Vazhdon rënia e rasteve aktive me COVID-19 në Suharekë, 164 raste të tilla

Numri i infektimeve nga COVID-19 në Kosovë ka filluar të ketë rënie. Ndërkohë numri i rasteve aktive tashmë ka rënë në rreth 6 mijë e 700.

23.09.2021 / Suhareka

Vazhdon rënia e rasteve aktive me COVID-19 në Suharekë, 164 raste të tilla
Foto: SuharekaOnline

Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me Institutin Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 160 raste pozitive me COVID-19, ndërsa janë regjistruar 5 viktima nga ky virus.

Brenda 24 ore janë regjistruar 4 raste me COVID-19 si dhe janë shëruar 22 qytetarë nga ky virus në Komunën e Suharekës.


Rastet pozitive me COVID-19 janë nga këto komuna: Prishtinë  22, Prizren  16, Klinë  15, Lipjan  13, Mitrovicë  13, Obiliq  11, Pejë  11, Gjilan  10, Ferizaj  8, Vushtrri  8, Skenderaj  6, Fushë Kosovë  4, Shtime  4, Suharekë  4, Gjakovë  4, Podujevë  3, Graçanicë  2, Gllogoc  2, Istog  2, Hani i Elezit  1, Malishevë  1.

Po ashtu, janë shëruar 1.039 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 149.820.

Të shëruarit nga COVID-19 janë nga këto vende: Prishtinë  152, Podujevë  149, Fushë Kosovë  107, Ferizaj  96, Lipjan  84, Prizren  55, Gllogoc  51, Pejë  40, Mitrovicë  39, Malishevë  36, Shtime  30, Vushtrri  29, Suharekë  22, Skenderaj  19, Klinë  16, Istog  16, Deçan  16, Gjilan  14, Kaçanik  14, Obiliq  14, Viti  9, Kamenicë  9, Hani i Elezit  8, Rahovec  5, Dragash  4, Graçanicë  3, Kllokot  2.

Kurse numri i rasteve aktive është 6.751, prej tyre 164 raste aktive në Komunën e Suharekës.

Numri total i rasteve pozitive është 159,488 raste nga 1,169,540 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,917 raste të vdekjes.

Pse të shkojmë tek mjeku kur ndihemi mirë?!

Mjekët këshillojnë kontrolle të vazhdueshme mjekësore çdo 6 muaj apo 1 vit në çfarëdo moshe të jeni, mirëpo pas kalimit...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *