Bizneset Vende Pune Ofertat

Apple prezantoi iPadin e ri, nga porti USB-C te cilësia e kamerës – disa prej specifikave

Apple prezantoi iPadin e ri, nga porti USB-C te cilësia e kamerës – disa prej specifikave

19.10.2022 Teknologji

iPad-i i ridizajnuar i nivelit fillestar të Apple ka një çip A14 dhe karikimin USB-C. Ekziston gjithashtu një kamerë peizazhi dhe një shtesë e re e tastierës.

Thashethemet ishin të vërteta – Apple ka zbuluar një version të ridizajnuar të iPad-it të tij të nivelit fillestar. Modeli i ri huazon faktorin e formës së kornizës së hollë të modeleve të nivelit më të lartë, duke përfshirë kalimin në USB-C, pa fole kufjesh dhe një lexues të gjurmëve të gishtërinjve të integruar në butonin e gjumit/zgjimit.

Mund të presësh një ekran të njohur 10,9 inç me rezolucion 2360 x 1640 dhe rregullim të ngjyrave True Tone, megjithëse pa petëzimin si në ajër. Megjithatë, ka një kthesë për kamerën e përparme ultra të gjerë 12 MP. Ky është iPad i parë me një kamerë selfie të orientuar drejt peizazhit, duke e bërë atë shumë më të mirë për biseda në grup ose përdorim të ngjashëm me laptopin.

Tableti përdor të njëjtin çip A14 Bionic si iPad Air origjinal dhe mbështet rrjetet moderne si WiFi 6 dhe (në modelet celulare) 5G. Do të gjeni gjithashtu një kamerë të pasme të përditësuar 12 MP. Fatkeqësisht, kjo nuk është një plan ideal për krijuesit me një buxhet.

Jeni ende i kufizuar në mbështetjen e Pencilit të gjeneratës së parë dhe do t’ju duhet të përdorni përshtatësin USB-C të përfshirë të Pencilit (i disponueshëm për 9 dollarë nëse tashmë keni një Laps) për të çiftuar dhe karikuar stilolapsin.

Do të keni të paktën një opsion zyrtar pak më të lirë për ta kthyer iPad-in në një fletore. Një Folio e re e tastierës magjike prej 249 dollarësh (treguar në mes) ofron çelësa me përmasa të plota (përfshirë tastet e funksionit) dhe një tastierë si tastiera Magjike më e shtrenjtë, vetëm pa dizajnin lundrues. Në vend të kësaj, një mbajtëse e integruar mbështet tabletin ndërsa jeni duke punuar. Shtojca magnetike e bën relativisht të lehtë shkëputjen e iPad-it dhe Smart Connector ju kursen telashet e karikimit dhe çiftimit që ndonjëherë vijnë me këto tastierë.

iPad-i i ri bazë është i disponueshëm për të porositur tani dhe do të arrijë në dyqane më 26 tetor. Sidoqoftë, përgatituni për një rritje çmimi. Rinovimi fillon me 449 dollarë për një model WiFi 64 GB dhe rritet në 599 dollarë për celularin.

Ky është një kërcim domethënës dhe Apple po e mban iPad-in e gjeneratës së fundit për të njëjtat 329 dollarë si më parë. Mendoni për këtë më shumë si një iPad Air me zbritje për ata që nuk kanë nevojë as për çipin M1, as për mbështetjen e Pencilit të gjeneratës së dytë.

Mos u shqetësoni për të humbur veçoritë e softuerit nëse keni një model më të vjetër. Pas një vonese të vogël, Apple do të lëshojë iPadOS 16 më 24 tetor. Do t’ju duhet të paktën një iPad ose iPad mini i gjeneratës së pestë, një iPad Air i gjeneratës së tretë ose ndonjë iPad Pro për të përdorur platformën e re, e cila përfshin përmirësime si multitasking i Stage Manager.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Apple u ka ofruar përdoruesve të iPhone një vit shtesë falas të veçorisë satelitore “Emergency SOS”

Apple u ka ofruar përdoruesve të iPhone një vit shtesë falas të veçorisë satelitore “Emergency SOS”

Apple premtoi dy vjet përdorim falas të funksionit të satelitit, “Emergency SOS” kur prezantoi serinë iPhone 14, por tani e ka zgjatur atë periudhë në një vit tjetër.

Siç e dini, funksioni Emergjenca SOS përdoret për të kontaktuar shërbimet e urgjencës nga vende që nuk mbulohen nga rrjeti celular.

Apple njoftoi se periudha pa pagesë e përdorimit të veçorisë për përdoruesit e iPhone 14 që kanë aktivizuar pajisjet e tyre në vendet që mbështesin Emergjencën SOS përmes satelitit përpara datës 15 nëntor të vitit 2023, do të zgjatet edhe për një vit shtesë.

Funksioni është aktualisht i disponueshëm në Australi, Austri, Belgjikë, Kanada, Francë, Gjermani, Irlandë, Itali, Luksemburg, Holandë, Portugali, Spanjë, Zvicër, MB, SHBA dhe Zelandën e Re.

Nuk ka ende asnjë informacion mbi koston e funksionit pas përfundimit të periudhës falas.

Një veçori që shumë duan po vjen në iPhone: Ja çfarë mund të bëni me aplikacionet

Një veçori që shumë duan po vjen në iPhone: Ja çfarë mund të bëni me aplikacionet

Apple po i afrohet më shumë lejimit të përdoruesve të shkarkojnë aplikacione nga dyqanet e jashtme, dhe kjo është ajo që tregon një paraqitje e shkurtër e API-së iOS 17.2.

Përdoruesit që kanë një iPhone mund të përdorin App Store vetëm nëse duan të instalojnë një aplikacion. Ky ka qenë rasti që nga prezantimi i App Store, por kjo së shpejti mund të ndryshojë.

Kodi është zbuluar në versionin më të fundit beta të iOS 17.2, i cili zbulon se Apple po përgatitet të lejojë kompanitë e tjera të ofrojnë dyqanet e tyre të aplikacioneve për përdoruesit e iPhone.

Zbulimi u zbulua nga 9to5Mac dhe vjen pasi Apple u detyrua të hapte dhe të bënte iPhone të disponueshëm për aplikacionet jo-App Store në Bashkimin Evropian, falë Aktit të Tregut Dixhital, i cili hyn në fuqi në mars 2024.

Deri atëherë, Apple duhet të ketë një zgjidhje jo-App Store për përdoruesit që duan të instalojnë aplikacione të ndryshme.

Sidoqoftë, ekziston një kapje e mundshme. E njëjta API, e cila u zbulua, është gjithashtu e kyçur në rajone të caktuara. Kjo do të thotë se APi i ri do të jetë i disponueshëm vetëm në disa vende.

Kjo do të thotë se Apple mund të lejojë ngarkimin anësor të aplikacioneve të iPhone në pjesë të botës ku është e detyruar ta bëjë këtë, si në Bashkimin Evropian.

Lapsi i ri Apple me portin USB-C del në shitje

Lapsi i ri Apple me portin USB-C del në shitje

Apple vuri në shitje të mërkurën lapsin Apple me lidhje USB-C për të gjitha nevojat tuaja për skicim dhe mbajtje shënimesh. Vetëm 79 dollarë, tani është në dispozicion në 33 vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara.

Laps Apple (USB-C)
Lapsi i ri Apple ngjan shumë dhe funksionon në shumicën e mënyrave si modelet e gjeneratës së parë dhe të dytë, duke përfshirë ndjeshmërinë ndaj animit (por jo ndjeshmërinë ndaj presionit). Dhe sigurisht që ju gjithashtu keni shumë stilolapsa të palëve të treta për të zgjedhur.

Lapsi i ri Apple ngjitet në mënyrë magnetike me iPad përmes një skaji të sheshtë. Megjithatë, ndryshe nga Apple Pencil 2, nuk karikohet kur lidhet. Për këtë shërben lidhësi USB-C. Lapsi i ri është i shkëlqyeshëm për iPad 10 – i cili nuk ka ngarkues të integruar – por funksionon me të gjithë iPad-ët USB-C. Kjo përfshin të gjithë iPad-ët e rinj që nga marsi 2022.

“Apple Pencil ka revolucionarizuar marrjen, skicimin dhe ilustrimin e shënimeve, duke krijuar mundësi të pafundme për produktivitet dhe kreativitet,” tha Bob Borchers, zëvendës president i Apple për Marketingun Botëror të Produkteve Bob Borchers kur Apple njoftoi produktin e ri .

“I kombinuar me shkathtësinë e iPad-it, Apple Pencil i ri zhbllokon një tjetër mundësi të shkëlqyer për të përjetuar magjinë e shkrimit dixhital, shënimeve, shënimit të dokumenteve dhe më shumë.”

‘Standardi i arit’
Ja se si Apple e përshkroi lapsin e ri, i cili përfshin një kapak të ri rrëshqitës mbi portën USB-C:

Apple Pencil (gjenerata e parë dhe e dytë) vendos standardin e artë me saktësi të avancuar të përsosur të pikselit, vonesë të ulët dhe mbështetje për ndjeshmërinë e pjerrësisë, dhe lapsi i ri Apple ofron të njëjtat veçori që pëlqejnë klientët. Apple Pencil funksionon shkëlqyeshëm me veçoritë e iPadOS si Scribble, Notes dhe bashkëpunimi me të tjerët në Freeform, dhe kur përdoret me modelet M2 iPad Pro, ai mbështet pezullimin e lapsit Apple të ri për saktësi edhe më të madhe. Një kapak rrëshqitës jo i lëvizshëm zbulon një port USB-C, duke u mundësuar klientëve të përdorin një kabllo USB-C për të lidhur lapsin Apple të ri me të gjitha modelet iPad me një lidhës USB-C për çiftim dhe karikim. Kur lidhet magnetikisht në iPad për ruajtje, lapsi Apple hyn në gjendje gjumi për të kursyer baterinë.

Cila nga 3 zgjedhjet duhet të jetë e juaja?
Pra, tani ju keni një zgjedhje tjetër për majë shkruese për të bërë, në varësi të veçorive që dëshironi dhe iPad-it që keni. Nëse keni iPad (gjenerata e 10-të), provoni Apple Pencil (gjenerata e parë) ose Apple Pencil të ri. Nëse keni iPad Pro, iPad Air ose iPad mini, Apple Pencil (gjenerata e dytë) ose Apple Pencil i ri duhet të funksionojë më së miri për ju.

Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
Fabrika e Mobileve "TE NASERI" Prodhim Zona Industriale, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
BeeApiterapia Tjera Terrnje-Suharek,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende31 ditë

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë