Bizneset Vende Pune Ofertat

Bashkë-themeluesi i Microsoft, Gates: Në të ardhmen, secili do të ketë asistent personal me Inteligjencë Artificiale

Bashkë-themeluesi i Microsoft, Gates: Në të ardhmen, secili do të ketë asistent personal me Inteligjencë Artificiale

11.11.2023 Teknologji

Bashkë-themeluesi i Microsoft, Bill Gates thotë se në të ardhmen e afërt njerëzit do të kenë asistentë personal me Inteligjencë Artificiale.

“Në të ardhmen e afërt, kushdo që është ‘online’ do të jetë në gjendje të ketë një asistent personal të mundësuar nga inteligjenca artificiale që është shumë përtej teknologjisë së sotme”, thotë ai.

“Agjentët janë më të zgjuar. Ata janë proaktivë – të aftë për të bërë sugjerime para se t’i kërkoni ato”.

Në vend që të kemi shumë aplikacione të ndryshme në pajisjet tona për të kryer detyra të ndryshme, thotë Gates, përdoruesit thjesht duhet t’i tregojnë pajisjes së tyre, në gjuhën e përditshme, se çfarë duan të bëjnë.

Këtu do të ndërhyjnë të ashtuquajturit “agjentë” të fuqizuar nga AI, sipas Gates.

Këta asistentë personalë, të aftë për të kryer detyra të ndryshme nëpër aplikacione të ndryshme, do të përmirësohen vazhdimisht me kalimin e kohës ndërsa njohin përdoruesit e tyre, thotë bashkë-themeluesi i Microsoft.

Për shembull, nëse po planifikoni një udhëtim, chatbot-ët ekzistues mund të jenë në gjendje të identifikojnë vetëm hotelet që përshtaten me buxhetin tuaj – por një agjent do të dijë se në cilën kohë të vitit do të udhëtoni dhe nëse gjithmonë kërkoni destinacione të reja ose preferoni të ktheheni në të njëjtin vend

“Nëse keni një ide për një biznes, një agjent do t’ju ndihmojë të shkruani një plan biznesi, të krijoni një prezantim për të dhe madje të gjeneroni imazhe se si mund të duket produkti juaj”, parashikoi ai.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Windows 12 debuton në Qershor të 2024? Prodhuesit Tajvanez të kompjuterëve e konfirmojnë

Windows 12 debuton në Qershor të 2024? Prodhuesit Tajvanez të kompjuterëve e konfirmojnë

Commercial Times, gazeta më e madhe financiare në Tajvan, tha se Microsoft ka planifikuar të lançojë Windows 12-ën në Qershor të 2024.

Microsoft do të debutojë në Qershor të 2024 sipas mediave Tajvaneze të cilat citojnë ekzekutivin e Acer dhe prodhuesin e kontraktuar Quanta.

Commercial Times, gazeta më e madhe financiare në Tajvan, tha se Microsoft ka planifikuar të lançojë Windows 12-ën në Qershor të 2024.

Raportin e ndërtoi bazuar në disa komente të Barry Lam, themeluesi dhe kryetar i prodhuesit të kontraktuar të kompjuterëve Quanta dhe nga Jungsheng Chen, shef ekzekutiv i Acer.

CT nuk ja atribuoi drejtpërdrejtë ekzekutivëve datën e Windows 12, por tha se Lam ka deklaruar që Quanta do të ishte e para që investon në kompjuterët AI, një kategori kompjuterësh që shefi ekzekutiv Pat Gelsinger prezantoi në Korrik.

Edhe pse përcaktimi ndryshon mes kompanive, një kompjuter AI nënkuptrohet si një makineri me proces Meteor Lake, Ryzen aI apo Snapdragon X Elite me fuqi të integruara AI.

Intel do të sjellë prodhuesit e kompjuterëve në New York më 14 Dhjetor për të lançuar kompjuterët AI ndërsa vëmendje më të mëdha pritet të marrin në CES 2024 në Last Vegas.

Vetë Microsoft ka filluar të ofrojë shërbime e softuerë AI si integrimi i Copilot në përditësimin 2023 të Windows 11-ës.

Edhe pse debutimi i Windows 12 në Qershor të 2024 mbetet një mundësi, raportime të ngjashme nga Central News Agency apo DigiTimes nuk përmendin një datë specifike por thjeshtë i referohen vitit të ardhshëm si momenti i debutimit për versionin e ardhshëm madhor të sistemit operativ të Microsoft.

Windows 11 po teston opsionet për të kursyer më mirë baterinë

Windows 11 po teston opsionet për të kursyer më mirë baterinë

Në versionin e fundit të Windows 11 Insider 26002, modaliteti “Energy Saver” është shtuar në seksionin ku rregullohet energjia.

Ky mjet i ri sakrifikon disa performanca për të reduktuar konsumin e energjisë, dhe çuditërisht, nuk është vetëm për laptopët, transmeton Telegrafi.

Opsioni është i disponueshëm kur zgjidhni Settings-> Power, dhe mund ta gjeni gjithashtu në cilësimet e shpejta (Win key+A), si për laptop ashtu edhe për desktop.

Përfitimi i menjëhershëm është i dukshëm për laptopët, por është mirë të shihet se desktopët nuk janë lënë jashtë as këtë herë.

Ky opsion mund të vendoset që të zbatohet automatikisht kur bateria e laptopit tuaj të shkarkohet në një përqindje të caktuar, por kini parasysh se kjo veçori është e ndarë nga modaliteti “Efficiency”, i cili është caktuar për çdo aplikacion.

Tani për tani, nuk është e sigurt që do të arrijë të gjithë përdoruesit e Windows 11, por është i rezervuar vetëm për programin Insider.

Megjithatë, duke pasur parasysh se opsioni është shumë i dobishëm, nuk do të ishte befasuese nëse Windows do ta zbatonte atë. 

Windows 11 po teston opsionet për të kursyer më mirë baterinë

Windows 11 po teston opsionet për të kursyer më mirë baterinë

Në versionin e fundit të Windows 11 Insider 26002, modaliteti “Energy Saver” është shtuar në seksionin ku rregullohet energjia.

Ky mjet i ri sakrifikon disa performanca për të reduktuar konsumin e energjisë, dhe çuditërisht, nuk është vetëm për laptopët.

Opsioni është i disponueshëm kur zgjidhni Settings-> Power, dhe mund ta gjeni gjithashtu në cilësimet e shpejta (Win key+A), si për laptop ashtu edhe për desktop.

Përfitimi i menjëhershëm është i dukshëm për laptopët, por është mirë të shihet se desktopët nuk janë lënë jashtë as këtë herë.

Ky opsion mund të vendoset që të zbatohet automatikisht kur bateria e laptopit tuaj të shkarkohet në një përqindje të caktuar, por kini parasysh se kjo veçori është e ndarë nga modaliteti “Efficiency”, i cili është caktuar për çdo aplikacion.

Tani për tani, nuk është e sigurt që do të arrijë të gjithë përdoruesit e Windows 11, por është i rezervuar vetëm për programin Insider.

Megjithatë, duke pasur parasysh se opsioni është shumë i dobishëm, nuk do të ishte befasuese nëse Windows do ta zbatonte atë.

Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende24 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë