxitur konkurrencën dixhitale dhe për të pastruar përmbajtjen e mediave sociale – rregulla që synojnë të ruajë pozicionin e saj si një lider global në rregullimin e teknologjisë.

Në përgjigje të kundërshtimeve fillestare gjermane, paneli më i lartë i rregullatorëve të të dhënave evropiane tha se TikTok i shtyu përdoruesit adoleshentët me njoftime pop-up që nuk arritën të parashtronin zgjedhjet e tyre në një mënyrë neutrale dhe objektive.

“Kompanitë e mediave sociale kanë përgjegjësinë të shmangin paraqitjen e zgjedhjeve për përdoruesit, veçanërisht fëmijët, në mënyrë të padrejtë – veçanërisht nëse ky prezantim mund t’i shtyjë njerëzit të marrin vendime që shkelin interesat e tyre të privatësisë,” tha Anu Talus, kryetare e Bordit Evropian për Mbrojtjen e të Dhënave.

Ndërkohë, mbikëqyrësi irlandez kishte ekzaminuar gjithashtu masat e TikTok për të verifikuar nëse përdoruesit janë të paktën 13, por zbuloi se ata nuk kishin shkelur asnjë rregull.

Rregullatori është ende duke kryer një hetim të dytë nëse TikTok ishte në përputhje me Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave të BE-së kur transferoi informacionin personal të përdoruesve në Kinë, ku ndodhet pronari i tij, ByteDance.

TikTok është përballur me akuza se paraqet një rrezik sigurie për shkak të frikës se informacionet e ndjeshme të përdoruesve mund të përfundojnë në Kinë. Ajo ka nisur një projekt për lokalizimin e të dhënave evropiane të përdoruesve për të adresuar këto shqetësime: hapjen e një qendre të dhënash në Dublin këtë muaj, e cila do të jetë e para nga tre në kontinent.

Rregullatorët e privatësisë së të dhënave në Britani, e cila u largua nga BE në janar 2020, gjobiti TikTok me 12.7 milionë paund (15.7 milionë dollarë) në prill për keqpërdorim të të dhënave të fëmijëve dhe shkelje të mbrojtjeve të tjera për informacionin personal të përdoruesve të rinj.

Instagram, WhatsApp dhe pronari i tyre Meta janë ndër gjigantët e tjerë të teknologjisë që janë goditur me gjoba të mëdha nga rregullatori irlandez gjatë vitit të kaluar.

Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Kompania e pastrimit JOKER Tjera Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende101 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë