Bizneset Vende Pune Ofertat

Facebook dhe Instagram do të ofrojnë abonime me pagesë në Evropë

Facebook dhe Instagram do të ofrojnë abonime me pagesë në Evropë

01.11.2023 Teknologji

Meta njoftoi të hënën se do të nisë ofrimin e abonimeve me pagesë për Facebook dhe Instagram, shërbimet e tij të njohura dixhitale, brenda Bashkimit Evropian nga muaji i ardhshëm.

Ata që do të dalin për një abonim mujor nuk do t’i përdorin të dhënat e tyre personale për t’i synuar me reklama, ndërsa ata që nuk paguajnë do t’i mbledhin ende të dhënat e tyre për të fuqizuar modelin fitimprurës të reklamave të Metës.

Përdoruesit e këtyre platformave do të jenë në gjendje të paguajnë midis 9,99 dhe 12,99 euro në muaj, në varësi të faktit nëse duan të kenë akses në abonimet ose nëpërmjet internetit ose telefonave të tyre inteligjentë. Tarifat do t’i lejojnë përdoruesit të kenë akses si në Facebook ashtu edhe në Instagram. Një zëdhënës i kompanisë nuk pranoi të komentojë se kur oferta e abonimit do të vihej në dispozicion në nëntor.

Lëvizja vjen pasi Meta është përballur me një reagim të ashpër nga rregullatorët, ligjvënësit dhe gjykatat e bllokut 27-vendësh se si ka trajtuar të dhënat e njerëzve për të ofruar reklama të personalizuara. Regjimi i privatësisë së BE-së e ka bërë gjithnjë e më të vështirë për kompanitë mbledhjen e informacionit personal të përdoruesve pa pëlqimin e shprehur për mënyrën se si do të përdoren më pas.

Kompania tha se do të shpërndante abonimet vetëm brenda BE-së, Zonës më të gjerë Ekonomike Evropiane dhe Zvicrës. Abonimet nuk do të jenë të disponueshme për ata jashtë këtyre rajoneve dhe vendeve.

Sot, Meta tha gjithashtu se po ndalon përkohësisht të gjitha reklamat e shfaqura për të miturit brenda BE-së, ZEE-së dhe Zvicrës duke filluar nga java e 6 nëntorit. Pauza vjen mes pasigurisë ligjore se si kompanitë mund të përdorin të dhënat e fëmijëve për t’i synuar ata në internet.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Instagram ofron shkarkimin e Reels publike për të gjithë përdoruesit

Instagram ofron shkarkimin e Reels publike për të gjithë përdoruesit

Reels e shkarkuara do të kenë logon e Instagram dhe username-in e përdoruesit që e kanë publikuar, ngjashëm siç TikTok vepron me videot që shpërndahen në rrjete të tjera sociale.

Instagram lançoi opsionin për të shkarkuar Reels në Qershor, por ishte i limituar vetëm për përdoruesit Amerikanë në SHBA.

Tani shefi i Instagram, Adam Mosseri, njoftoi se funksionaliteti është i disponueshëm për të gjithë përdoruesit. Kushdo në aplikacion tashmë mund të shkarkojnë Reel që janë publike në pajisjet e tyre dhe jo vetëm ri ruajnë për ti parë më vonë.

Mjafton të klikoni butonin Share dhe të filloni shkarkimin.

Mosseri njoftoi se Reels e shkarkuara do të kenë logon e Instagram dhe username-in e përdoruesit që e kanë publikuar, ngjashëm siç TikTok vepron me videot që shpërndahen në rrjete të tjera sociale.

Instagram tha se do të heqë audion e tyre nëse përmbajnë muzikë të palicencuar në sfond.

Implementimi i një funksionaliteti të tillë i krijoi mundësinë TikTok të tërheqë më shumë përdorues në aplikacion. Së pari krijuesit kanë mundësi të ndajnë klipet e tyre në platforma të ndryshme dhe përdoruesit të cilët nuk kanë një TikTok mund të regjistrohen për të ndjekur krijuesit në fjalë.

Siç duket Instagram po përpiqet të replikojë një strategji të ngjashme.

Instagram lanson funksionin e ri ‘Quiet Mode’

Instagram lanson funksionin e ri ‘Quiet Mode’

Platforma Instagram ka lansuar një mjet të ri për të ndihmuar përdoruesit të menaxhojnë kohën e tyre dhe të fokusohen jashtë aplikacionit.

“Quiet Mode” synon të ndihmojë përdoruesit në fokusimin dhe menaxhimin e përdorimit të mediave të tyre sociale. Kur aktivizohet, përdoruesit nuk do të marrin asnjë njoftim nga aplikacioni dhe statusi i tyre i aktivitetit do të tregojë se janë “në modalitetin e qetë”. Për më tepër, përdoruesit mund të personalizojnë orët e tyre të modalitetit të qetë për t’u lidhur me orarin e tyre dhe pasi funksioni të fiket, Instagram do të ndajë një përmbledhje të shpejtë të njoftimeve të humbura.

Ky funksion i ri inkurajon përdoruesit, veçanërisht adoleshentët, të vendosin kufij me miqtë dhe ndjekësit e tyre, duke i ndihmuar ata të menaxhojnë kohën e tyre para ekranit dhe zakonet e mediave sociale. Instagram ka deklaruar më parë se si adoleshentët kanë shprehur dëshirën për më shumë kontroll mbi përdorimin e tyre të mediave sociale, veçanërisht gjatë kohës kur ata janë duke studiuar ose në shkollë.

Modaliteti i qetë i lejon adoleshentët të marrin kohë për veten e tyre dhe të përqendrohen në studimet e tyre ose aktivitete të tjera.

Ky funksion është aktualisht i disponueshëm për përdoruesit në SHBA, Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë, Kanada, Australi dhe Zelandën e Re por Instagram planifikon ta shpërndajë edhe në vende të tjera.

A po ju dalin shumë reklama në Instagram dhe Facebook? Ja zgjidhja

A po ju dalin shumë reklama në Instagram dhe Facebook? Ja zgjidhja

Meta ka pranuar shumë ankesa për shfaqjen e tepruar të reklamave në Facebook dhe Instagram. Për këtë, kompania e famshme ka dalur me një zgjidhje por e cila kushton.

Nga nëntori, përdoruesit do të duhet të paguajnë të paktën 9.99 euro në muaj nëse nuk duan të shohin më reklama në Facebook dhe Instagram.

Çmimi minimal prej 9.99 euro në muaj vlen për përdoruesit që e bëjnë abonimin përmes një shfletuesi interneti.

Kushdo që e blen atë përmes telefonit celular duke përdorur iOS nga Apple dhe Android nga sistemet operative Google paguan 12.99 euro në muaj.

Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Reklama R-Sharm Reklama/Shtyp Rr. Brigada 123, Shirokë - Suharekë,
Kosovë
Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende30 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë