Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Suharekë: Shtyhet seanca ndaj të akuzuarit se plagosi vetën në qafë dhe vëllait të tij

13.09.2021 / Suhareka

Suharekë: Shtyhet seanca ndaj të akuzuarit se plagosi vetën në qafë dhe vëllait të tij
Foto: Gjykata Themelore e Prizrenit dega Suharekë / SuharekaOnline

Për shkak se të akuzuarit K.QK dhe A.Q nuk i janë përgjigjur ftesës së gjykatës, është shtyrë seanca fillestare e paraparë për të hënën në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Suharekë.

K.Q po akuzohet për veprën penale “shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm” dhe veprën penale “sulmi”. Këtë të fundit akuzohet se e ka kryer në bashkëkryerje me vëllain e tij, të akuzuarin A.Q.

Gjykatësi Qemail Suka ka bërë të ditur se të lartpërmendurit kanë qenë të ftuar në mënyrë të rregullt për seancën e së hënës, por se mungesën nuk e kanë arsyetuar, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Në këto rrethana, seanca është shtyrë për 22 shtator 2021 në ora 11:30, për të cilën gjykatësi Suka tha se do të kërkohet nga Policia e Kosovës që të akuzuarit t’i shoqërojë me forcë.


Prezent në sallë të gjykimit ishte prokurori Fatos Ajvazi.

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Prizren, K.Q akuzohet se në mesnatën e 14 korrikut 2018, në fshatin Shirokë të Komunës së Suharekës, me anë të armës së zjarrit shkakton rrezik të madh për jetën e njerëzve.

Aty thuhet se pasi që paraprakisht kishte një mosmarrëveshje me të pandehurin F.Sh dhe L.B, i njëjti në ndikimin e alkoolit, fillimisht me revolen e markës “Zoraki M914-B”, shtie në ajër brenda në lokal, e më pas pasi del në oborr dhe niset në drejtim të dy të lartpërmendurve.

Tutje sipas aktakuzës, me të parë këtë veprim të pandehurit K.Q, vëllai i tij A.Q mundohet që t’ia marr revolen dhe mos ta lë të bëj ndonjë problem. Mirëpo, aty thuhet se në atë moment i pandehuri K.Q shkrep përsëri me revole dhe e godet veten në anën e majtë të qafës, duke shkaktuar plagë të rënda, me të cilat veprime rrezikon vetën dhe të tjerët.

Me këto veprime, K.Q akuzohet se ka kryer veprën penale “shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm” nga neni 365, paragrafi 1 i KPRK-së, e cila vepër , dënohet me burgim prej gjashtë (6) muaj deri në pesë (5) vjet.

Sipas pikës së dytë të aktakuzës, K.Q dhe A.Q akuzohen se më datë dhe vend si në dispozitivin e parë. me dashje sulmojnë fizikisht të dëmtuarin L.B, ashtu që pasi fillimisht ishin duke qëndruar në një tavolinë të përbashkët dhe duke pirë pije alkoolike dhe pije të tjera, për një moment pasi ishin në ndikim të alkoolit fillojnë të fjalosen mes vete. Më pas thuhet se dy të pandehurit fillojnë ta shtyjnë të dëmtuarin dhe e kapin për tesha të trupit dhe qafore, me ç’rast të dëmtuarit ia këpusin qaforen nga qafa dhe ia shqyejnë maicen, mirëpo nuk i shkaktojnë lëndime trupore.

Me këto veprime, ata akuzohen se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale “Sulmi” nga neni 184, paragrafi 1 lidhur me nenin 31 të KPRK-së.

I akuzuar për kryerjen e veprës penale “sulmi” në bashkëkryerje nga neni 184, paragrafi 1 të Kodit Penal ka qenë edhe F.Sh, mirëpo i njëjti e ka pranuar fajësinë dhe ndaj tij është veçuar procedura gjyqësore. /BetimipërDrejtësi/

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *