Bizneset Vende Pune Ofertat

HP Spectre Fold është laptopi 17-inç më i hollë në botë i palosshëm

HP Spectre Fold është laptopi 17-inç më i hollë në botë i palosshëm

18.09.2023 Teknologji

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Përgjatë viteve të fundit, kompanitë në industrinë e kompjuterëve kanë ecur me ritme të ngadalta kur bëhet fjalë për adoptimin e formatit të ekraneve me palosje i cili ka gjetur terren në industrinë mobile.

Disa kompani kanë tentuar si Lenovo me Thinkpad dhe Asus me Zenbook ndërsa më i fundit është HP.

Kompania prezantoi HP Spectre Fold, një laptop Windows me ekran 17-inç OLED që paloset në gjysmë. Kompania pretendon se Spectre Fold është kompjuteri më i hollë në botë 17-inç i palosshëm. Konkurrenca nuk është aq e egër në këtë segment ndërsa ka pas pajisja të tilla 17-inç të palosshme, ndërsa Spectre Fold peshon rreth 1.3 kilogram.

E nëse po mendoni të blini një gjë të tillë, mendohuni mirë sepse kushton 5 mijë dollarë. Është një laptopëve më të kushtueshëm shitur ndonjëherë, me kosto shumë më të lartë sesa modelet e tjera në këtë kategori.

Thinkpad X1 Fold kushton 2500 dollarë dhe Zenbook Fold 3500 dollarë. Fakti që HP kërkon kaq shumë para të bën të mendosh se Spectre Fold është i veçantë.

Duke qenë se i përket familjes Spectre, gjëja e parë që na vjen në mendje është formati i një laptop që kur paloset kthehet në tablet dhe i lidhur me një tastierë bëhet laptop. HP thotë se duke e palosur në kënd 90 gradë, shndërrohet në një laptop me ekran 12.3-inç ku tastiera shfaqet në pjesën e poshtme të ekranit.

Por çfarë ofron Spectre Fold ndryshe nga ThinkPad apo ZenBook? HP thotë se është kompjuteri i parë me ekran me palosje që ka funksionalitete AI për sigurinë, mirëqenien dhe kontrollin e gjesteve. Kompania vijon më tutje duke thënë se ofron një eksperiencë të personalizuar i fokusuar tek përdoruesi, ka përkujtues të kohës që shpenzoni përpara ekranit dhe kontrolle pa prekje.

Asnjë prej këtyre nuk është diçka e padëgjuar. Spectre Fold do të përmbajë një procesor Core i7-1250U me 16GB RAM dhe 1TB hapësirë. Paneli 3:4 është OLED me rezolucion 1920×2560.

Thinkpad X1 Fold dhe Zenbook Fold ishte dy pajisje që impresionuan megjithatë ishte e vështirë të rekomandoheshin për shkak të çmimit dhe problemeve që shfaqën e madje konsideroheshin një luks. X1 Fold origjinal kishte jetëgjatësi të tmerrshme baterie dhe tastiera ishte aq e vogël saqë shkrimi në të ishte diçka e padurueshme. Zenbook dukej një produkt më i plotësuar me ekranin 17-inç por vuante nga probleme të softueri ndërsa desktop shpeshherë dështonte të ndryshonte format kur përdorej në orientimin e një laptopi.

Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
N.T.P NEON Tjera Xhavit Bajraktari (Rruga Tranzit),
Kosovë
Reklama R-Sharm Reklama/Shtyp Rr. Brigada 123, Shirokë - Suharekë,
Kosovë
BeeApiterapia Tjera Terrnje-Suharek,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende101 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë