Instagram prezanton efektet tekst-në-fjalë dhe zë për “Reels”

Të dyja janë veçori të njohura në TikTok.

12.11.2021 / Teknologji

Instagram prezanton efektet tekst-në-fjalë dhe zë për “Reels”
Foto: Ilustrim

Instagram po përpiqej qartazi të tërheqë përdoruesit e TikTok kur lançoi formatin e tij të videos me formë të shkurtër të quajtur Reels. Tani, ajo ka prezantuar dy veçori tashmë shumë të njohura në TikTok, ndoshta me shpresën se ata mund të konvertojnë ata që kanë hezituar të përdorin Reels për shkak të mungesës së tyre. Një nga ato mjete është teksti në të folur, i cili ofron një zë robotik për videot.

Kur një përdorues shkruan tekst për videot e tij, ai tani do të jetë në gjendje të marrë një zë të gjeneruar automatikisht për ta lexuar me zë të lartë duke hyrë në funksionin që jeton brenda flluskës së tekstit në këndin e poshtëm të majtë të ekranit.


Ata më pas duhet të zgjedhin midis dy opsioneve të disponueshme të zërit përpara se të postojnë videon e tyre. Ndërsa tekst-në-fjalë do t’i bëjë Reels më të aksesueshëm, ai është gjithashtu i popullarizuar në TikTok vetëm sepse disa e shohin një zë robotik që tregon aktivitetet e tyre një shtesë qesharake për përmbajtjen e tyre.

Përveç tekstit në të folur, Instagram ka nxjerrë edhe efektet zanore për rrotullat. Me këtë veçori, krijuesit mund të ndryshojnë zërin e tyre sipas dëshirës dhe të zgjedhin nga disa opsione të disponueshme. Ata mund ta ndryshojnë zërin e tyre që të tingëllojë sikur kanë thithur pak helium ose të tingëllojë si një gjigant.

Ata gjithashtu mund të zgjedhin të tingëllojnë si një spikere, një robot ose një vokalist. Instagram ka nxjerrë të dy mjetet audio, kështu që përdoruesit tani mund t’i provojnë.

Parandalimi është shërim! Tumor markerët dhe roli i tyre në diagnostifikimin e kancerit

Tumor markerët janë substanca që lëshohen nga qelizat kancerogjene ose prodhohen nga trupi në reagim ndaj një tumori malinj ose...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *