iPhone SE 3, data e lëshimit, çmimi, lajmet dhe çdo rrjedhje deri më tani

07.10.2021

IPhone SE (2020) ishte një nga iPhone -et më emocionues të vitit 2020, duke ofruar pajisje dhe softuer të shkëlqyeshëm të Apple në një madhësi kompakte dhe me një çmim relativisht të ulët. Pra, si mund ta tejkalojë Apple atë? Lehtë-shtoni disa nga veçoritë nga anijet kryesore në iPhone SE të mesëm të rangut. Seria […]

iPhone SE 3, data e lëshimit, çmimi, lajmet dhe çdo rrjedhje deri më tani Foto: Ilustrim

IPhone SE (2020) ishte një nga iPhone -et më emocionues të vitit 2020, duke ofruar pajisje dhe softuer të shkëlqyeshëm të Apple në një madhësi kompakte dhe me një çmim relativisht të ulët. Pra, si mund ta tejkalojë Apple atë?

Lehtë-shtoni disa nga veçoritë nga anijet kryesore në iPhone SE të mesëm të rangut. Seria iPhone 13 u lançua me disa veçori dhe teknologji të reja, dhe ndërsa iPhone SE 3 nuk u shpall së bashku me gamën tjetër të iPhone-ve kryesorë, mbase përfitimet më emocionuese në ato pajisje mund të rrjedhin në linjën e mesme të iPhone SE gjithashtu.

IPhone SE 3 është, siç sugjeron emri, modeli i gjeneratës së tretë në linjën e tij, pas pajisjes së lartpërmendur 2020 dhe modelit origjinal 2016. Ky hendek moshe mund të sugjerojë që ne do të presim katër vjet deri në iPhone SE 3, por versioni 2020 u prit aq mirë, sa nuk e imagjinojmë që do të presim kaq gjatë, dhe thashethemet tregojnë për një lansim në 2022.

Një iPhone SE i ardhshëm mund të ketë Face ID dhe një nivel, por ne nuk jemi të sigurtë se ndryshimi do të ndodhë në kohë për iPhone SE 3. Plus, shumë nga specifikimet e iPhone SE 3 janë zbuluar tani.

Sidoqoftë, sipas TechRadar tani për tani, do të gjeni atë pak që kemi dëgjuar, së bashku me një listë dëshirash për gjërat që shpresojmë të ofrojë iPhone SE 3.

Data dhe çmimi i lëshimit të iPhone SE 3

Ne menduam se iPhone SE 3 mund të zbriste në eventin Apple të Pranverës në Prill – në fund të fundit, ai do të ishte një vit pasi iPhone SE (2020) u lançua, por nuk ishte shfaqje.

Megjithatë, ne nuk jemi shumë të befasuar, pasi kemi parë më parë disa rrjedhje dhe thashetheme që sugjerojnë se nuk do të ketë një iPhone SE 3 këtë vit, ndoshta për t’i dhënë iPhone 13 mini më shumë kohë në qendër të vëmendjes, kështu që ne mund të prisni një kohë të gjatë për telefonin – nëse e marrim fare.

Nëse është kështu edhe pse atëherë mund të ketë një të tillë në 2022 të paktën, sepse është përfolur gjithashtu se nuk do të ketë një iPhone 14 mini – që do të thotë se Apple mund të mbështetet në linjën SE për adhuruesit e telefonave më të vegjël. Në këtë pikë, disa thashetheme tregojnë një lëshim të vitit 2022, me burime që sugjerojnë se telefoni do të ulet në gjysmën e parë të vitit.

Dhe ka edhe iPhone SE Plus për t’u marrë parasysh. Kjo u përfol për të zbritur diku pas iPhone SE (2020), dhe ndërsa ne nuk kemi dëgjuar shumë për të kohët e fundit, Ming-Chi Kuo (një analist me një rekord të mirë kur bëhet fjalë për Apple) pohoi në Prill 2020 se iPhone SE Plus mund të mos zbresë deri në gjysmën e dytë të 2021.

Pra, kjo mund të zbresë në vend të iPhone SE 3 – ose ndoshta ne do të marrim një iPhone SE 3 dhe një iPhone SE 3 Plus. Hardshtë e vështirë të thuhet në këtë pikë.

Sa i përket çmimit, nuk ka asnjë lajm atje, por iPhone SE (2020) fillon me $ 399 /19 419 / AU $ 749, kështu që iPhone SE 3 ka të ngjarë të ketë një çmim të ngjashëm – nëse jo ndoshta pak më të lartë.

Lajmet, rrjedhjet dhe thashethemet për iPhone SE 3

Rrjedhja më e madhe e iPhone SE 3 deri më tani ka zbuluar një numër karakteristikash të mundshme. Me sa duket telefoni do të ketë një chipset A15 Bionic (i njëjtë me atë që presim të shohim në gamën e iPhone 13) dhe të mbështesë 5G, por përndryshe mund të jetë i ngjashëm me paraardhësin e tij, me të njëjtin dizajn të rëndë dhe LCD 4.7-inç ekran.

Ne gjithashtu kemi dëgjuar më parë se mund të ketë një ekran LCD 4.7-inç dhe mbështetje 5G, kështu që këto aspekte duken të mundshme.

Një chipset A15 Bionic është gjithashtu i mundshëm, duke pasur parasysh që iPhone SE (2020) kishte chipsetin më të mirë iPhone në dispozicion në atë kohë, i cili në këtë rast ndoshta do të jetë A15.

Diku tjetër kemi dëgjuar se Apple mund të sjellë Face ID në një model të ardhshëm iPhone SE. Kjo ka të ngjarë të nënkuptojë një ndryshim thelbësor në dizajn, pa butonin kryesor dhe një nivel në vend. Sidoqoftë, duke pasur parasysh që rrjedhjet e mësipërme sugjerojnë një dizajn të ngjashëm për iPhone SE 3, ky ndryshim mund të jetë më tej (nëse ndodh fare).

Ajo që duam të shohim

Sado i mirë të jetë iPhone SE (2020), gjithmonë ka vend për përmirësim, kështu që këtu është ajo që duam nga iPhone SE 3.

Një dizajn modern

IPhone SE (2020) ka një dizajn mjaft të modës së vjetër, dhe sigurisht një dizajn më të vjetër se pjesa tjetër e gamës aktuale të iPhone. Pra, ne do të donim që gjërat të azhurnohen për iPhone SE 3.

Me këtë ne nënkuptojmë të heqim qafe butonin kryesor dhe kornizat e mëdha sipër dhe poshtë ekranit, për një pamje më moderne. Bërja e kësaj do të lejonte gjithashtu që Apple të rrisë madhësinë e ekranit pa rritur madhësinë e përgjithshme të celularit – ose përndryshe ta mbajë ekranin në të njëjtën madhësi dhe ta zvogëlojë telefonin edhe më të vogël.

Një ekran OLED me një rezolucion më të lartë

IPhone SE (2020) ka një ekran IPS LCD me një rezolucion 750 x 1334, asnjëra prej të cilave nuk është saktësisht e fundit.

Tani, natyrisht, ka kufij për atë që mund të bëhet me një telefon të rangut të mesëm, por kur merrni parasysh që OnePlus Nord dhe Google Pixel 4a me çmime të ngjashme menaxhojnë një rezolucion më të lartë dhe teknologji OLED (e cila zakonisht jep kontrast më të mirë dhe përmirësime të tjera kundrejt LCD), është e vështirë të shihet se si Apple mund të justifikojë heqjen e këtyre gjërave nga modeli i ardhshëm i iPhone SE.

Thënë kështu, ne nuk do të llogarisim as për të marrë – Apple rrallë konkurron me telefonat Android në specifikime të pastra.

Jetëgjatësi më e mirë e baterisë

IPhone SE (2020) ka një 1,821mAh të vogël, e cila mund të duket e arsyeshme duke pasur parasysh madhësinë kompakte të telefonit, por ne zbuluam se nuk shkoi larg, duke zgjatur rreth një ditë.

Kjo nuk është e tmerrshme, por sigurisht që nuk është mbresëlënëse, kështu që ne do të donim shumë më tepër nga bateria në iPhone SE 3, pavarësisht nëse arrihet duke rritur madhësinë ose duke i bërë gjërat më efikase.

Mbani atë të vogël dhe të përballueshme

IPhone SE (2020) dallohet si nga madhësia e tij e vogël ashtu edhe nga çmimi i tij relativisht i përballueshëm, dhe ne duam që të dyja këto gjëra të mbeten për iPhone SE 3.

Nuk ka më shumë telefona kompakt – sigurisht jo ata me specifikime të mira, dhe as iPhone nuk njihen si të përballueshëm, kështu që të dyja gjërat bëjnë një kombinim të mrekullueshëm.

Më shumë kamera

IPhone SE (2020) ka vetëm një aparat fotografik në pjesën e pasme dhe një në pjesën e përparme, dhe ndërsa ato performojnë mjaft mirë, ato nuk ju japin shkathtësinë që mund të merrni me më shumë lente.

Sigurisht, edhe pse iPhone 11 ka vetëm një kapës me lente të dyfishta, ne nuk presim shumë më tepër nga iPhone SE 3, por kur merrni parasysh se rivalët si OnePlus Nord dhe Moto G 5G Plus kanë katër kamera në anën e pasme dhe dy në pjesën e përparme, do të mendonit se një ose dy lente shtesë nuk do të ishte shumë për të kërkuar.

5G

Në kohën e shkrimit, asnjë iPhone aktual nuk mbështet 5G. Kjo ka të ngjarë të ndryshojë me lansimin e iPhone 12, por ne me të vërtetë shpresojmë se Apple do ta lërë filtrin e teknologjisë në iPhone SE 3, pasi është tashmë i disponueshëm në disa nga rivalët kryesorë të SE (2020), veçanërisht OnePlus Nord të lartpërmendur dhe Moto G 5G Plus, ndërsa Google ka konfirmuar se një Pixel 4a 5G është në rrugë.

Një normë më e lartë e rifreskimit

Një veçori tjetër e ofruar nga një numër rivalësh tani është një normë e lartë e rifreskimit. IPhone SE (2020) ka një normë rifreskimi 60Hz, e cila deri relativisht kohët e fundit ishte ajo që ofronin të gjitha celularët përveç telefonave të lojërave, por tani një numër modelesh të zakonshme kanë ritme të rifreskimit prej 90Hz ose 120Hz.

Është një tipar që ka të ngjarë të ofrojë një gamë e iPhone 12, por ne nuk jemi optimistë se Apple do ta sjellë atë në iPhone SE 3, pasi asnjë iPhone aktual nuk ofron ritme të larta të rifreskimit, kështu që Apple ka të ngjarë ta mbajë teknologjinë si një tipar premium për një kohë.

Por do të ishte mirë nëse kompania do të fillonte ta përfshinte këtë si një veçori standarde – ajo ende mund të diferencohej duke u dhënë flamujve të saj një normë 120Hz (ose më të lartë), dhe iPhone SE 3 një normë rifreskimi prej 90Hz.