Ish-CEO i Microsoft-it, Steve Ballmer, po aq i pasur sa ish-shefi i tij Bill Gates – të paktën shkurtimisht

07.07.2024

Nuk ndodh shpesh që një punonjës të bëhet më i pasur se themeluesi i një kompanie, por kjo është ajo që ndodhi këtë javë – të paktën shkurtimisht.

Ish-CEO i Microsoft-it, Steve Ballmer, po aq i pasur sa ish-shefi i tij Bill Gates – të paktën shkurtimisht Foto: Ilustrim

Sipas mediave të huaja, kjo ka ndodhur me Bill Gates dhe ish-asistentin e tij.

Kjo pasi që pasuria e Steve Ballmer e kaloi atë të Gates, ish-shefit të tij dhe bashkëthemeluesit të Microsoft.

Indeksi i Miliarderëve të Bloomberg tregoi se përparimi i Ballmer ishte jetëshkurtër.

Megjithatë: burrat tani kanë vlerë 158 miliardë dollarë, sipas indeksit, i cili me siguri do të lëvizë përsëri ndërsa tregjet luhaten.

Ballmer iu bashkua Microsoft-it në vitin 1980 si menaxheri i parë i biznesit të kompanisë dhe u ngjit në rangun për t’u bërë CEO në vitin 2000, duke pasuar Gates në këtë pozicion.

Ballmer mbeti CEO deri në vitin 2014, kur ia kaloi stafetën Satya Nadella.